Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatnia wojna ukraińska: Australia radzi swoim obywatelom opuścić Rosję i nie brać udziału w walkach

Ostatnia wojna ukraińska: Australia radzi swoim obywatelom opuścić Rosję i nie brać udziału w walkach

Rosyjski bank centralny zacznie kupować złoto po dwuletniej przerwie, ponieważ krajowi producenci mają problemy z dostępem do międzynarodowych rynków złota.

Bank Rosji zapowiedział w komunikacie, że „powróci do kupowania złota na krajowym rynku metali szlachetnych”.

Ten ruch nastąpił po tym, jak bank centralny kraju i kilku największych pożyczkodawców w kraju zostało objętych sankcjami w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Analitycy ostrzegali, że rosyjscy producenci, tacy jak Polymetal czy Polyus, prawdopodobnie będą mieli trudności ze sprzedażą złota w Londynie czy Nowym Jorku.

W związku z tym oczekiwano, że firmy te zwrócą się do Rosyjskiego Banku Centralnego, który mógłby zapewnić ruble, których potrzebowali do opłacenia pracowników i dostaw w zamian za złoto.

Według Światowej Rady Złota pod koniec listopada Bank Rosji posiadał niecałe 2300 ton złota.

Przy obecnych cenach jego zapasy tego metalu – szóste co do wielkości na świecie – są warte 153 miliardy dolarów i stanowią prawie jedną piątą oficjalnych rezerw banku.

Po aneksji Krymu w 2014 roku bank centralny zwiększył zakupy złota, ponieważ lokalni producenci mieli problemy z jego sprzedażą za granicę.

Według danych WGC, w latach 2014-2019 pozyskał ponad 1200 ton złota.

Dla Moskwy zakupy były także sposobem na zmniejszenie ekspozycji kraju na dolara amerykańskiego w oficjalnych rezerwach.

Bank Rosji wstrzymał zakupy w kwietniu 2020 r., ponieważ ceny ropy spadły z powodu pandemii, uderzając w dochód narodowy kraju. Od tego czasu utrzymuje swoje zapasy na stałym poziomie.

„Na początku rynek prawdopodobnie uzna to za zwyżkowe, ale celem zakupu złota (na lokalnym rynku) jest spieniężenie go w razie potrzeby” – powiedziała Nikki Shiels, analityk w MKS Pump. „Na takie czasy buduje się tak wielką skrzynię wojenną”.