Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Osiem miesięcy później prawie nie używam żadnej z nowych funkcji interfejsu PS5 • Eurogamer.net

Na miesiąc przed premierą PlayStation 5 firma Sony opublikowała film pokazujący nowe „doświadczenie użytkownika” konsoli. Była, jak można się było spodziewać, gładka i dobrze wykonana. Dziesiątki nowych funkcji i zmian zostały zaprojektowane tak, aby były „całkowicie skupione wokół Ciebie”.

Dziwnym aspektem nowego wydania konsolowego są nowe interfejsy użytkownika. Nie robią tego ani nie psują – to głównie ze względu na gry, moc, cenę i miejsce, w którym grają Twoi znajomi.

Niemniej jednak są niezbędnym elementem każdej konsoli. To stały element rozgrywki. Musisz na to patrzeć za każdym razem, gdy włączasz konsolę. Chociaż zwykle ignorujemy to, że jest tam, gdy działa dobrze, zły interfejs może zrujnować sesję rozgrywki. Na przykład interfejs użytkownika PlayStation 3 pod koniec jego życia stał się nieznośnie powolny. Musisz jeszcze poczekać dobre dwie minuty, aż PlayStation Store się tam załaduje.

Microsoft podjął niezwykły krok, nie opracowując niestandardowego interfejsu użytkownika dla nowej generacji konsol, zamiast tego zdecydował się opracować wielopokoleniowy interfejs oparty na interfejsie Xbox One. To pozostawia PS5 z zupełnie nowym interfejsem dla tej generacji.

Minęło ponad osiem miesięcy od premiery PS5, co wystarczyło Sony, aby naprawić zagniecenia w systemie operacyjnym, a gracze przyzwyczaili się do nowego doświadczenia.

Myślę więc, że to także idealny moment, aby ocenić przydatność reklamowanych funkcji.

widzieć i czuć

Interfejs PlayStation 4 był naprawdę szybki, ale spowolniony podczas uruchamiania gry, najprawdopodobniej z powodu użycia całkowicie mechanicznego dysku twardego. Z superszybkim dyskiem SSD PS5 nie ma takiego problemu. Wszystko ładuje się migiem, nawet gdy gra działa w tle.

Projekt interfejsu użytkownika został spłaszczony z zaokrąglonymi narożnikami, jak w obecnym trendzie. Ikony są mniejsze, co zapewnia lepsze skalowanie na ekranach o wysokiej rozdzielczości 4K i zapewnia prostą, ekskluzywną estetykę. Grafika gry zajmuje większą część powierzchni ekranu, co moim zdaniem jest miłym akcentem. Gdy programiści dołączają klip audio, zwykle dźwięk motywu, w plikach gry, jest on odtwarzany podczas przewijania menu gry. Działa to również w grach na PS4, w których dźwięk jest odtwarzany tylko po przewinięciu do szczegółów gry.

Brakuje mi tylko motywów. Stanowił integralną część interfejsu użytkownika PS3 i PS4, a szkoda, że ​​nie został wprowadzony do obecnej generacji. Obecnie wszyscy utknęliśmy w tym samym ładnym szarym interfejsie i muzyce w menu. Jasne, motywy są nieco oklepane, ale jest to jeden z niewielu sposobów, w jaki użytkownicy mogą dostosować ogólną konsolę.

aplikacje multimedialne

Jako ktoś, kto używa konsoli do gier jako centrum multimedialnego, liczba aplikacji do przesyłania strumieniowego, których brakowało podczas premiery PS5, była bardzo frustrująca. Wszystkie główne aplikacje multimedialne w Wielkiej Brytanii – BBC iPlayer, ITV Hub, All 4 i My 5 – nie były dostępne. Osiem miesięcy później BBC iPlayer i My 5 są nadal niedostępne. Nie chodzi tylko o tworzenie natywnych aplikacji na PS5, ponieważ zarówno All 4, jak i Disney+ to aplikacje na PS4, które działają na wstecznej kompatybilności, jak każda gra na PS4.

READ  Ubisoft ogłasza „energooszczędną” platformę NFT dla gier AAA • Eurogamer.net

2

Eurogamer poprosił o komentarz zarówno BBC, jak i Sony. BBC odpowiedziało, że w tej chwili nie ma nic do dodania. Sony nie udzieliło odpowiedzi w momencie publikacji.

Centrum Kontroli

Centrum sterowania zastąpiło szybkie menu PS4, do którego dostęp można uzyskać, przytrzymując przycisk PlayStation. Ponieważ dostęp do Centrum sterowania można uzyskać za pomocą kliknięcia przycisku PS, nie można go uniknąć.

