Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych: Sherine Abu Aqla została zabita izraelską kulą, która „wygląda na dobrze wycelowaną” na terytoriach palestyńskich

Organizacja Narodów Zjednoczonych: Sherine Abu Aqla została zabita izraelską kulą, która „wygląda na dobrze wycelowaną” na terytoriach palestyńskich

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​jej śledztwo wykazało, że kula zabiła Wyspa Izraelskie siły okupacyjne zastrzeliły dziennikarkę Shireen Abu Akleh 11 maja.

Palestyńsko-amerykański dziennikarz, który miał na sobie kurtkę i hełm z napisem „prasa”, zginął podczas relacjonowania operacji armii izraelskiej w Jenin na północnym Zachodnim Brzegu.

„Odkryliśmy, że strzały, które zabiły Abu Akleha, pochodziły od izraelskich sił bezpieczeństwa” – powiedziała Ravina Shamdasani, rzeczniczka biura ONZ ds. praw człowieka w Genewie. „To bardzo niepokojące, że władze izraelskie nie przeprowadziły śledztwa kryminalnego”.

Powiedziała: „My w Biurze Praw Człowieka ONZ zakończyliśmy niezależne monitorowanie incydentu. Strzały, które zabiły Abu Oqlę i zraniły jej koleżankę Ali Samoudi, pochodziły z izraelskich sił bezpieczeństwa, a nie z masowego strzelania przez palestyńskich bandytów, jak Władze izraelskie początkowo twierdziły”.

Dodała, że ​​informacje pochodzą z izraelskiej armii i palestyńskiego prokuratora generalnego. „Nie znaleźliśmy żadnych informacji wskazujących na obecność bojowników palestyńskich w bezpośrednim sąsiedztwie dziennikarzy” – powiedział Shamdasani.

Zgodnie ze swoją metodologią monitorowania praw człowieka, Biuro Praw Człowieka ONZ zbadało zdjęcia, materiały wideo i audio, odwiedziło stronę, konsultowało się z ekspertami, przeglądało oficjalne komunikaty i przesłuchiwało świadków.

Wyniki pokazały, że siedmiu dziennikarzy przybyło do zachodniego wejścia do obozu dla uchodźców w Jenin tuż po szóstej rano. Około 6:30, kiedy czterech dziennikarzy skręciło w konkretną ulicę, „kilka pojedynczych pocisków, które wyglądały na dobrze ustawione, zostało wystrzelonych z kierunku izraelskich sił bezpieczeństwa. Jedna kula trafiła Ali Smoudiego w ramię. Jedna kula trafiła w ramię. Abu Aqli w głowę i zabił ją natychmiast”.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet, wezwał Izrael do wszczęcia śledztwa w sprawie zabójstwa Abu Akleha i wszystkich innych zabójstw dokonanych przez siły izraelskie na Zachodnim Brzegu iw kontekście działań organów ścigania w Gazie.

W oświadczeniu w odpowiedzi na zeznania Szmdasaniego armia izraelska nalegała, aby doszło do wymiany ognia między siłami izraelskimi a bojownikami palestyńskimi.

„Od czasu incydentu izraelska armia bada i analizuje okoliczności śmierci pani Abu Akle” – czytamy w oświadczeniu. „Dochodzenie IDF jasno stwierdza, że ​​pani Abu Akleh nie została celowo zastrzelona przez izraelskiego żołnierza i że nie można ustalić, czy została zabita przez palestyńskiego bandytę, który strzelał na oślep w jej okolicy, czy przez izraelskiego żołnierza nieumyślnie”.

READ  Śmierć pasażerów metra w Nowym Jorku wywołała protesty