Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkryto 19 000 nowych podwodnych wulkanów

Odkryto 19 000 nowych podwodnych wulkanów

Dwa seamounty z katalogu Kim-Wessel przed i po pozycjonowaniu (20 profili Eotvos). Jasnoniebieskie kropki wskazują pierwotną lokalizację góry podwodnej. Czerwone kropki to nowe centra wybrane na podstawie maksymalnej wartości VGG. – Nauki o Ziemi i Kosmosie (2023)

Zespół oceanografów z Scripps Institution of Oceanography, Chungnam National University i University of Hawaii wykorzystał satelitarne dane radarowe do zmapowania 19 000 nieznanych wcześniej podwodnych wulkanów w oceanach świata.

Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie nauki o Ziemi i kosmosie, Wyjaśnia, w jaki sposób mierzyli kopce wody morskiej, aby zlokalizować i sporządzić mapę podwodnych wulkanów, i dlaczego jest to ważne.

Podobnie jak suche masy lądowe, dno oceanu ma zróżnicowaną topografię, a jego najbardziej charakterystycznymi cechami są góry, znane jako góry podwodne. Płyty tektoniczne mogą napierać na siebie, a erupcje wulkanów mogą tworzyć góry podwodne. Obecnie zmapowano tylko jedną czwartą dna oceanu, a liczba i lokalizacja gór podwodnych pozostaje nieznana, co stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa okrętów podwodnych i utrudnia oceanografom modelowanie przepływu wody w oceanie.

Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, naukowcy wykorzystali radarowe dane satelitarne do zmapowania jak największej liczby gór podwodnych. Mierząc wysokość powierzchni morza, satelity pośrednio wykryły przyciąganie grawitacyjne z topografii dna morskiego, powodujące zmiany grzbietu morskiego. Ta metoda pozwoliła zespołowi odkryć 19 000 nieznanych wcześniej gór podwodnych.

Badanie podkreśla wiele zalet mapowania dna oceanu, w tym wspieranie wysiłków wydobywczych na dnie morskim, zapewnianie wglądu w tektonikę płyt i pola geomagnetyczne oraz oferowanie siedlisk dla życia morskiego.

Jednak najważniejszym aspektem mapowania gór podwodnych jest ich wpływ na przepływ oceanów w głębinach morskich. Góry podwodne wpływają na prądy oceaniczne, wypychając zimną wodę do góry, a ich wpływ na przepływ wciąż nie jest dobrze poznany. Ponieważ oceany nadal pochłaniają więcej ciepła i dwutlenku węgla z atmosfery, a słodka woda topi się z powodu zmian klimatu, mapowanie prądów oceanicznych i gór podwodnych staje się coraz ważniejsze.