Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Orlin planuje budowę centrów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji – Pierwsze wiadomości

Orlin planuje budowę centrów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji – Pierwsze wiadomości

Leszek Szymański / PAP

Polska grupa paliwowa Grupa Orlen może stać się „Środkowoeuropejskim liderem paliw wodorowych” na tle planów budowy sieci centrów wodorowych z odnawialnych źródeł energii w Polsce, Czechach i na Słowacji.

W planach są również obiekty do przetwarzania odpadów komunalnych i przekształcania ich w wodór, a także budowa ponad 100 stacji paliw wodorowych dla pojazdów prywatnych i publicznych oraz pojazdów transportowych.

Grupa Orlen poinformowała, że ​​projekt o nazwie HYDROGEN EAGLE umożliwi grupie osiągnięcie zdolności produkcyjnych wodoru na poziomie 50 000 ton rocznie do 2030 roku.

„Hydrogen Eagle to program inwestycyjny Grupy Orlin, który obejmuje budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych obiektów przetwarzających odpady społeczne na nisko- i bezemisyjny wodór” – powiedział w poniedziałek BKN Orlin. „W ramach projektu planowana jest budowa ponad 100 stacji benzynowych dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego”.

Firma poinformowała, że ​​plany przewidują budowę sześciu nowych centrów wodorowych, z których trzy będą w Polsce, dwa w Czechach i jeden na Słowacji, wszystkie oparte na energii odnawialnej. Projekt przewiduje budowę instalacji elektrolizy, które będą zasilane energią elektryczną z farm wiatrowych Grupy Orlen na Bałtyku o łącznej mocy 250 MW.

Zakłady przetwarzania odpadów na wodór są planowane w głównym mieście Blok w Orleen, w centralnej Polsce, w Austrolickiej, wschodniej Polsce i Czechach. Spośród stacji paliw 54 będą znajdować się w Polsce, 22 w Czechach i 26 na Słowacji.

„Dzięki odważnym i innowacyjnym inwestycjom w Polsce, Czechach i na Słowacji Grupa Orlen ma szansę stać się środkowoeuropejskim liderem w zakresie paliw wodorowych” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w komunikacie prasowym firmy. „Zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo ważne z biznesowego i środowiskowego punktu widzenia”.

Dodał, że produkcja wodoru dałaby Grupie Orlen „przewagę konkurencyjną w obszarze handlu detalicznego, rafineryjnego i energetycznego”, a także umożliwiłaby znaczną redukcję emisji CO2, co według Obagtec byłoby „ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku”.

READ  Bristol Press - Sobota Honoru Małego Biznesu