Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oglądaj setki polskich filmów za darmo online: filmy fabularne, dokumentalne, animacje i nie tylko

Polski przemysł filmowy wyprodukował sporo filmów o światowej sławie Autorski, w tym Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Roman Polański, ale garstka uznanych przez krytyków reżyserów nie może reprezentować zasięgu żadnego narodowego kina. Bez szerszego zrozumienia historii kina w Polsce brakuje kluczowego kontekstu dla zrozumienia jego najsłynniejszych twórców. Teraz nowe archiwum o nazwie 35 mm daje nam Setki filmów i animacji polskich filmowców, Wyjątkowa okazja dla Zanurz się w sztuce filmowej tego kraju jak nigdy dotąd.

Historię polskich filmów można ogólnie podzielić na filmy powstałe przed II wojną światową i te zrealizowane po, gdy kraj znalazł się pod ścisłą kontrolą komunistów. Pierwszy okres obejmuje przemysł kina niemego, który rozpoczął się od tych samych początków kina i stał się gwiazdą-aktorką Paula Nigeri Ich filmy były pokazywane w Berlinie z tytułami w języku niemieckim. Wiele filmów nakręconych w epoce dźwięku zostało wyreżyserowanych, bez zamierzonej gry słów, od reżysera Aleksandra FordaMistrz komunistycznej teorii estetycznej. Powiedział kiedyś Sowietom: „Kino nie może być dyskoteką”. Keno czasopismo „To musi być szkoła”. Ford robił w czasie wojny filmy rzeczowe o tematyce społecznej i filmy propagandowe.

W 1945 roku Ford przejął kontrolę nad polskim przemysłem filmowym jako dyrektor znacjonalizowanej państwowej firmy produkcyjnej Polski Film. Firma zmonopolizowała produkcję, dystrybucję i ekspozycję, a w Polsce, podobnie jak w większości krajów bloku wschodniego w okresie zimnej wojny, wyzwaniem związanym z unikaniem cenzury było wywieranie znacznie większej presji na filmowców niż wymagania rynku. „Pod reżimem komunistycznym” – pisał Dark Kuzma w Filmowiec„Władze polskie toczyły wojnę filmowcom…. Wszelka krytyka Związku Sowieckiego czy PRL została uciszona”, poczynając od filmu z 1945 roku pt. 2×2 = 4Antoniego Bohdziewicza.

Ford nie przetrwał długo jako urzędnik, chociaż wrócił w latach 50., aby doradzać i nadzorować produkcję. Polski Film stał się Centralnym Urzędem Kinematografii w 1951 roku, nakładając surowszą kontrolę na polskich filmowców. Ale gdy przemysł filmowy został scentralizowany, akademiccy biurokraci przejęli kontrolę nad doświadczonymi filmowcami, takimi jak Ford. Kuzma zauważa, że ​​„polscy cenzorzy byli bardzo literaccy i potrafili rozszyfrować najbardziej złożone »działalność wywrotową« w książkach, gazetach i innych formach pisanych – ale byli całkowicie bezradni, jeśli chodzi o ocenę obrazów”.

Polscy filmowcy nie mogli dokonywać żadnej publicznej krytyki narracyjnej i byli „zmuszeni nauczyć się mówić coś bez mówienia tego wprost, jak przedstawiać rzeczywistość, która oficjalnie nie istniała” – mówi polski operator Ryszard Lenczewski. Konieczność doprowadziła do powstania twórczego języka symbolicznego, który widzowie musieli rozszyfrować:

To była odpowiedzialność, którą wszyscy czuliśmy: tworzenie warstwowych obrazów, obrazów o podwójnym znaczeniu, które widzowie odważyliby się inaczej interpretować. Wszystko tkwiło w szczegółach – jak użycie szerszych obiektywów, aby pokazać rzeczy, których nie byłby w stanie pokazać w żaden inny sposób. W tle może być coś, co jest trochę rozmyte. Czasami wystarczyło, żeby film nie zawierał czegoś lub kogoś w kadrze.

