Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Osoba, która „osłabia” Amerykę: co kremlowskie gazety powiedziały o Trumpie | Rosja

jaW styczniu 2016 roku Ameryka pogodziła się z czymś, co kiedyś wydawało się niesamowite. Poza nieoczekiwanym wydarzeniem Donald J. Trump był na dobrej drodze do zostania kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta. Niektórzy z zadowoleniem przyjęli tę zmieniającą się perspektywę, podczas gdy inni ustąpili z podziwem wobec republikańskiego establishmentu.

Sam człowiek eksploduje z pewnością siebie. „Mam przeczucie, że to zadziała”, on Powiedział swojemu przeciwnikowi, Tedowi Cruzowi, podczas debaty w Fox News:. Do 22 stycznia sondaże znacznie wyprzedziły Trumpa, tak jak on był Burza śnieżna ruszyła w kierunku Waszyngtonu.

Zdumiewający i oszałamiający wzrost Trumpa nie pozostał niezauważony w Rosji. Nieznany amerykańskiej opinii publicznej jego osobistym adwokatem był Michael Cohen W kontakcie z biurem rzecznika prasowego Kremla. Cohen błagał o pomoc w budowie luksusowego hotelu w Moskwie – marzenie Trumpa sprzed dziesięcioleci.

Tymczasem Trump powiedział o tym dobre rzeczy Prezydent Rosji Władimir PutinEyes, osoba, o której niektórzy prominentni politycy amerykańscy nazywali zabójcę KGB. „Czy nie byłoby miło, gdybyśmy dogadywali się z Rosją” – mówi Trump.

Bez wątpienia był ulubieńcem Kremla. To, co było źródłem niekończących się domysłów, to długości Rosja Byłem gotów pomóc Trumpowi wygrać. The Guardian spędził miesiące, próbując potwierdzić dokumenty, które mogłyby dostarczyć odpowiedzi na to pytanie.

nasze śledztwo Wyjawiła, że ​​zachodnie agencje wywiadowcze wiedziały o papierach – i badały je – od jakiegoś czasu.

Niezależni eksperci, z którymi rozmawiał Guardian, również potwierdzili, że zgadzają się z myśleniem i łańcuchem dowodzenia Kremla.

Łatwo zrozumieć ich fascynację materiałem, który wydaje się pochodzić z serca Kremla.

Gazety wskazują, że w miarę postępów Trumpa grupa analityków w rosyjskiej administracji kończyła tajny dokument.

Tytuł dokumentu był dość uprzejmy: „Raport o umocnieniu państwa i stabilizacji pozycji Rosji w warunkach zewnętrznych ograniczeń ekonomicznych”.

Jego zawartość nie była.

Dokument opisuje, jak ekspercki departament Putina forsował wielowarstwowy plan ingerencji w wyścig o Biały Dom. Cel: zdestabilizować Amerykę.

Eksperci z przekonaniem wierzą, że jeden kandydat ponad wszystko może w tym pomóc – „niestabilny psychicznie”, impulsywny i „niezrównoważony” Trump.

Plan ten został przedstawiony jako całkowicie obronny. Administracja Obamy zaszkodziła rosyjskiej gospodarce, nakładając sankcje. Według raportu poziom życia pogarsza się, elity regionalne są niezadowolone, a gorączka cukru spowodowana aneksją Krymu przez Putina w 2014 r. osłabła.

READ  Talibowie zakazują dziewczętom szkół średnich w Afganistanie | Afganistan

Powiedziała, że ​​rozsądnym kierunkiem z punktu widzenia Moskwy byłoby wprowadzenie środków, które „naciskają” Amerykę na złagodzenie – poprzez usunięcie lub złagodzenie sankcji wobec Rosji.

Wygląda na to, że gazeta wywołała lawinę aktywności na Kremlu.

Z dokumentów wynika, że ​​14 stycznia Władimir Simonenko, szef działu ekspertów, udostępnił trzystronicowe podsumowanie.

„W tej chwili Federacja Rosyjska znajduje się w impasie. Amerykańskie działania są nadal odczuwalne we wszystkich sferach życia publicznego. Następnie Putin polecił szefowi Dyrekcji Polityki Zagranicznej Aleksandrowi Manzhusinowi zorganizowanie pilnego spotkania Rada Bezpieczeństwa Narodowego, najwyższy organ decyzyjny Rosji. W pewnym momencie w ciągu najbliższych kilku dni Putin wydaje się, że sam przeczytał dokument.

