Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkryj starożytne, zaginione krajobrazy pod Antarktydą

Odkryj starożytne, zaginione krajobrazy pod Antarktydą

Naukowcy odkryli na Antarktydzie starożytny krajobraz rzeczny sprzed milionów lat, ukryty pod ponad milą lodu.

To odkrycie daje nam wgląd w dawno zaginiony świat Antarktydy, ukształtowany przez rzeki i rośliny.

Nowe badanie ma również kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o pomoc naukowcom w przewidywaniu, w jaki sposób kontynent zareaguje w przyszłości na zmiany klimatyczne wywołane działalnością człowieka.

Antarktyda jest prawie w całości pokryta pokrywami lodowymi, ale miliony lat temu kontynent był zamieszkany przez dinozaury i inne zwierzęta, gdy był częścią cieplejszego obszaru superkontynentu Gondwany.

Nawet po rozpadzie Super Antarktydy Antarktyda pozostała domem dla bujnej roślinności i ekosystemów tundry, ostatecznie w ciągu ostatnich 20 milionów lat przekształcając się głównie w lodowce.

Lodowaty krajobraz Antarktydy iStockzdjęcie: Getty Images

Naukowcy pod kierownictwem Stuarta Jamiesona, glacjologa z Uniwersytetu w Durham, wykorzystali obserwacje satelitarne, aby przyjrzeć się obszarowi znajdującemu się w odległości mniejszej niż 2 kilometry (1,25 mili) od obszaru zwanego pokrywą lodową Antarktydy Wschodniej (EAIS).

Zespołowi udało się odkryć „rozległe krajobrazy przedglacjalne zachowane pod centralnym EAIS pomimo milionów lat pokrywy lodowej”, co sugeruje istnienie „innych podobnych starożytnych krajobrazów, które jeszcze nie zostały odkryte, pod EAIS”.

W rozmowie z Zastępca„Od dawna interesuje nas faktyczny kształt lądu pod pokrywą lodową Antarktyki, a w szczególności to, jak kształt tego krajobrazu oddziałuje z samym lodem w zakresie jego kontrolowania, ale także w zakresie rejestrowania swoje zachowanie w przeszłości, dzięki czemu pozostawia podpis lub odcisk palca.

Kontynuował: „Próbujemy określić, gdzie możemy zobaczyć wyraźny obraz w ziemi pod lodem, i narysować tego mapę”. „

Pokrywa lodowa Antarktydy Wschodniej istnieje od 34 milionów lat. „To długowieczny kawałek lodu i chcemy wykorzystać krajobraz, aby spróbować zrozumieć, czy rzeczywiście możemy zobaczyć cokolwiek na temat stabilności pokrywy lodowej”.

Jamieson i jego koledzy musieli wymyślić, jak zajrzeć przez tę bardzo grubą, starożytną pokrywę lodową. Zespół sięgnął więc do danych zebranych przez kanadyjską konstelację satelitów RADARSAT. Który może wykryć małe anomalie na powierzchni lodu, które wskazują teren poniżej.

READ  Woda w stanie ciekłym na skalistych planetach może być sto razy bardziej prawdopodobna

Jamieson zastosował tę technikę, aby uzupełnić brakujące luki w obserwacjach ankietowych przeprowadzonych w ostatnich dziesięcioleciach. Odkrycia odsłoniły pozostałości starożytnego krajobrazu wielkości mniej więcej Walii, który według badaczy ma ponad 34 miliony lat.

„Konsekwencją tego jest to, że musi to być bardzo starożytny krajobraz, wyrzeźbiony przez rzeki, zanim urosła sama pokrywa lodowa” – wyjaśnił Jamison.

„Dlatego możemy powiedzieć, że sam krajobraz ma prawdopodobnie ponad 34 miliony lat. W tamtym czasie klimat był nieco cieplejszy. Na Antarktydzie rosły rośliny i flora, a lód nie był szeroko rozpowszechniony”.

Jamieson i jego współpracownicy mają nadzieję uzyskać więcej szczegółów na temat terenu za pomocą metod teledetekcji, aby móc zrekonstruować ewolucję pokrywy lodowej w czasie. Ponieważ „wiadomo, że EAIS jest wrażliwy na przeszłe i przyszłe ocieplenie klimatu i oceanów”, informacje te mogą pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób ta masywna warstwa może reagować na zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.

Badanie zostało opublikowane w Komunikacja przyrodnicza.

SubskrypcjaDo bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.

Jak dołączyć Bezpłatny kanał WhatsApp indy100