Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatni wyciek kapsuły Sojuz skłania Rosjan do zaplanowania ewentualnego ratunku załogi stacji kosmicznej |  Próżnia

Ostatni wyciek kapsuły Sojuz skłania Rosjan do zaplanowania ewentualnego ratunku załogi stacji kosmicznej | Próżnia

Rosja rozważa plan „ratunkowy”, polegający na wysłaniu pustego statku kosmicznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), aby sprowadzić trzech członków załogi, którzy utknęli po kapsule załogi Sojuz Wyciek skoczył podczas cumowania na posterunku.

Przedstawiciele Roskosmosu i NASA powiedzieli w a Konferencja prasowa W czwartek kontynuowali badanie, w jaki sposób przewód chłodzący w zewnętrznym grzejniku kapsuły doznał w zeszłym tygodniu małej dziury, tak jak dwóch astronautów przygotowywało się do rutynowego spaceru kosmicznego.

Pojazd, znany jako MS-22, zaczął rozpylać chłodziwo w kosmos 14 grudnia Dramatyczne obrazy dla telewizji NASA Z tyłu pojawiają się białe cząsteczki przypominające płatki śniegu.

Siergiej Krikalow, który kieruje programami lotów kosmicznych z udziałem ludzi w rosyjskim Roskosmosie, powiedział, że przeprowadzane są oceny szkód.

Nie podjęto ostatecznej decyzji co do dokładnego sposobu powrotu członków załogi kapsuły na Ziemię – czy to przez wystrzelenie kolejnego Sojuza w celu ich odzyskania, czy też przez mniej prawdopodobną opcję wysłania ich do domu w nieszczelnej kapsule bez większości chłodziwa.

Jeśli analiza termiczna – oceniająca temperaturę powietrza w kabinie – wykaże, że MS-22 nie nadaje się do lotów załogowych, to planowany na połowę marca start kolejnej kapsuły Sojuz z kosmodromu Bajkonur może zostać przesunięty i wystrzelony w górę. — powiedział Krikalew.

„Nie mogą się doczekać końca lutego, aby wysłać następnego Sojuza” – dodał Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, który również był na rozmowie.

Jeśli tak, uszkodzony statek kosmiczny powróciłby na Ziemię bez załogi.

To nie pierwszy wyciek Sojuza. W 2018 Jedność Wyciek powietrza skoczył, co zdaniem Roskosmosu mogło być sabotażem. Astronauci użyli taśmy do uszczelnienia wycieku po tym, jak spowodował on niewielką utratę ciśnienia, która nie zagrażała życiu.

Astronauta NASA Frank Rubio, po prawej, z kosmonautami Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Siergiejem Prokopjewem i Dmitrijem Petlinem przed wyruszeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku tego roku. Zdjęcie: Dmitrij Lovetsky/Associated Press

MS-22 przeleciał rosyjskich kosmonautów Dmitrija Petlina i Siergieja Prokopjewa, a także astronautę NASA Franka Rubio na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wrześniu.

READ  Program kosmiczny Korei Południowej to wielka sprawa - The Diplomat

Obecnie na pokładzie orbitalnej placówki znajduje się siedem osób, ale jeśli MS-22 zostanie uznany za niesprawny, oznacza to również, że ISS ma tylko jedną „łódź ratunkową” zdolną do przewozu czterech osób na wypadek konieczności ewakuacji.

Amerykanie Josh Cassada i Nicole Mann, Japończyk Koichi Wakata i Rosjanka Anna Kikina przybyli na pokład Dragona załogi SpaceX w październiku.

Montalbano powiedział, że przyczyna szkód pozostaje niejasna. Ale nie wyglądało na to, aby deszcz meteorytów Geminidów – coroczne zjawisko – był za to odpowiedzialny, ponieważ struktura została naruszona z innego kierunku.

„Zarówno zespół torowy w Houston, jak i zespół torowy w Moskwie potwierdziły, że nie był to deszcz meteorytów” – powiedział Montalbano.

Dodał, że wciąż potrzeba więcej pracy, aby ustalić, czy było to spowodowane naturalnie występującymi mikrometeorytami, szczątkami stworzonymi przez człowieka na orbicie, czy też awarią sprzętu.

Potwierdził to szef Roskosmosu Jurij Borysow Urzędnicy nie obawiali się o bezpieczeństwo załogi W transmisji na żywo na kanale telewizyjnym Russia 24, śr.

„temperatura [on the Soyuz MS-22 spacecraft] Ustabilizowała się i ostatnio nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Dziś nie mamy żadnych zmartwień, przede wszystkim o życie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Temperatura ustabilizowała się po tym, jak sprowadziliśmy tam kanały powietrzne z części rosyjskiej i utrzymaliśmy reżim temperaturowy za pomocą wentylatorów”.

W czwartek odbył się spacer kosmiczny w celu modernizacji paneli słonecznych stacji, który został przełożony na środę.

Reuters i Agence France-Presse przyczyniły się do powstania tego raportu