Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkrycie oburzone po uchwaleniu przez polski parlament kontrowersyjnej ustawy medialnej | Aktualności

Baner „Wolne media” na demonstracji przeciwko ustawie na początku tego roku (fot. Tomasz Molina via Kopiuj)

Amerykańska grupa medialna Discovery skrytykowała decyzję polskiego parlamentu o przyjęciu kontrowersyjnej ustawy zakazującej pozaeuropejskiej własności lokalnych firm medialnych.

Głosowanie nad tzw. ustawą Lex-TVN nie było zaplanowane na dziś, ale zostało wkrótce włączone do porządku obrad.

Jak podaje Reuters, komisja zatwierdziła plany „w protokole”, chociaż ustawa musiała jeszcze zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, aby mogła stać się prawem.

Jej uchwalenie zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przejmowania kontroli nad polskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi.

Posunięcie spotkało się z ostrą krytyką ze strony amerykańskiej firmy medialnej Discovery, która dużo zainwestowała w polską branżę nadawczą i byłaby największym przegranym, gdyby ustawa została uchwalona.

Zmusi to prawdziwego giganta do zrzeczenia się kontroli nad TVN, największą prywatną siecią telewizyjną w Polsce, oraz TVN24, największą niezależną siecią informacyjną w kraju, która była zdeklarowanym krytykiem rządu.

Niektórzy postrzegają ustawę jako próbę uciszenia krytyki rządu, a od czasu jej zaproponowania przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość w całej Polsce pojawiły się protesty.

Rzecznik Discovery powiedział, że „nagłe głosowanie” powinno zaalarmować „każdy, komu zależy na demokracji i wolności prasy”, a także „każdą instytucję inwestującą w Polsce”.

Tym głosowaniem Polska podważa wartości, które wiążą Polskę z Europą i wyrywa podstawy polsko-amerykańskich relacji. „Apelujemy teraz do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby dotrzymał słowa i zawetował tę ustawę” – czytamy w oświadczeniu.

W sierpniu Council of European Publishers i jej członkowie również wyrazili „poważne zaniepokojenie” planami, dodając, że zagrażają one „wiarygodności reguł gry” w Polsce, które według niej są niezbędne dla inwestorów i przedstawicieli mediów.

TVN została założona w 1997 roku przez polskich przedsiębiorców Mariusa Waltera i Jana Weigerta oraz szwajcarskiego biznesmena Bruno Valsangiacomo. Jest własnością Grupy TVN, która została przejęta przez amerykańską firmę Scripps Networks w 2015 roku. Później Discovery kupił Scripps, a Grupa TVN jest spółką zależną Discovery od marca 2018 roku.

READ  Film Agnieszki Holland „Zielona granica” drugi tydzień na szczycie polskiego box office’u pomimo ataków politycznych | Aktualności