6

Decyzja o zresetowaniu ekranu głównego wkurza mnie, aby przytrzymać przycisk PS. Dziewięć na 10 powodów, dla których wchodzę w interakcję z interfejsem użytkownika, jest przechodzenie z jednej gry do drugiej. Na PS4 wystarczyło jedno kliknięcie na ekranie głównym, gdzie mogłem zobaczyć całą moją bibliotekę gier. Nie tak na PS5. Jedno kliknięcie w Centrum sterowania, gdzie moim ulubionym jest przełącznik aplikacji, który pokazuje odpowiednio dwie ostatnie gry i aplikacje multimedialne. Kiedy po raz pierwszy odkryłem przełącznik, pomyślałem, że działa jak szybkie wznowienie Xbox, umożliwiając mi otwieranie kilku gier jednocześnie. Co za rozczarowanie, kiedy zamknąłem grę, aby otworzyć inną. Przełącznik powinien mieć bardziej rozbudowane menu lub przycisk PS przeniesie mnie do ekranu głównego.

3

Naciśnięcie przycisku Opcje pozwala również dostosować Centrum sterowania, chociaż obecnie jest dość ograniczone. Dobrą wiadomością jest to, że nadchodzące oprogramowanie pozwoli ci zmienić i ukryć opcje.

7

Mam nadzieję, że to rozwiąże jeden z moich innych problemów: wyłączenia PS5. Muszę otworzyć Centrum sterowania i przewinąć do końca listy, aby uzyskać dostęp do opcji zasilania, gdzie mam możliwość wyłączenia, zawieszenia lub ponownego uruchomienia. Natomiast na PS4 wystarczy otworzyć szybkie menu i wybrać stamtąd opcje zasilania i wyłączania. Może wyglądać na taką samą liczbę kroków, ale wydaje się, że jest szybszy na PS4.

karty

Karty mają na celu dostarczanie informacji kontekstowych na podstawie otwartej gry lub aplikacji. Karty wyświetlają szereg sugerowanych czynności do wyboru przez gracza, które będą działać jako bezpośredni przycisk skrótu do wspomnianej czynności w grze. Niektóre gry pokazują również aktywny postęp w niektórych czynnościach, na przykład dystans pokonany w głównej misji.

4

W teorii to świetny pomysł, ale nie pamiętam, żebym używał kart organicznie, by wybrać coś do zrobienia w grze. Przez większość czasu całkowicie zapominam o jego istnieniu, dopóki nie będę gotowy do zamknięcia aplikacji z Centrum sterowania.

Ale co najważniejsze, karty po prostu nie są szybsze niż korzystanie z wbudowanego menu gry przez większość czasu. Weźmy za przykład Call of Duty Black Ops Cold War. Wybór preferowanego trybu gry z kart nie jest szybszy, ponieważ gra i tak musi połączyć się z serwerami Activision. Menu dla wielu graczy jest znacznie łatwiejsze niż przewijanie talii kart, aby znaleźć żądany tryb.

READ  Telefon OnePlus 12 ma baterię o pojemności 5400 mAh i aż 24 GB RAM-u.

Wreszcie, jeśli masz PlayStation Plus, niektóre gry oferują „oficjalną pomoc”, gdy utkniesz. Chodzi o to, aby uniknąć konieczności wyjmowania telefonu lub laptopa i korzystania z długiego i przytłaczającego przewodnika lub filmu na YouTube. Ale kluczowym słowem tutaj jest Trochę Zabawki. Możesz być pewien, że gry własne z pewnością będą zawierały filmy instruktażowe, ale takich instrukcji w grach innych firm jest niewiele. Obowiązkiem programistów jest tworzenie filmów, których programiści wieloplatformowi nie będą traktować priorytetowo.

5

Zdjęcia na zdjęciach

Funkcja Picture-in-Picture pozwala pokazać znajomemu pomoc lub klip na żywo za pomocą udostępniania ekranu i przypiąć go do dowolnego rogu ekranu podczas grania we własną grę.

Problem polega na tym, że nie obsługuje aplikacji innych firm. Nie możesz przypiąć filmu z YouTube podczas grania w grę, ale znowu nie jestem pewien, dlaczego miałbyś to robić. Zwykle skupiam całą swoją uwagę na grze, kiedy gram, to nie jest tak, jak siedzenie przy biurku z laptopem i oglądanie Netflixa podczas przeglądania e-maili.

Nie udało mi się również uzyskać zrzutu ekranu w trybie obrazu w obrazie podczas pracy, ponieważ żaden z moich znajomych nie mógł udostępnić swojego ekranu, co moim zdaniem pokazuje, jak często ta funkcja jest używana.

