Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatni fortepian Chopina odtwarza cechy XIX wieku

Ostatni fortepian grany przez Fryderyka Chopina został odrestaurowany i skomponowany przez amerykańskiego eksperta, który przywrócił mu pierwotne cechy w połowie XIX wieku.

Warszawa, Polska – Ostatni fortepian grany przez Fryderyka Chopina i skomponowany w Paryżu został odnowiony przez amerykańskiego eksperta, który przywrócił mu pierwotne cechy w połowie XIX wieku.

Paul McNulty spędza dni w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, wypełniając szczeliny w płycie rezonansowej i układając struny druciane, takie jak te używane przez paryskiego fortepianmistrza Camille’a Pleila – ulubieńca Chopina – w 1848 roku.

„Jesteśmy bardzo, bardzo blisko charakteru i tożsamości tego instrumentu, kiedy zakładamy odpowiednie struny, a wszystko inne jest w bardzo dobrym stanie” – powiedział McNulty The Associated Press w czwartek.

Instrument o numerze seryjnym 14810 Pleyel udostępnił ciężko choremu już wówczas Chopinowi jesienią 1848 roku. Po śmierci Chopina w październiku 1849 roku fortepian kupiła jego szkocka uczennica i przyjaciółka Jane Stirling, który był w tym czasie ofiarował go starszej siostrze Chopina, Ludwice Jędrzejevikovej.

Fortepian przybył do Warszawy w 1850 roku – i nadal nosi czerwoną pieczęć celną Rosji, która wówczas rządziła Warszawą. Przetrwał dwie wojny światowe, w tym zniszczenie rewolucji warszawskiej 1944 roku.

Biorąc pod uwagę pochodzenie i dobry stan maszyny, McNulty powiedział, że jest „nieoceniona”.

Urodzony w Teksasie McNulty mówi, że jest to „najlepiej zachowany fortepian na świecie”, chociaż ma bardzo ciekawą historię. Był grany, ale był dobrze traktowany przez rodzinę Chopinów i nie był wykorzystywany w wykonaniach koncertowych, także z powodu nieudanej próby remontu.

Większość splotek z drutu żelaznego zmieniła się na mocniejsze, ciaśniejsze, nowoczesne splotki podczas renowacji pod koniec lat 50., niszcząc ich ton i obciążając całą konstrukcję.

READ  HMTC w tym tygodniu: Planowanie zajęte Hanford Dia de los Muertos | zabawa

McNulty i władze muzeum wierzą, że obecne prace zbliżą go jak najbliżej głosu, który słyszał Chopin.

„Mamy nadzieję, że znowu nam zaśpiewacie” – powiedział Aleksander Laszkowski, rzecznik Instytutu Fryderyka Chopina, w którym mieści się muzeum.

„Tak więc szansa usłyszenia brzmienia fortepianu Chopina, tak jak go słyszał podczas komponowania, jest całkiem prawdopodobna” – powiedział Laskowski.

McNulty, który w ciągu ostatnich 35 lat odrestaurował i zbudował repliki setek historycznych fortepianów, mówi, że nowy dźwięk „będzie mieścił się w granicach oczekiwań twórcy”.

Narzędzie będzie służyło jako źródło do badań i prawdopodobnie jako model dla repliki, ale nie jest przeznaczone do wydajności.

Wśród kopii McNulty’ego jest fortepian Silbermanna z 1749 improwizowany przez Jana Sebastiana Bacha.

Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista muzyki klasycznej, urodził się w 1810 roku w Żeleżowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby rozwijać swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie.

Zmarł 17 października 1849 w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego siostra Ludwika przywiozła jego serce do Warszawy, gdzie jego serce znajduje się w jednym z filarów kościoła św. Krzyża.