Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkryj sekret kina we wspaniałym nowym filmie dokumentalnym – The First News

Zdjęcia do epopei science fiction Andrieja Solowskiego rozpoczęły się w 1976 roku. Rok później produkcja została wstrzymana po interwencji ówczesnego wiceministra kultury. Od tego czasu rozeszły się spekulacje i plotki.
materiał prasowy

Często nazywany „najwspanialszym nigdy nie zrealizowanym filmem science fiction”, nowy dokument przedstawiający historię przerwanego filmu „Ucieczka na Srebrnym Globie” zachwycił widzów w wieku 18 lat.NS Edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Oparta na „Trylogii księżycowej” napisanej przez jego dziadka Jerzego Lugawskiego była nie tylko genialnym dziełem Andrzeja Solowskiego, ale i przełomowym momentem dla polskiego, a nawet światowego kina.

Po tym, jak zyskał uznanie krytyków za francuskojęzyczny film L’important c’est d’aimer (za który Romy Schneider otrzymał ekranową nagrodę Cezara), Żuławski wrócił z Paryża do rodzinnej Polski w 1975 roku, na fali uwielbienia.

W gwiazdorskiej obsadzie zgromadzono znane nazwiska, takie jak Andrzej Seweryn, a pozwolenie na filmowanie w krajach takich jak Mongolia. Kuba Micorda

Zachęcony rosnącą popularnością, rozpoczął swój najambitniejszy projekt, przekonując władze do sfinansowania filmu science fiction, który byłby tak samo rewolucyjny jak 2001: Odyseja kosmiczna Kubricka.

Po tym, jak ich statek kosmiczny rozbija się na Księżycu, historia opowiada o grupie astronautów, którzy wyruszają, aby ponownie zaludnić nową planetę, którą nazywają swoim domem.

Ale ku ich zaskoczeniu ich dzieci rosną znacznie szybciej niż normalni ludzie na Ziemi, a te nowe pokolenia szybko zwracają się przeciwko swoim przodkom i rozwijają swoją prymitywną kulturę.

Ostatni żyjący astronauta w akcie desperacji wysyła na Ziemię wiadomość, która wpada w ręce naukowca Marka.

Rozczarowany życiem Marek z kolei podróżuje na księżyc, gdzie jego mieszkańcy odnajdują status mesjasza.

Po tym, jak ich statek kosmiczny rozbija się na Księżycu, historia opowiada o grupie astronautów, którzy wyruszają, aby ponownie zaludnić nową planetę, którą nazywają swoim domem.materiał prasowy

Zdjęcia rozpoczęły się w 1976 r. i oszczędziły niewiele pieniędzy – zebrano gwiazdorską obsadę, w której znalazły się takie znane nazwiska jak Andrzej Seweryn, a pozwolenie na zdjęcia uzyskano m.in. w Mongolii.

Rok później produkcja została wstrzymana po interwencji wiceministra kultury Janusza Wilhelmy’ego.

Oparta na „Trylogii księżycowej” napisanej przez jego dziadka, Jerzego Lugawskiego, nie była tylko arcydziełem reżysera Andrzeja Solowskiego (na zdjęciu), była przełomowym momentem dla polskiego, a nawet światowego kina.domena publiczna

Dlaczego pozostaje otwarta do dyskusji, ale jest to kwestia podniesiona przez Cuba Micordę, reżysera nowego filmu dokumentalnego Escape from the Silver Globe:

„Każdy miał teorię”, mówi. „Niektórzy mówili, że to bardzo wywrotowe, inni obwiniali go za treść religijną. Dla mnie był to pokaz siły nowego ministra. Wiedział, że jeśli ten film „uderzy”, wszyscy zwrócą uwagę.

„Co ciekawe, są tacy, którzy twierdzą, że Żuławski odetchnął z jego powodu”.

Film z pewnością poniósł wiele strat i własnego rozmachu.

Podobnie jak Kubrick, Żuławski był znany z wysuwania swoich oskarżeń daleko poza ich naturalne granice.

„Możesz to porównać do tego, co wydarzyło się w Czasie Apokalipsy”, powiedział Mikurda Variety. „Stworzyli własny, samotny świat, gotowy zrobić wszystko dla swojego przywódcy, a życie na planie zaczęło naśladować film”.

Jeden z członków załogi zauważył intensywność projektu, zauważając, że po jego anulowaniu „nie było już nic ciekawego”.

W 1987 roku reżyser zmieszał zachowany materiał filmowy z materiałem współczesnego polskiego społeczeństwa i okleił film z podpisami wyjaśniającymi sceny, które nigdy nie zostały nakręcone.materiał prasowy

Chociaż niektórzy jako przyczynę nagłego posunięcia ministra podali obawy budżetowe, inni spekulują, że było to bardziej zakorzenione w obawach, że metaforyczne znaczenia filmu są przesycone nastrojami antykomunistycznymi.

Tak czy inaczej, film został przełożony, a Żuławski wyemigrował do Francji. Po powrocie w 1987 roku reżyser zmieszał zachowany materiał filmowy z materiałem współczesnego polskiego społeczeństwa, oklejając film podpisami wyjaśniającymi sceny, które nigdy nie zostały nakręcone.

W tej zniekształconej i przerobionej formie film zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1988 roku, czemu towarzyszyły gorzkie uwagi Żuławskiego o potencjalnym arcydziele, zrujnowanym przez politykę jego ojczyzny.

Zmarł w 2016 roku w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Jura Kalwaria podczas uroczystości z udziałem gwiazdy filmu Andreja Ciorina.

W zniekształconej i powtarzalnej formie film zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1988 roku, czemu towarzyszyły gorzkie uwagi Żuławskiego o potencjalnym arcydziele zrujnowanym przez politykę jego ojczyzny.abaka / bab

Jednak spuścizna filmu nie umarła i dziś dokument Mikorda rzuca światło na to, co powinno być najlepszym momentem w historii polskiego kina.

„Dla każdego miłośnika kina nie ma nic bardziej ekscytującego niż niedokończony lub nieproduktywny film” – podkreślała to eksplozja krajowego i międzynarodowego zainteresowania tym dokumentem – dodał Mikurda.

READ  Polska pisarka Olga Tokarczuk zdobywa Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie beletrystyki za powieść „Mądre i zabawne podróże”.