Potrzeba tajnych metod filmowych stała się całkowicie jasna w 1982 roku, kiedy komisja zebrała się i ustanowiła surowsze zasady dla polskiego filmu, częściowo w odpowiedzi na reżysera Ryszarda Bugajskiego Pytającyco jest surowym przedstawieniemŻycie polityczne pod rządami Stalina. (Obejrzyj fragment na górze.) Zapis obrad, w których uczestniczył Bugajski, potajemnie wydostał się z kraju i został wspomniany w New York Times. Bugajski bał się, że nigdy nie zobaczy swojego filmu i miał rację Pytający Od lat krąży w formie samizdatu VHS i osiągnął status kultowego. Ostatecznie został wydany wiele lat później i stał się jednym z najpopularniejszych filmów tamtych czasów.

po, po PytającyPolscy filmowcy zaczęli używać bardziej wyrazistego alegorycznego słownictwa, z popularnej satyry science fiction w 1984 roku. seksmisja (zwiastun powyżej), za użycie mocno nasyconych kolorów, cecha wspólna dla wielu polskich filmów w latach 198 i 90, która charakteryzuje twórczość Kieślowskiego, być może najbardziej szanowanego polskiego reżysera wśród polskich i niepolskich fanów kina. Zasłynął ze swojej trylogii na początku lat dziewięćdziesiątych Trzy kolory: niebieski, czerwony A białyReżyser już wcześniej w swojej karierze zaczął używać konkretnych kolorów, aby przekazać znaczenie.

READ  Zabawny przewodnik Marandy w ten weekend 27-29 sierpnia

Operator kamery Sławomir Idziak, który pracował w 1988 roku u Kieślowskiego krótki film o morderstwie (Zobacz zwiastun powyżej), wspomina, „Nakręciłem film w tym ohydnym zielonkawo-żółtym kolorze, aby subtelnie zasugerować pomysł reżysera, że ​​kraj może być morderczy, tak jak główny bohater. Pamiętam jednego recenzenta w Cannes, który napisał to od ekran przybiera barwę moczu. Uosabia rzeczywistość PRL-u. Było pięknie.”

https://youtu.be/0TLfIVR4bK0

Reżyser Barbara Sass kontynuowała produkcję kilku filmów, w których pewien kolor odgrywa ważną rolę, począwszy od 1980 roku, kiedy po raz pierwszy pojawiła się na festiwalu, bez miłości. Swoją żółtowłosą główną bohaterkę, graną przez Dorotę Staliską, otoczyła chorym szpitalnym żółtym w scenie zaczerpniętej z powyższych klipów, po czym zanurzyła się w przyćmionym czerwonym świetle ciemnego pomieszczenia fotograficznego. Powyższe filmy to tylko niewielka próbka spośród około 4000 polskich filmów prezentowanych na 35mm.online, wspólnym projekcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i „Jedno z najstarszych studiów filmowych w Polsce, Wytwófilm raniów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), (filmy fabularne i studia), „Notatki pierwsze wiadomości.

Grupa Obejmuje 160 filmów, 71 dokumentów, 474 animowane filmy krótkometrażowe i 10 filmów animowanych. Ledwo zadrapaliśmy powierzchnię historii polskiego kina i są setki anime, których jeszcze nie widzieliśmy (przeczytaj niektóre z ich ponurych opisów na Metafiltr). Więc oglądaj w 35 mm.

Uwaga: Aby włączyć napisy w języku angielskim, kliknij przycisk „Włącz napisy” pod każdym filmem. (Pierwszy przycisk.) Następnie przejdź do przycisku „Ustawienia” i wybierz „Angielskie pliki podrzędne”.

Przez Metafiltr

Powiązana zawartość:

50 plakatów filmowych z Polski: Od Imperium z powrotem do Poszukiwaczy zaginionej arki

Wprowadzenie do Stanisława Lema, wielkiego polskiego pisarza science fiction, autorstwa Jonathana Lethema

Za darmo online: Oglądaj Stalkera, Mirror i inne arcydzieła radzieckiego autora Andrieja Tarkowskiego

Josh Jones Pisarz i muzyk mieszkający w Durham w Północnej Karolinie. podążaj za nim w Umieść tweeta.

READ  Portret Chopina kupiony na pchlim targu pochodzi z XIX wieku | zabawa