Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ogromna chińska rakieta startowa spada z powrotem na Ziemię • The Record

Ogromna chińska rakieta startowa spada z powrotem na Ziemię • The Record

Eksperci kosmiczni obserwują niebo w poszukiwaniu 23-tonowej chińskiej rakiety, która ma uderzyć w Ziemię.

Wrak ma 53,6 metra długości i pozostał po misji na początku tego tygodnia, która miała dostarczyć moduł laboratoryjny Wentian na chińską stację kosmiczną Tiangong. Sam Wentian jest ekscytującym dodatkiem do chińskiego kompleksu orbitalnego i jako pierwszy rozszerza istniejący moduł rdzenia Tianhe, który został uruchomiony w 2021 roku.

Jednak będąc ogromną bestią, Wentian potrzebował ogromnego pocisku. W tym przypadku ciężki dźwig Long March 5B był wcześniej używany do wodowania Tianhe. Inne warianty Long March 5 zostały użyte do wystrzelenia misji księżycowej Chang’e 5 i misji Tianwen-1 na Marsa.

Problem polega na tym, że masywny pierwszy stopień Long March 5B wykonuje również zadania pozostałych górnych stopni rakiety i dlatego nie został wyeliminowany. Zamiast tego wszedł na orbitę i nieuchronnie powróci na Ziemię. Problemem jest podjęcie decyzji, kiedy i gdzie.

Podczas gdy inne rakiety (w tym niektóre chińskie) są w stanie ponownie uruchomić swoje silniki na orbicie i pozbyć się siebie w kontrolowany sposób, tym razem nie ma to zastosowania. Zamiast tego zejście nie będzie kontrolowane w miarę zanikania orbity i Dla mnie Finansowani przez władze federalne naukowcy z Aerospace Corporation „Istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że przeżycie szczątków spadnie na zaludniony obszar”.

Ile wraków? Eksperci inżynierii kosmicznej uważają, że coś tak ogromnego nie spłonie po prostu w atmosferze. Zamiast tego cytowana jest podstawowa zasada mówiąca o tym, że od 20 do 40 procent masy docierającej do Ziemi.

READ  Stolarz w filmie „Dead Space”, remake „Escape”

Co gorsza, prawie 88 procent światowej populacji żyje pod obecnie szacowanym śladem gruzu, chociaż ta liczba i ślad zmniejszą się w nadchodzących dniach, gdy pojawią się nowe dane i zrewidujemy prognozy. Przy odrobinie szczęścia istnieje duża szansa, że ​​wszystko, co wróci na Ziemię, po prostu wpadnie do oceanu.

„Ze względu na jego nachylenie (41,48 °) obiekt może ponownie wejść na ± 41,48 ° szerokości geograficznej”, usługa monitorowania i śledzenia przestrzeni kosmicznej Unii Europejskiej spiczasty.

To nie jest pierwsze chińskie rodeo, jeśli chodzi o niekontrolowane ponowne wejście na etapy rakietowe; Gruz z dwóch poprzednich startów Long March 5B również spadł na Ziemię. Inne kraje, w tym Rosja i Stany Zjednoczone, mają podobne problemy z niekontrolowanymi wjazdami dużych obiektów. Pierwszym był powrót Salut 7 w 1991 roku, a ostatni z niesławnym rozrzuceniem po zachodniej Australii w Skylab w 1979 roku.

Dziś rano zbudowano chiński statek towarowy Tianzhou-3 Kontrolowane wejście powrotne W atmosferze, z niewielką ilością szczątków osadzonych na południowym Pacyfiku. Szkoda, że ​​tej samej możliwości nie zastosowano w pozostałych częściach Long March 5B. ®