Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oprócz Dulutha, praca pisarza z Wisconsin jest lepsza

Oprócz Dulutha, praca pisarza z Wisconsin jest lepsza

„To rezonowało głęboko i psychologicznie” – powiedział pisarz w niedawnym wywiadzie telefonicznym. „Rezygnowałem z sąsiedztwa, ludzi tutaj, kościoła św. Wojciecha. To było naprawdę przytłaczające.

„To było emocjonalne powstanie”.

Bukowski powrócił jednak w ciągu trzech lat – do miasta, które opisał jako „koniec ziemi”.

Powiedział: „To brzydkie, zrujnowane miasto i uwielbiam je”.


Miasto i jego pracownicy fizyczni, zwłaszcza Polacy, którzy mieszkali na East Endzie Superiora, zawsze byli w centrum wielokrotnie nagradzanego pisarstwa Bukoskiego. Powiedział prezesowi Telegramu w 2009 roku, że zainspirowała go „wyobraźnia, inspiracja, drobne komplementy, które ludzie sobie nawzajem płacą, tragedie ludzi”.

Powiedział wtedy: „Nigdy w życiu nie będę w stanie opowiedzieć wszystkich historii, które wydają się wisieć w powietrzu”.

Czas się sprawdził.

Swoją najnowszą pracą „The Blondes of Wisconsin”, opublikowaną w kwietniu przez University of Wisconsin Press, Bukoski wycofuje się z tego samego powietrza, tworząc serię 16 powiązanych ze sobą opowiadań, w większości o Eddiem „The Bronk” Bronkowskim kim jest brat Boxer, decand, kochanek i wujek.

Anthony Bukowski (zdjęcie za pośrednictwem University of Wisconsin Press)

Anthony Bukowski (zdjęcie za pośrednictwem University of Wisconsin Press)

Poznaj „blondynki”

Na pierwszy rzut oka Bronk to niemowlę, którego starszy brat jest noworodkiem z Obozu Korpusu Piechoty Morskiej. Gdy książka dociera do ostatnich stron, widzi go leżącego na wózku inwalidzkim – jego słowa zaginęły z powodu demencji.

Pomiędzy chwilami jego życia i chwilami jego pozornie odnoszącego sukcesy kuzyna, polskiego sąsiada, którego pisma zostały przetłumaczone na angielski, i listonosza opłakującego utratę jego kultury.

Tytułowa historia kręci się wokół drużyny ciężkich hitów, kobiet, które włóczą się po barach w małym miasteczku na mecze bokserskie z biednymi gangami, które chcą być nagrywane przez kobiety swoich marzeń. Blondynki, których dobroduszny właściciel obnosi się z medalionami, które rozlewają się podczas tych nurkowań, oferują swój ring bokserski.

READ  Jak zdobyć alternatywną skórkę Jaskra w Wiedźminie 3

Będąc w północno-zachodnim Wisconsin, w pobliżu tabliczki z napisem „Obok Duluth jesteśmy lepsi”, kobiety idą do rękawiczek z The Broncos.

W „Drugim kucharzu na statku Henry L. Stimson” Verna zostawia swojego męża, Lloyda, aby pracował jako drugi kucharz na statku pływającym po Wielkich Jeziorach. I za każdym razem, gdy statek wraca na molo w Duluth, pojawia się Lloyd z falą, która mija. Unika męża przez 2555 dni – czas, w którym poznaje Eddiego Bronkowskiego.

Ale kiedy Stimson podjeżdża do Duluth Quay, tym razem Lloyd trzyma znak Magic Marker. Powiedział jej, że umiera z powodu choroby serca. W następnej opowieści „To oni schodzą do morza” – mówi Lloyd.

Bity Bukowskiego

Na tych stronach są fragmenty Bukowskiego rozrzucone jak wskazówki. Pan Urbaniac, miłośnik historii, który opłakiwał utratę etnicznych kościołów na prezydenta, pisarz odwiedził Świątynię Izraela w Duluth.

Frank Bronkowski pracuje w młynie – podobnie jak ojciec Bukowskiego.

Rekord bokserski Bronka nie jest imponujący, a Bukowski również się spierał.

