Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkrycie obłoku pyłu wokół jednej z najjaśniejszych gwiazd na niebie |  Astronomia

Odkrycie obłoku pyłu wokół jednej z najjaśniejszych gwiazd na niebie | Astronomia

Astronomowie odkryli pas asteroid i ogromny obłok pyłu wokół jednej z najbliższych i najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie.

Gwiazda znana jako Fomalhaut znajduje się 25 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Piscis Austrinus lub Ryby Południowej. Chociaż najlepiej widać go z półkuli południowej, nie jest widoczny z większej części półkuli północnej, zwłaszcza jesienią. Jego jasność i położenie oznaczają, że nadal jest używany do nawigacji.

Wcześniejsze obserwacje Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i innych instrumentów pokazały, że 440-metrowy Fomalhaut jest otoczony pyłem i gruzem, ale zdjęcia dały tylko częściowy obraz kosmicznej materii krążącej wokół młodej gwiazdy.

Teraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ukazały otoczenie gwiazdy z niespotykaną dotąd szczegółowością. Poza szerokim wewnętrznym pasem asteroid, który krąży wokół gwiazdy, znajduje się drugi, węższy pierścień skał i gruzu.

„To, co widzimy, to pył z kolizji młodych planet, które same są dawno zapomnianymi pozostałościami formowania się samego układu planetarnego” – powiedział András Gáspár, główny autor badań z University of Arizona.

Dalej od Fomalhaut znajduje się podobny do Pasa Kuipera zewnętrzny pierścień szczątków Układu Słonecznego, w którym znajduje się Pluton i inne planety karłowate, Eris, Haumea i Makemake. To właśnie w tym zewnętrznym pierścieniu astronomowie wykryli coś, co nazywają Wielką Chmurą Pyłową, która, jak podejrzewają, powstała, gdy dwie kosmiczne skały o szerokości ponad 400 mil zderzyły się ze sobą.

Naukowcy zidentyfikowali nowe cechy na zdjęciach wykonanych przez instrument średniej podczerwieni na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Trzy nakładające się pasy i przerwy między nimi wskazują, że niewidzialne planety krążą wokół Fomalhaut i kształtują układ gwiezdny poprzez własne pola grawitacyjne. „Planety o małej masie, takie jak Neptun, wystarczą do wyrzeźbienia wewnętrznych pasów” – stwierdzili autorzy Napisz w astronomii naturalnej.

READ  Naukowcy twierdzą, że małe dinozaury żyjące na pustyni miały „niezwykłe” widzenie w nocy i słuch przypominający sowy