Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatni fortepian Chopina przywraca cechy z XIX wieku | zabawa

WARSZAWA, Polska (AP) – Ostatni fortepian Fryderyka Chopina został odnowiony i skomponowany w Paryżu przez amerykańskiego eksperta, który przywrócił mu pierwotne cechy w połowie XIX wieku.

Paul McNulty spędza dni w Muzeum Chopina w Warszawie, wypełniając szczeliny w płycie rezonansowej i układając struny druciane, takie jak te używane przez paryskiego fortepianmistrza Camille’a Pleila – ulubieńca Chopina – w 1848 roku.

„Jesteśmy bardzo, bardzo blisko charakteru i tożsamości tego instrumentu, kiedy zakładamy odpowiednie struny, a wszystko inne jest w bardzo dobrym stanie” – powiedział McNulty The Associated Press w czwartek.

Instrument o numerze seryjnym 14810 Pleyel udostępnił ciężko choremu już wówczas Chopinowi jesienią 1848 roku. Po śmierci Chopina w październiku 1849 roku fortepian kupiła jego szkocka uczennica i przyjaciółka Jane Stirling, który następnie pokazał go starszej siostrze Chopina, Ludwice Jędrzejevikovej. Fortepian przybył do Warszawy w 1850 roku, przeżył dwie wojny światowe.

Biorąc pod uwagę pochodzenie maszyny i dobry stan, McNulty powiedział, że jest „nieoceniona”.

Urodzony w Teksasie McNulty twierdzi, że jest to najlepiej zachowane pianino Beliala na świecie, chociaż ma bardzo ciekawą historię. Był dobrze obsługiwany przez rodzinę Chopinów i nie był używany podczas koncertów.

READ  Nagrodzony Oscarem reżyser Michel Hazanavicius przedstawia pierwszy animowany film fabularny w Annecy