Do 22 stycznia pozostali członkowie Rady Bezpieczeństwa mieli okazję zapoznać się z jej treścią. Pierwsza część dotyczyła gospodarki rosyjskiej. Tajne akcje USA zostały opisane w specjalnej sekcji, która zaczyna się na stronie 14.

Raport wydaje się potwierdzać to, czemu Trump później zaprzeczy: że agencje szpiegowskie Putina zebrały na jego temat kompromitujące materiały, prawdopodobnie pochodzące z czasów KGB.

Osobiste wady Trumpa były tak powszechne – również naznaczone „kompleksem niższości” – że był idealną osobą do napędzania podziałów i osłabiania pozycji negocjacyjnej Ameryki.

Gazeta podała, że ​​nieprzyjemna ocena Trumpa została oparta na dowodach z obserwacji jego zachowania podczas podróży do Rosji.

atut Komuniści odwiedzili Moskwę i Leningrad latem 1987 roku Na zaproszenie posła sowieckiego w Nowym Jorku. Trump wrócił w latach 90. i na początku 2000. szukając umów biznesowych i udał się na wybory Miss Universe 2013, kiedy zatrzymał się w hotelu Ritz-Carlton w Moskwie. FSB Putina miała kamery szpiegowskie w pokojach gościnnych, pełnoetatowego oficera w budynku i Później znalazła to Senacka Komisja ds. Wywiadu.

Raport wydaje się potwierdzać, że Trump był pod obserwacją, chociaż nie wspomniano o żadnych datach ani lokalizacjach. „Biorąc pod uwagę pewne wydarzenia, które miały miejsce podczas jego pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej (Załącznik 5 – Charakterystyka osobista Donalda J. Trumpa, paragraf 5), należy pilnie wykorzystać wszelkie środki w celu promowania jego wyboru na urząd Prezydenta Stany Zjednoczone.”

Twierdzą, że Rosjanie mają Kompromitować Trump będzie kontynuował swoje cztery lata w Białym Domu. Dobrze czy źle, jego błogie traktowanie Putina było jedną z tajemnic jego chaotycznej prezydentury.

READ  Corona Virus Live: Niemcy odnotowują najwyższy wskaźnik infekcji w ciągu siedmiu dni; Wielka Brytania „długa droga” zimowego zamka | wiadomości ze świata

Z doniesień do Guardiana wynika, że ​​po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Putin utworzył specjalny komitet międzyresortowy, na czele którego stanął jego bliski sojusznik Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji. Shoigu był w ogólnym dowództwie operacji, aby wpłynąć na wybory w USA w 2016 r. Wywiad wojskowy GRU, wywiad zagraniczny SVR i FSB zostały poproszone o przygotowanie natychmiastowych kroków operacyjnych, które pomogą osiągnąć preferowany scenariusz raportu – zwycięstwo Trumpa.

To z pewnością przyszło w czasie wewnętrznych napięć agencji szpiegowskich.

Ówczesny szef SWR Michaił Fradkow był uważany za osobę słabą. W 2010 roku FBI 10 tajnych uśpionych agentów Fradkowa aresztowanych w Ameryce. Skandal poważnie nadszarpnął jego autorytet. GRU i FSB rzadko ukrywały ambicje przejęcia obowiązków SVR za granicą. Tymczasem dyrektor GRU Igor Sergun, Odszedł na dwa tygodnie przed spotkaniemNajwyraźniej, kiedy działał pod przykrywką na Bliskim Wschodzie.

Wydaje się, że wiosną 2016 r. przewodniczący komisji przezwyciężyli instytucjonalną rywalizację, aby współpracować w zgodzie. Zespół hakerów GRU przeprowadził się do niezidentyfikowanej szklanej wieży w północno-zachodniej części Moskwy. Ściśle współpracowali z kolegami z GRU przy budynku w centrum miasta.

Pierwsza wiadomość phishingowa została wysłana 19 marca do Johna Podesty, szefa kampanii Hillary Clinton.

Więcej obserwujących. Jak słusznie rozumiano w raporcie, skradzione i porzucone e-maile stały się „wirusem medialnym” – infekującym i osłabiającym kampanię Demokratów, docierającym do milionów amerykańskich wyborców za pośrednictwem Facebooka i Twittera.

