Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych głosowała w czwartek za zawieszeniem Rosji w Radzie Praw Człowieka

Zgromadzenie Ogólne ONZ będzie głosowało w czwartek, czy zawiesić członkostwo Rosji w głównej organizacji praw człowieka ONZ. Posunięcie Stanów Zjednoczonych było odpowiedzią na odkrycie setek ciał po wycofaniu się sił rosyjskich z miast w pobliżu stolicy Ukrainy, Kijowa, co skłoniło ich siły do ​​ścigania za zbrodnie wojenne.

Ambasador USA Linda Thomas Greenfield wezwał Rosję do odebrania jej miejsca w 47-osobowej Radzie Praw Człowieka po nagraniach wideo i zdjęciach ulic Bucza zaśmieconych ciałami osób, które wydają się być cywilami. Filmy i raporty z miasta wywołały globalne oburzenie i wzywają do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, czemu stanowczo zaprzecza.

„Uważamy, że członkowie sił rosyjskich popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie i uważamy, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności” – powiedział w poniedziałek Thomas Greenfield. Udział Rosji w Radzie Praw Człowieka to farsa.

Rzeczniczka Zgromadzenia Ogólnego Polina Kubik powiedziała w środę, że nadzwyczajna sesja specjalna Zgromadzenia Ogólnego na Ukrainie zostanie wznowiona w czwartek o godz. .

Chociaż Rada Praw Człowieka ma siedzibę w Genewie, jej członkowie są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne z 193 państw na trzyletnią kadencję. Rezolucja powołująca Radę Praw Człowieka z marca 2006 roku stanowi, że stowarzyszenie może zawiesić prawa członkowskie w kraju, który „popełnia poważne i systematyczne łamanie praw człowieka”.

Krótka rezolucja, która ma zostać poddana pod głosowanie, wyraża „poważne zaniepokojenie trwającym kryzysem praw człowieka i humanitarnym na Ukrainie, w szczególności doniesieniami o łamaniu i łamaniu praw człowieka oraz łamaniu międzynarodowego prawa humanitarnego przez Federację Rosyjską, w tym rażących i systematycznych naruszeń i nadużyć praw człowieka”.

Do zatwierdzenia uchwała wymaga większości dwóch trzecich głosów członków Zgromadzenia, którzy głosują „tak” lub „nie”. Wstrzymanie się nie liczy.

24 marca Zgromadzenie Ogólne zagłosowało 140 do 5, przy 38 wstrzymujących się nad rezolucją obwiniającą Rosję za kryzys humanitarny na Ukrainie i wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni i ochrony milionów cywilów, domów, szkół i szpitali niezbędnych do ich przetrwania.

READ  Japonia: Dziewięć osób znalezionych „nieprzytomnych” z łodzi wycieczkowej zaginęło u wybrzeży Japonii | wiadomości ze świata

Głosowanie było mniej więcej takie samo, jak w przypadku rezolucji z 2 marca przyjętej przez Zgromadzenie, żądającej natychmiastowego zawieszenia broni przez Rosję, wycofania wszystkich jej sił i ochrony wszystkich cywilów. Głosów było 141 do 5, 35 osób wstrzymało się od głosu.

Thomas Greenfield powiedziała w poniedziałek, że jej przesłanie do 140 członków, którzy głosowali za tymi dwiema rezolucjami w celu poparcia zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka, jest proste: Działanie.

„Nie możemy pozwolić, aby państwo członkowskie podważało każdą zasadę, która jest nam droga, aby nadal być członkiem Rady Praw Człowieka ONZ” – powiedziała.

Ambasador Rosji w Genewie, Giennadij Gatiłow, opisał amerykańską akcję jako „czysto bezpodstawną emocjonalną brawurę, która dobrze wygląda przed kamerą – dokładnie tak, jak lubią to Stany Zjednoczone”.

„Waszyngton wykorzystuje kryzys ukraiński dla własnych korzyści, próbując albo wykluczyć, albo zawiesić członkostwo Rosji w organizacjach międzynarodowych” – powiedział Gatiłow w wypowiedziach cytowanych przez rzecznika rosyjskiej misji dyplomatycznej.

Rosja i pozostali czterej członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ z prawem weta – Wielka Brytania, Chiny, Francja i USA – zasiadają w Radzie Praw Człowieka, do której Stany Zjednoczone ponownie dołączyły w tym roku.

Rzecznik rady, Rolando Gomez, powiedział, że jedynym krajem, który został pozbawiony praw do członkostwa w radzie była Libia w 2011 roku, kiedy zamieszki w północnoafrykańskim kraju obaliły przywódcę Muammara Kaddafiego.

Żaden stały członek Rady Bezpieczeństwa nie został odwołany z żadnego organu ONZ.