Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Ostateczne” porozumienie UE z Polską w sprawie rządowego planu naprawczego o wartości 36 miliardów dolarów

Wysoki rangą urzędnik UE powiedział, że Bruksela zawiera umowę z Polską dotyczącą uwolnienia dziesiątek tysięcy euro dotacji i pożyczek po rocznym impasie.

Valdis Domprovsky, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że władze „finalizują” prace nad finansowaniem planu naprawy epidemii w Warszawie, który został zablokowany z powodu obaw o praworządność w Polsce.

„Bez. . . Na 100 procent, myślę, że możliwe jest, że zakończymy tę pracę w najbliższej przyszłości lub za tydzień, ponieważ wcześniej zdarzały się fałszywe świty” – powiedział we wtorek dziennikarzom Domprovskis w Brukseli.

Jednak nadal istnieją „nierozstrzygnięte kwestie” dotyczące niezależności polskiego sądownictwa – powiedział Domprovsky po spotkaniu ministrów finansów.

Porozumienie między Brukselą a Polską byłoby punktem zwrotnym po latach intensywnego dialogu między Komisją a konserwatywnym nacjonalistycznym rządem w Warszawie na temat jego władzy sądowniczej, która według UE była nielegalna.

Pakiet finansowania dla Polski został zamrożony od czasu, gdy Warszawa złożyła w maju zeszłego roku swoją ofertę na 800 800 miliardowy plan naprawy UE nowej generacji. Polska zażądała 23,9 mld od unijnego funduszu naprawczego i 12 12,1 mld długu.

Bruksela chce okazać solidarność z Polską, która odegrała kluczową rolę w odpowiedzi obozu na okupację Ukrainy przez Rosję.

Jednak negocjacje w sprawie planu naprawczego między rządem Warszawy a Brukselą były wielokrotnie podejmowane, ponieważ reformy polskiego sądownictwa, w tym zmiany w jego sądzie konstytucyjnym, stworzyły izbę regulacyjną z uprawnieniami do karania sędziów za treść ich wyroków.

Prezydent RP Andrzej Duda w tym roku przedstawił ustawę o zniesieniu pokoju dyscyplinarnego dla sędziów w ramach otwartej próby zablokowania rozmów z Brukselą. Wkrótce rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało własne reformy.

Komisja i polski rząd koalicyjny starają się włączyć uzgodnione reformy prawne i kamienie milowe do planu naprawy kraju.

Biorąc pod uwagę presję gospodarczą wywołaną przybyciem milionów uchodźców z Ukrainy, pilna potrzeba otwarcia 36-miliardowego udziału w polskim planie tylko wzrosła.

READ  Wolontariat dla członków Kościoła lokalnego w Polsce oferuje odnowę

Na marcowym szczycie premier Mateusz Morawiecki powiedział innym przywódcom UE, że Polska będzie musiała wydać w tym roku nawet 24 mld na uchodźców uciekających przed wojną.