Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatnia wojna na Ukrainie: Biden i Xi rozmawiają o Ukrainie w piątek

Ostatnia wojna na Ukrainie: Biden i Xi rozmawiają o Ukrainie w piątek

Rosyjscy śledczy w środę wszczęli postępowanie karne przeciwko blogerowi za rozpowszechnianie tego, co nazwali „celowo fałszywymi informacjami” o wojnie na Ukrainie, przy pierwszym użyciu nowego prawa zagrożonego karą do 15 lat więzienia.

Komisja śledcza poinformowała, że ​​sprawa została wszczęta przeciwko Weronice Belotserkovskiej w związku z kilkoma wpisami zamieszczonymi na jej stronie na Instagramie.

Te „zawierają świadomie nieprawdziwe informacje na temat korzystania z [Russian armed forces] za zniszczenie miast i ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieci, podczas specjalnej operacji wojskowej na terytorium tego państwa”.

Jest to pierwsze zastosowanie nowej ustawy wprowadzonej 4 marca, tydzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zgodnie z którą rozpowszechnianie fałszywych informacji o działaniach rosyjskiego wojska jest przestępstwem.

„To?! Pierwsza upadła? Oficjalnie zostałam uznana za przyzwoitą osobę!”, głosi wiadomość zamieszczona na profilu Belotserkovskaya na Instagramie, gdzie ma ponad 890 tysięcy obserwujących, a także wiadomości o sprawie. Wygląda na to, że obecnie mieszka poza Rosją.

Komisja stwierdziła, że ​​inne sprawy są przedmiotem dochodzenia. Zamieścił nagranie wideo przedstawiające członków służby bezpieczeństwa, niektórych uzbrojonych i zakamuflowanych, odwiedzających dom młodego mężczyzny w Tomsku i kobiety w pobliskim Siewiersku.

Co najmniej 180 spraw administracyjnych, a nie karnych, zostało wszczętych na podstawie innej odrębnej ustawy cenzurowej, która ustanawia odpowiedzialność karną za działania publiczne „mające na celu zdyskredytowanie” rosyjskich sił zbrojnych.

Według Network Freedoms, projektu organizacji pozarządowej Agora zajmującej się prawami człowieka, najczęściej pozwy wytacza się ludziom za organizowanie jednoosobowych sit-inów, naklejanie naklejek na ubraniach i umieszczanie ich w mediach społecznościowych.

READ  Algieria zakazuje francuskim samolotom wojskowym w miarę eskalacji sporów dyplomatycznych | Algieria