Jesienią prezydent Obama był przekonany, że Putin osobiście zaaprobował hack, co według Clintona kosztowało prezydenturę. W październiku 2016 r. Obama Protestował ze swoim rosyjskim odpowiednikiem w rozmowie telefonicznejPowiedział Putinowi, że jego ingerencja w wybory była „aktem wojny”. Raport specjalnego radcy prawnego Roberta Muellera z 2019 r. opisał proces kremlowski „kompleksowe i systematyczne”. W 2020 r. ponadpartyjna Senacka Komisja Wywiadowcza Powiedział, że jest „agresywny i wieloaspektowy”.

Szczegóły komitetu Wielokrotne interakcje między osobami związanymi z rosyjskim rządem a wewnętrznym kręgiem Trumpa. Szpieg GRU Konstantin Kilimnik odbył tajne spotkania z szefem kampanii Trumpa Paulem Manafortem. Manafort dostarczył Kilimnikowi prywatną ankietę i inne dane. Para komunikowała się za pomocą zaszyfrowanych wiadomości i udostępnionych wersji roboczych wiadomości e-mail.

A co z twierdzeniem raportu, że Putin będzie w stanie wykorzystać słabości Trumpa w „niejawny sposób” podczas rozmów dwustronnych?

Coś takiego wydarzyło się podczas Niesławny szczyt 2018 w Helsinkach. W odpowiedzi na pytanie na wspólnej konferencji prasowej o potępienie piractwa i dumpingu na Kremlu Trump Poparł twierdzenie Putina, że ​​Moskwa nie interweniowała Twierdzenie, które jest sprzeczne z ustaleniami wszystkich 14 amerykańskich agencji wywiadowczych.Po ostrej reakcji w kraju i wśród spekulacji, że Rosjanie w jakiś sposób szantażują prezydenta, Trump powiedział, że się mylił.

READ  Władze apelują do opinii publicznej o poszukiwanie podejrzanej Caitlin Armstrong

Putin wielokrotnie zaprzeczał zarzutom, że ingeruje w amerykańską politykę. Zachodnie rządy mu nie wierzą. Według urzędników amerykańskiego wywiadu Moskwa starała się wpłynąć na wybory w 2020 roku, publikując „mylące lub bezpodstawne twierdzenia” przeciwko Joe Bidenowi. W zeszłym roku hakerzy państwa rosyjskiego Włamał się do kilku amerykańskich instytucji federalnych w ramach cyberataku na dużą skalę.

Niewiele wiadomo o tym, jak decyzja została podjęta na szczycie Kremla. Oczywiste dokumenty, które wyciekły, widziane przez Guardiana, zdają się wskazywać, że biurokratyczny ślad papierowy jest większy, niż mogłoby się wydawać. Rada Bezpieczeństwa – willbeez W języku rosyjskim – coraz bardziej upodabnia się do Politbiura, potężnego Komitetu Wykonawczego Związku Radzieckiego. Na szczycie znajduje się mała, podobnie myśląca grupa prowadzona przez wybitną postać.

W tej chwili reżim Putina wydaje się jednak nie do zdobycia Masowe protesty na ulicach w styczniu Po aresztowaniu i uwięzieniu lidera opozycji Aleksiej NawalnyA Otruty w 2020 roku w specjalnej operacji FSB. W miarę narastania zamieszania wydaje się, że możliwe są kolejne przecieki. Lekcja pochodzi z historii. Kiedy 30 lat temu upadł ZSRR, akta KGB zostały otwarte, a długo skrywane tajemnice zaśmiecone.

Trump początkowo nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Później jego rzeczniczka Liz Harrington wydała oświadczenie w jego imieniu.

To obrzydliwe. To fake news, tak jak Rosja, Rosja i Rosja były fake newsami. To po prostu szalona radykalna lewica, robiąca wszystko, co w jej mocy, by zmiażdżyć wszystkich po prawej stronie.

To fikcja i nikt nie był twardszy ode mnie w sprawie Rosji, w tym rurociągu i sankcji. Jednocześnie uzgodniliśmy z Rosją. Rosja nas szanuje, Chiny nas szanują, Iran nas szanuje, Korea Północna nas szanuje.

„A świat był bezpieczniejszym miejscem niż jest teraz z niestabilnym umysłowo przywództwem”.