Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

ONZ: traktowanie Ujgurów przez Chiny „może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości”

ONZ: traktowanie Ujgurów przez Chiny „może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości”

Biuro ONZ ds. praw człowieka stwierdziło, że traktowanie przez Chiny ludności ujgurskiej „może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości”.

Dodała, że ​​znalazła wśród kobiet dowody przymusowej aborcji i przymusowej sterylizacji.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało, że postanowiło przeprowadzić dochodzenie po tym, jak pod koniec 2017 r. zwrócono mu uwagę na „poważne zarzuty łamania praw człowieka wobec Ujgurów i innych społeczności muzułmańskich” pod koniec 2017 r. doniesienia aktywistów i mediów.

W grudniu ubiegłego roku sąd chiński uznał Winny ludobójstwa na Ujgurach i innych mniejszościach w Sinciang.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​jej raport został „oparty na dokładnym przeglądzie aktualnie dostępnych materiałów dokumentalnych”.

Skomentowała: „Zakres arbitralnego i dyskryminującego przetrzymywania członków Ujgurów i innych grup muzułmańskich, zgodnie z prawem i polityką, w kontekście ograniczeń i ogólnego odmawiania podstawowych praw indywidualnych i grupowych, może stanowić zbrodnie międzynarodowe, w szczególności zbrodnie. przeciwko ludzkości”.

obrazek:
Jeden z wielu obozów koncentracyjnych w Sinciangu, w których przetrzymywani są ujgurscy muzułmanie

Chiny wyraźnie zaprzeczyły jakimkolwiek naruszeniom w Sinkiang, w tym Amerykańskie oskarżenia o ludobójstwoi wydał 131-stronicową odpowiedź.

W długim raporcie dokument ONZ wspomina o „naruszeniach polityki planowania rodziny”.

Stwierdza: „Wiele kobiet, z którymi rozmawiał OHCHR, podniosło zarzuty dotyczące przymusowej kontroli urodzeń, w szczególności przymusowego umieszczenia wkładki wewnątrzmacicznej i możliwej przymusowej sterylizacji w odniesieniu do ujgurskich i etnicznych Kazachów kobiet”.

Dodaje: „Niektóre kobiety mówiły o ryzyku surowej kary, w tym „aresztu” lub „pozbawienia wolności” za naruszenie polityki planowania rodziny.

Wśród nich OHCHR przeprowadził wywiady z kilkoma kobietami, które powiedziały, że zostały zmuszone do aborcji lub musiały założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, ponieważ osiągnęły liczbę dzieci dozwoloną w ramach polityki planowania rodziny.

„Te bezpośrednie konta, choć ograniczone w liczbie, są uważane za wiarygodne”.

Czytaj więcej:
„Jeśli nasze ludobójstwo jest fikcyjne, gdzie jest mój mąż?”
Chińskie reklamy internetowe dla ujgurskich pracowników, w partiach od 50 do 100 osób
Wielkie marki wezwały do ​​porzucenia dostawców „zaangażowanych w przymusową pracę Ujgurów”
Kim są Ujgurowie i dlaczego spotykają się z prześladowaniami w Chinach?

READ  Wybuch kopalni węgla w Turcji pozostawia co najmniej 22 zabitych, a dziesiątki wciąż są uwięzione | indyk

„Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka stało się bandytami”

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin określił raport jako „całkowicie nielegalny i fałszywy”.

„To po raz kolejny dowodzi, że Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka stało się bandytą i partnerem Stanów Zjednoczonych i Zachodu” – powiedział podczas briefingu medialnego, podczas wielokrotnych przesłuchań.

W oświadczeniu rzecznik chińskiej misji ONZ, Liu Yuen, powiedział, że „tak zwana »ocena«, oparta na domniemaniu winy, wykorzystuje dezinformację i sfabrykowane kłamstwa sił antychińskich jako główne źródła i świadomie ignoruje wiarygodne informacje i obiektywne materiały” dostarczone przez chiński rząd złośliwie zniekształcają chińskie prawa i politykę”.

Dodał, że „ujawnia głęboko zakorzenione antychińskie uprzedzenia i ignorancję wobec Chin ze strony niektórych osób w Biurze Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka” oraz „czystą farsę wyklutą przez niektóre kraje zachodnie i siły antychińskie”. .

„Żałuję okrucieństw, które nie kwalifikują się jako ludobójstwo”

Dilxat Raxit ze Światowego Kongresu Ujgurów, międzynarodowej organizacji grup ujgurskich na wygnaniu, powiedział, że raport popiera „mocne dowody okrucieństw” wobec Ujgurów, ale żałuje, że idzie dalej.

„Żałuję, że Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka nie określiło tych ekstremalnych okrucieństw w Chinach jako ludobójstwa” – powiedział Reuterowi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​jej ocena opierała się na zobowiązaniach Chin wynikających z międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka.

Dodała, że ​​niektóre traktaty – w szczególności Konwencja w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej – to traktaty, których „Chiny są stroną państwa”.