Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Opozycja ostrzega, że ​​nowe koncesje na węgiel pozbawią Śląsk funduszy unijnych – Pierwsze wiadomości

Opozycja ostrzega, że ​​nowe koncesje na węgiel pozbawią Śląsk funduszy unijnych – Pierwsze wiadomości

Szef głównej partii opozycyjnej w Polsce zaatakował rząd za wydanie nowych koncesji na wydobycie węgla i ostrzegł, że może to pozbawić Śląsk miliardów funduszy Unii Europejskiej.

Śląsk znajduje się w południowej Polsce i jest sercem polskich zagłębi węglowych, oprócz tego, że jest główną bazą przemysłową.

– Wprowadzając nowe koncesje na wydobycie węgla, rząd ryzykował miliardy euro dla Śląska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – powiedział w piątek w południowym mieście Mesovitsi, lider Platformy Obywatelskiej (PO).

Boudka wezwał też rząd do wycofania koncesji „w imię interesu publicznego”.

Fundusz Sprawiedliwej Przemiany, nowy instrument o łącznym budżecie 17,5 mld euro, jest kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu i pierwszym filarem Mechanizmu Sprawiedliwej Przemiany (JTM). Ma na celu złagodzenie społecznych i ekonomicznych kosztów przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Po stwierdzeniu, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to szansa dla Śląska, Budka powiedział, że „niestety rząd wydał koncesję na wydobycie węgla dla nowej kopalni w Mysłowicach, wydobywając ją nawet po 2050 roku”.

Lider PO stwierdził, że to nieodpowiedzialna decyzja, bo może spowodować utratę przez Śląsk co najmniej 1 mld euro.

„Fundusz to szansa na czyste powietrze na Śląsku, rewitalizację dawnych kopalń i sprawiedliwą transformację energetyczną. Dziś to wszystko jest zagrożone, ponieważ rząd wydał zezwolenie na kontynuowanie wydobycia węgla po 2050 r.” powiedział.

Około 2,66 mld euro przeznaczono na Śląsk w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na lata 2021-2027.

Zdaniem dyrektora w gabinecie przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Komisja Europejska uważa, że ​​teren, na którym ma zostać otwarta nowa kopalnia, może zostać pozbawiony środków.

„Nawet plan otwarcia takiej kopalni może być powodem, dla którego Komisja Europejska blokuje dostęp do środków” – cytowała Małgorzata Staś.