Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odległa gwiazda odkryta przez teleskop Hubble’a może być najbliżej, jaką kiedykolwiek zobaczymy |  astronomia

Odległa gwiazda odkryta przez teleskop Hubble’a może być najbliżej, jaką kiedykolwiek zobaczymy | astronomia

Najdalsza gwiazda kiedykolwiek schwytana przez Kosmiczny teleskop Hubble Obrazy wydają się dawać wspaniały wgląd w starożytny wszechświat.

Światło gwiazdy, zwanej Earndel, przebyło około 12,9 miliarda lat, aby dotrzeć do Ziemi – ogromny skok od poprzedniej gwiazdy, sprzed dziewięciu miliardów lat. Obserwacje były możliwe dzięki rzadkiemu ustawieniu kosmicznym, co oznacza, że ​​Earndale może być jedyną pojedynczą gwiazdą z tej epoki, jaką kiedykolwiek zobaczymy.

„Na początku prawie w to nie wierzyliśmy, była znacznie dalej niż poprzednia odległa gwiazda” – powiedział Brian Welch, doktorant astronomii z Johns Hopkins University i główny autor artykułu badawczego. „Badania Earendela będą oknem na erę wszechświata, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni, ale to prowadzi do wszystkiego, co wiemy”.

Profesor Colin Norman, astrofizyk z Johns Hopkins University, który nie był zaangażowany w odkrycia, powiedział: „To fascynujące pionierskie odkrycie, które otwiera zupełnie nowy obszar odkryć i pozwala na bezpośrednią obserwację masywnych gwiazd, gdy wszechświat był młody. Formowanie się gwiazd dopiero się rozpoczęło”.

Schemat przedstawiający Earendela. Zdjęcie: Space Telescope Science Institute/NASA, Europejska Agencja Kosmiczna i B. Welch (JHU) i dr.

Naukowcy szacują, że Earndale, którego nazwa oznacza „gwiazda poranna” w języku staroangielskim, ma masę co najmniej 50 razy większą od Słońca i miliony razy jaśniejszą, co czyni ją jedną z najmasywniejszych znanych gwiazd. Ale nawet tak jasna gwiazda jest zwykle niewykrywalna. Na tak ogromnych odległościach nawet cała galaktyka jest tylko plamką światła.

Dzięki naturalnemu powiększeniu przez ogromną gromadę galaktyk WHL0137-08, która leży między nami a Erendlem, astronomowie mogli dokonać odkrycia. Siła grawitacyjna gromady jest tak intensywna, że ​​światło zakrzywia się wokół niej, tworząc potężne kosmiczne szkło powiększające, które wzmacnia światło pochodzące z odległych obiektów znajdujących się z tyłu.

Naukowcy szacują, że jasność Earendel jest powiększana tysiąckrotnie – sytuacja, która może nie powtórzyć się w przypadku innych starożytnych gwiazd w naszym życiu. „To może być pierwsza gwiazda, jaką widzieliśmy od Wielkiego Wybuchu” – powiedział dr Guillaume Mahler, astronom z Durham University i współautor.

READ  SpaceX bije rekord w wystrzeliwaniu rakiet z najnowszą misją Starlink

Odległość gwiazdy oszacowano na podstawie jej koloru. światło jest”zmienił kolor na czerwonyz dala od swojej pierwotnej długości fali, gdy podróżuje przez rozszerzający się wszechświat, więc chociaż Earendel byłby niebieski, gdyby był widziany z bliska, 12,9 miliarda lat temu, na zdjęciach z Hubble’a wydaje się być ciemnoczerwony.

Obserwacje zostały okrzyknięte jako niezwykle ważne i potraktowane priorytetowo w pierwszym cyklu obserwacji przy użyciu Jamesa Webba z NASA. Próżnia Teleskop, którego uruchomienie zaplanowano na czerwiec. To pozwoli naukowcom definitywnie potwierdzić, że patrzą na pojedynczą gwiazdę, która jest bardzo odległa. Alternatywną możliwością, uważaną za wysoce nieprawdopodobną, jest to, że jest to pobliski ciemnobrązowy karzeł.

Planowane obserwacje pozwolą również astronomom zmierzyć jasność i temperaturę gwiazdy oraz dać wgląd w powstawanie gwiazd pierwszej generacji. Gwiazdy te – przodkowie tych, które widzimy dzisiaj na niebie – powstały zanim wszechświat został wypełniony ciężkimi pierwiastkami wytwarzanymi przez kolejne generacje masywnych gwiazd. Istnieją teoretyczne przewidywania, ale nie ma bezpośrednich dowodów na wczesną generację gwiazd zbudowanych wyłącznie z pierwotnego wodoru i helu.

„[These stars] Wytwarzają pierwsze supernowe, które wzbogacają galaktyki w minerały i pierwiastki niezbędne do życia, takie jak węgiel i tlen”. „Te gwiazdy są również odpowiedzialne za pompowanie energii do turbulentnego ośrodka, z którego powstają gwiazdy i galaktyki”.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Natura.