Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ogromny „meteor” widziany w Szkocji zderzył się z eksplozją: co to było? Gdzie wylądowałeś? Czy to meteoryt czy śmieci kosmiczne?

Filmy przedstawiające zjawisko niebieskie zostały nagrane w tym samym czasie z kilku różnych miejsc, pokazując, jak duża i jasna jest „kula ognia”.

Czym była „kula ognia” widziana nad Szkocją?

Raporty setek mieszkańców Szkocji i Irlandii Północnej opisują ogromną „kulę ognia” przecinającą nocne niebo.

Po przesłaniu setek filmów sieć 170 kamer detekcyjnych dedykowanych do rejestrowania meteorów i innych zjawisk niebieskich BrytaniaBrytyjska Sieć Meteorów potwierdziła, że ​​obiekt widziany na niebie przez ponad 20 sekund był „zdecydowanie meteorem”.

Jaka jest różnica między meteorytem a kosmicznym śmieciem?

według NASAmeteoryty (które stają się „meteorytami” po wejściu w ziemską atmosferę) są obiektami kosmicznymi o rozmiarach od małych asteroid do małych ziaren i można je uznać za „skały kosmiczne”.

a spadająca gwiazda Jest to przykład meteoru, który można zobaczyć wchodząc w naszą atmosferę.

Przykładami „śmieci kosmicznych” są nieużywane obiekty stworzone przez człowieka, takie jak satelity, które unoszą się na orbicie Ziemi i czasami wchodzą do naszej atmosfery.

Kosmiczne śmieci to sztuczne, niefunkcjonalne obiekty lub fragmenty, które unoszą się na orbicie lub ponownie wchodzą w atmosferę Ziemi.

Jak odróżnić meteor od śmieci kosmicznych?

Meteoryty i śmieci kosmiczne mogą spalać podobne kolory i gęstość, ponieważ meteoryty często zawierają wiele pierwiastków lub stopów występujących w sztucznych obiektach, więc szybkie spojrzenie nie może potwierdzić, co to jest.

Jednak prędkość obiektu może nam wiele powiedzieć.

Większość kosmicznych śmieci, które wkraczają ponownie ZiemiaAtmosfera naszej planety porusza się z prędkością 25-30 tysięcy kilometrów na godzinę, a meteory poruszają się jeszcze szybciej, osiągając prędkość 70-80 tysięcy kilometrów na godzinę.

Sieć Meteor potwierdzona w Wielkiej Brytanii w dniu Świergot Meteor, który zauważył w środę, „wszedł na orbitę asteroidy i wszedł w atmosferę z prędkością 14,2 km/s”.

Odpowiada to około 51 tysiącom kilometrów na godzinę.

Gdzie rozbił się meteoryt?

Steve Owens, Science Hub at Centrum Nauki w Glasgow Astronom był świadkiem ognistej kuli spadającej nad Szkocją wieczorem w środę 14 września.

Podczas rozmowy BBC Good Morning Scotland, emitowany w Radio Scotland, powiedział, że prawdopodobnie dotarł do Szkocji, ale jest to „bardzo mało prawdopodobne”.

Powiedział: „Wielka Brytania Meteor Network, która ma setki raportów z całej Szkocji i nie tylko, będzie w stanie dokonać triangulacji wszystkich tych raportów w celu określenia ich kursu.

„Wyglądało na to, że zmierzał… Zdecydowanie zmierzał na zachód, a biorąc pod uwagę, że mieszkańcy Irlandii Północnej zgłaszali, że go widzieli, przeleciałby nad lądem i wylądował na Atlantyku, ale z pewnością nie jest niemożliwe, abym wylądował —znajdź To będzie wyzwaniem.

Sieć powiedziała, że ​​koniec ścieżki meteoru nie został uchwycony przez kamerę, ale oczekuje się, że zakończy się na północnym Atlantyku, około 50-100 kilometrów na zachód od Elle Island.

Czy meteoryty mogą być niebezpieczne?

Chociaż meteoryty często przedostają się do atmosfery ziemskiej, rzadko powodują szkody lub problemy ludziom.

według NASAMniej więcej co 2000 lat zdarza się, że duży meteoryt – wielkości boiska do piłki nożnej – uderza w Ziemię i powoduje „znaczne szkody” w otaczającym obszarze.

Kiedy twórca oprogramowania Stuart Baddley zapytał brytyjską Meteor Network, czy meteoryt widziany w Szkocji stworzył krater po uderzeniu, a jeśli tak, o jakiej wielkości, sieć odpowiedziała: „Prawdopodobnie nic. Był bardzo mały”.

READ  Podejrzany, lat 29, próbuje „ostrzegać bazę sił kosmicznych przed bitwą amerykańskich kosmitów, a chińskie smoki wysłuchały rozkazów prezydenta”