Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Orban mówi, że Węgry nie wpuszczą aktywistów LGBT do szkół”

Orban mówi, że Węgry nie wpuszczą aktywistów LGBT do szkół”

Szanuj prawa gejów lub opuść UE – mówi holenderski premier Mark Rutte premierowi Węgier, gdy ten konfrontuje się z przywódcami UE Viktorem Orbanem (na obrazie) o prawie zakazującym szkołom wykorzystywania materiałów mających promować homoseksualizm, Pisze Gabriella Baczyńska.

W czwartek wieczorem (24 czerwca) kilku uczestników szczytu UE mówiło o najbardziej osobistej od lat konfrontacji między przywódcami bloku.

„To było naprawdę silne i głębokie uczucie, że tak nie mogło być. Chodziło o nasze wartości i to jest to, za czym się opowiadamy” – powiedział Rutte dziennikarzom w piątek.

„Powiedziałem: „Przestań, powinieneś wycofać prawo, a jeśli ci się to nie podoba i naprawdę mówisz, że europejskie wartości nie są twoimi wartościami, powinieneś pomyśleć o tym, czy pozostać w UE”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał to „bitwą kulturową”, uznając pogłębiającą się przepaść z coraz bardziej asertywnymi nieliberalnymi przywódcami, która jest szkodliwa dla spójności Unii Europejskiej.

„Walka z homofobicznym prawem jest obroną wolności jednostki i godności człowieka” – powiedział, dodając, że Węgry powinny pozostać członkiem Unii Europejskiej.

O ile się nie wycofają, Węgry stoją przed wyzwaniem prawnym w najwyższym sądzie UE. Premier Luksemburga, Xavier Bettel, powiedział, że Orban powinien również podlegać niesprawdzonym środkom mającym na celu ograniczenie unijnych środków finansowych dla tych, którzy łamią zasady. .

Nowy mechanizm został wprowadzony, ponieważ ściśle powiązane konserwatywne rządy Polski i Węgier przez lata chroniły się nawzajem przed sankcjami w ramach istniejących środków ochrony wartości demokratycznych i praw człowieka UE.

Przepisy dotyczące szkół zostały zawarte w ustawie mającej na celu przede wszystkim ochronę dzieci przed pedofilami, co belgijski premier Alexandre de Croo nazwał „prymitywnym”.

Orbán, który jest premierem Węgier od 2010 roku, aw przyszłym roku czekają wybory, stał się bardziej konserwatywny i bojowy w promowaniu, jak to określa, tradycyjnych wartości katolickich pod naciskiem liberalnego Zachodu.

READ  Orki atakowały na 45 minut polski jacht, zatapiając go w pobliżu Maroka

Opisując siebie jako „bojownika o wolność”, Orban powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że prawo nie jest atakiem na homoseksualistów, ale ma na celu zapewnienie rodzicom prawa do decydowania o edukacji seksualnej ich dzieci.

Unia Europejska naciska na Orbana, aby uchylił prawo – ostatnią z serii restrykcyjnych polityk wobec mediów, sędziów, naukowców i migrantów.

Siedemnastu z 27 przywódców Unii Europejskiej, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, podpisało wspólny list potwierdzający ich zaangażowanie w ochronę praw gejów.

„Wszyscy wyjaśniliśmy, do jakich podstawowych wartości się stosujemy” – powiedziała Merkel.

Powiedziała, że ​​podziela ocenę Macrona, że ​​niektóre kraje UE mają „bardzo różne poglądy” na temat Europy.

Bettel, który jest otwarcie gejem, powiedział, że jedynym poza Polską krajem, który poparł Orbána w dyskusji, była Słowenia, której premierowi zarzucono również podważanie niezależności mediów.

Nadszedł czas, aby Bruksela przetestowała swoje nowe środki, Bettel powiedział: „W większości przypadków pieniądze są bardziej przekonujące niż rozmowy.