Przeglądaj / Oficjalne wiadomości

Karta Odkrywaj (lub Wiadomości oficjalne) korzysta z biblioteki gier, aby dostarczać Ci wyselekcjonowane wiadomości o aktualizacjach gier, w które grasz, oraz z PlayStation. Możesz także ręcznie dostosować gry, o których chcesz otrzymywać wiadomości. Działa to tak dobrze, gdyby nie fakt, że wiadomości dotarłyby do Explore dni, jeśli nie tygodnie po tym, jak się pojawiły. Nie jestem do końca pewien, jak zdobyć wiadomości, ale myślę, że rozpowszechnianie wiadomości zależy od wydawców gier. Każdy gracz, który regularnie śledzi wiadomości z gier na stronach takich jak Eurogamer, uzna Explore za zbędne.

9

zasada gry

Game Base to prawdopodobnie największa zmiana w doświadczeniu użytkownika PlayStation. Zamiast tworzyć tymczasowe czaty grupowe, tak jak na PS4, Game Base pozwala stworzyć statyczną grupę do 100 graczy. Możesz go używać do wysyłania wiadomości tekstowych i udostępniania multimediów, takich jak granie w nagrane gry i przeskakiwanie do czatu głosowego. Pod tym względem jest podobny w swojej funkcjonalności do serwera Discord. Sony zapewniło również interoperacyjność z użytkownikami PlayStation 4, co pozostaje kluczowe, ponieważ znajomi powoli przechodzą na nową konsolę.

READ  Gotham Knights będzie działać tylko w 30 klatkach na sekundę i nie będzie oferować żadnego trybu wydajności na konsolach
10

Bardzo lubię Game Base. Jest to tematyczne ulepszenie starszego interfejsu społecznościowego, dzięki któremu czuję się lepiej połączony z grupami znajomych bez konieczności przełączania się na usługę innej firmy. Były proste opcje, takie jak otrzymywanie ciągłych powiadomień od większych grup, których nie mogłem wyłączyć, lub że musiałem przejść przez więcej menu, aby rozpocząć czat głosowy ze znajomym, co zrobiłem na PS4. Ale te dwa problemy zostały rozwiązane dzięki aktualizacji w kwietniu, która pozwoliła mi dostosować powiadomienia i szybciej dołączać do imprez.

Moim jedynym poważnym problemem jest nazwa. baza gier? Z pewnością coś w rodzaju „normy społecznej” ma większy sens? Komunikuję się ze znajomymi, nie uruchamiam gier. Kiedy po raz pierwszy dostałem PS5, byłem naprawdę zdezorientowany, z powodu nazwy.

wniosek

Oczywiście to dopiero początek nowej generacji, więc jest miejsce na ulepszenia. Sony ostatnio Nowa wersja oprogramowania beta To wprowadziło dodatkowe ważne zmiany w interfejsie. Wciąż istnieje kilka oczekiwanych funkcji, które nie zostały jeszcze wprowadzone, w tym obsługa wyświetlaczy o zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR) (które konsole Xbox Series już mają) oraz obsługa 8K (jak ogłoszono na pudełku).

Ale niezależnie od tego, czy te funkcje są rzeczywiście przydatne, czy nie, głównym problemem jest wykrywalność. Z pewnością większość czytających ten artykuł będzie zaznajomiona z dziwactwami i ukrytymi funkcjami PS5. Ale czy to nowicjusz? Zapytałem niektórych członków mojej rodziny, którzy są zwykłymi graczami, co sądzą o wszystkich funkcjach PS5, nie pamiętali, aby większość z nich w ogóle tam była. Moja siostra, która właśnie rozpoczęła grę Ratchet and Clank: Rift Apart, nie miała pojęcia, że ​​mogę uzyskać wskazówki z listy kart, gdy utknąłem (co często robiłem jako początkujący). Dla kogo dokładnie są te funkcje?

Sony może przejść długą drogę, ułatwiając odkrywanie wielu nowych funkcji. Wiele z nich jest ukrytych pod oszałamiającymi symbolami, na które nikt nie chce kliknąć. Powinno być więcej wskazówek wizualnych, takich jak powiadomienia informujące użytkowników o funkcjach. To balansowanie – wiele wyskakujących okienek i graczy będzie zmęczonych i zirytowanych. Ale obecny model nie działa.

Wreszcie Sony musi sprawić, by wiele z tych funkcji było bardziej użytecznych. Powinienem być w stanie zainstalować niestandardowe karty, które działają jako skrót do określonej części gry, i to bez konieczności otwierania gry. Karta Eksploruj powinna być otwarta dla innych publikacji medialnych, aby stała się centralnym punktem informacji o grach. Co najważniejsze dla nas w Blighty, potrzebujemy BBC iPlayer JAK NAJSZYBCIEJ.