Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Opis: Dlaczego rzucającemu dyskiem Vinodowi Kumarowi odmówiono brązu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

Vinod Kumar, równoprawny zawodnik, zdobył w niedzielę brązowy medal w dysku (klasa F52) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio, Wynik został uznany za nieważny Po ponownej ocenie przez komisję ratingową.

Kumar, lat 41, miał najlepszy rzut 19,91 m, zajmując trzecie miejsce za Piotrem Koceviciem (20,02 m) z Polski i Vlimirem Sandorem (19,98 m) z Chorwacji.

Jednak wkrótce po wydarzeniu wyniki zostały poddane przeglądowi. W poniedziałek organizatorzy ogłosili „modyfikację” wyniku.

Kumar został uznany za niekwalifikującego się do medalu męskiego dysku F52, ponieważ komisja klasyfikacyjna nie była w stanie przypisać mu „kategorii sportowej” po monitorowaniu i ponownej ocenie, zgodnie z oświadczeniem delegatów technicznych Igrzysk. Decyzja oznaczała, że ​​Kumar nie zdobył medalu. Jednak zgodnie z główną listą rankingu World Para Athletics był już w trakcie przeglądu zmierzającego do Para Games.

Jaka jest klasyfikacja w parasportach?

Celem, według Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC), jest zapewnienie zwycięstwa najlepszego zawodnika w oparciu o kryteria takie jak umiejętności, kondycja i taktyka, a nie zawodnik z „najniższym poziomem handicapów”. Sportowcy są klasyfikowani według wpływu ich upośledzenia na główne aktywności sportowe.

Aby zapewnić uczciwe i równe warunki gry, wszyscy konkurujący zawodnicy muszą otrzymać status Klasy Atletycznej i Klasy Atletycznej, który jest prowadzony przez międzynarodową komisję klasyfikacyjną.

Jak klasyfikuje się sportowców?

Przed zawodami zawodnicy poddawani są ocenie na miejscu przez klasyfikatorów, którzy są szkoleni przez Międzynarodową Federację każdej dyscypliny i decydują o statusie klasyfikacyjnym w oparciu o sport i rodzaj niepełnosprawności. Ranking nie może być dokonywany w każdym turnieju.

Co się dzieje po sklasyfikowaniu sportowców?

Po zakończeniu oceny komisja ocen określa „Status Kategorii Sportowej” każdego sportowca, który wskazuje, czy oceny będą wymagane dla tego samego sportowca w przyszłości. Według IPC przyszłe oceny zależą od rodzaju podatności.

Co się stało w sprawie Kumar?

Kumar został oceniony 22 sierpnia i dopuszczony wówczas do startu w klasie F52. Według IPC sportowcy uczestniczący w klasie F52 mają „dobre mięśnie ramion i dość słabe mięśnie nadgarstków aż do pełnych mięśni łokcia i nadgarstka wymaganych do rzucania narzędziem”. „Zginacze palców i mięśnie prostowników są niefunkcjonalne, co utrudnia uchwycenie narzędzia. Ręka nie do rzucania zwykle wymaga przymocowania do ramy do rzucania” – stwierdza zasada IPC.

READ  Świetny początek Scottish National Athletics League w Grangemouth

Jeśli Kumar został uniewinniony 22 sierpnia, dlaczego został ponownie oznaczony po niedzielnym wydarzeniu?

Według bazy danych World Para Athletics, status Kumara w bieżącym roku był już sprawdzany. Nie jest jasne, czy sportowiec był tego świadomy, czy też indyjski Komitet Paraolimpijski (PCI). Szef PCI Diba Malik nie mógł uzyskać komentarza. Została jednak zacytowana przez Press Trust of India, mówiąc: „Oceny dokonane wcześniej podczas zawodów można zakwestionować, a także można je obalić. Teraz Indie nic nie mogą zrobić”.

Dlaczego sportowcy poddawani są przeglądowi i ponownej ocenie?

Zgodnie z zasadami klasyfikacji World Para Athletics, komisja klasyfikacyjna może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dalszych sesji oceny zawodnika „na podstawie wielu czynników”. Niniejsze Zasady stanowią, że obejmują, ale nie ograniczają się do „sytuacji, w których zawodnik niedawno brał udział w zawodach, które zostały zatwierdzone lub uznane przez World Para Athletics”; Ma zmienny i/lub stopniowy spadek/rozpad, który jest trwały, ale niestabilny; i/lub nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości mięśniowej lub sportowej.

Kumar jest jednym z 25 indyjskich para-sportowców, którzy zostali poddani przeglądowi przez World Para Athletics.

wiadomości | Kliknij, aby uzyskać najlepsze wyjaśnienie dnia w swojej skrzynce odbiorczej