Jeśli chodzi o pół tuzina kobiet dobrze przedstawionych w jego opowiadaniach, pisarz pomyślał, że musiał wykorzystać swoją kobiecą stronę.

A kiedy doświadczenie nie jest jego, wykonuje swoją pracę: szukając trójkąta miłosnego Verna-Lloyd-Eddie, Bukowski powiedział, że podjechał na nierówne molo i zaparkował pod nimi. Chciał wiedzieć, czy dom w zachodnim Duluth z pewnym punktem obserwacyjnym byłby w stanie zobaczyć to miejsce przez teleskop.

Powiedział: „Zdecydowałem, że jest to możliwe”.

Głównie lepszy

Pisma Bukowskiego przeniosły go z urzędu i z powrotem do prezydenta z przystankami w Wietnamie (podobnie jak Bronkowski w piechocie morskiej), Brown University w Providence, Rhode Island i Iowa City w warsztacie pisarza.

Powiedział: „Ale w zasadzie był to prezydent”. „Mówiłem to wiele razy: nigdzie indziej nie mogę być szczęśliwy”.

Przeszedł na emeryturę z University of Wisconsin Superior w 2011 i mniej więcej w tym samym czasie przenosił się tam profesor Jason Ewen. Ewen jest również zainteresowana datowaniem tego podobnego obszaru geograficznego.

READ  Justin Theroux, Melissa George, Neil Crosse i nie tylko - Deadline

Jego słynny zbiór poezji „Roze & Blud” znajduje się w Duluth i Superior.

„To była piękna sympatia do uczuć” – powiedział Bukowski o przyjaźni.

Dla Ewen przyjaźń zaowocowała poczuciem wspólnoty pisarskiej i lepszym zrozumieniem tego regionu. Opisał „Wisconsin Blondes” jako styl gotycki ze Środkowego Zachodu – i bolesny akt.

„Jest naprawdę bardzo wrażliwy, czujny i świadomy tego, jak zachowują się inni ludzie i postacie wokół niego” – powiedziała Ewen. „Jest emocjonalnie inteligentny i czasami trochę dziwny.”

Mówił, że Bukowski wpisuje się w swoje polsko-amerykańskie korzenie, często mówiąc o zaniku języka i ceremonii.

Ewen dostrzegła podobieństwa między utratą pamięci przez Pronka a obawami pisarki o utratę polskiej kultury.

„To wygląda na pozór” – powiedziała Ewen.

Znowu na tym

Bukowski napisał sporo książek, w tym ostatnio „North Harbor”, o którym „Boston Globe” mówił „perełka”. Booklist, regularnie recenzowany przez Publishers Weekly, wykorzystywał jego „poetyckie narracje o miejscu i rasie” i powiedział, że „też chce się być Polakiem, pomimo smutku”.

Podczas pandemii kontynuował normalnie: wędrował po kraju i pracował nad powieścią – bardzo przestarzałym, długim scenariuszem, z obiema stronami kartki papieru, poduszką na kolanach i zwieńczoną albumem z płytami.

Ten nowy projekt, który niedawno wylądował na 100 stronach, oznacza powrót postaci, której Bukoski nie mógł się pozbyć.

Minęło prawie 10 lat, odkąd Bukowski opublikował nową kolekcję, kiedy znalazłem go jako pisarza, ale poniżej jego zwykłego poziomu entuzjazmu.

Powiedział: „Byłem wyczerpany pisaniem”. „Byłem po prostu zmęczony. Więc pisałem dalej, ale nie chciałem zrobić kolejnej książki”.

Pamiętaj, że myślał, że musi podjąć decyzję: pisz lub nie. Znalazł go przez bezwładność i wysiadł po drugiej stronie.

Powiedział, że niedawno poczuł, że odzyskał siły.

Powiedział: „Piszę tak dobrze, jak zawsze”.

informacje

tytuł: „Blondes From Wisconsin”

autor: Anthony Bukowski

wydawca: University of Wisconsin Press

Strony: 152

Cena £: 16,95 $

Połączony: Anthony Bukowski omówi swoją książkę podczas bezpłatnego wydarzenia na żywo o 19:00 26 maja w Minneapolis Magers and Queens Library Strona na Facebooku I youtube Kanał. Dołączy do niego Jason Ewen.