Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Orlen -źródła w zaawansowanych rozmowach w sprawie zakupu norweskich aktywów Kuwait Foreign Petroleum

Orlen -źródła w zaawansowanych rozmowach w sprawie zakupu norweskich aktywów Kuwait Foreign Petroleum

Logo największej polskiej rafinerii Arlen (PKN.WA) widnieje na stacji benzynowej w Białymstoku 2 października 2023 r. REUTERS/Kacper Pempel/Zdjęcie pliku Zdobądź prawa licencyjne

WARSZAWA/KUWEJT, 14 listopada (Reuters) – Polska kontrolowana przez państwo grupa naftowo-gazowa Arlen (PKN.WA) prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie zakupu udziałów Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company (KUFPEC) w aktywach na norweskim szelfie kontynentalnym. wspomniany proces.

Orlen, działający jako PGNiG Upstream w Norwegii, priorytetowo traktuje aktywa gazowe do wypełnienia nowego rurociągu, który będzie transportował norweski gaz przez Danię do Polski. PGNiG Upstream posiada 14,02% udziałów w Ormen Lange, drugim co do wielkości złożu gazowym w Norwegii, którego operatorem jest Shell (SHEL.L).

Na początku tego roku KUFPEC zatrudnił Scotiabank do zarządzania procesem sprzedaży swoich norweskich aktywów skupionych na nowych centrach poszukiwawczo-wydobywczych. Oczekuje się, że sprzedaż przyniesie 300 milionów dolarów, jak podają źródła Reuters w maju.

Arlen poinformowała we wtorek, że w dalszym ciągu monitoruje rynki zagraniczne w poszukiwaniu możliwości przejęć odpowiadających posiadanym już aktywom, odmówiła jednak potwierdzenia negocjacji w sprawie aktywów KUFPEC.

„Wszystkie decyzje dotyczące potencjalnych inwestycji lub zaangażowania kapitałowego są podejmowane zgodnie z ładem korporacyjnym i przekazywane przede wszystkim za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji grupy” – podała spółka w odpowiedzi na zapytania Reutersa.

Nie można było od razu uzyskać komentarza od KUFPEC.

Zgodnie ze strategią zatwierdzoną na początku tego roku Orlen planuje do końca dekady wydać 90 miliardów złotych (22,14 miliarda dolarów) na inwestycje zwiększające wydobycie ropy i gazu.

KUFPEC posiada udziały w kilku sektorach produkcyjnych, m.in. w Gina Krög i Sleipner West na norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie Orlen jest także udziałowcem.

Eirin, którego operatorem jest Equinor (EQNR.OL), ma również 21,8% udziałów w wydobyciu gazu, które zostanie ponownie podłączone do platformy wydobywczej Gina Krog, a gaz będzie eksportowany za pośrednictwem Sleipner Vest.

READ  Sulzer, Medmix Wexelberg zezwolił w Polsce na stosunki

(1 dolar = 4,0653 złotego)

Reportaż Marka Strzeleckiego, Rona Bousso i Ahmeda Hagagy’ego; Dodatkowe sprawozdania Neriges Adomitis; Redakcja: Anousha Sakhoi, John Harvey i Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Od 2014 r. RON współpracuje z największymi światowymi koncernami naftowymi i gazowymi, koncentrując się na ich wysiłkach na rzecz przejścia na energię odnawialną i niskoemisyjną oraz na zawirowaniach w branży podczas pandemii Covid-19 i po inwazji Rosji na Ukrainę. Został wybrany Korespondentem Roku 2014 i 2021 przez Reuters. Przed agencją Reuters Ron pisał artykuły na temat giełd w Nowym Jorku po kryzysie finansowym w 2008 r., a następnie dla izraelskiej AFP omawiał konflikty i dyplomację na Bliskim Wschodzie.