Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkrycie małych kości i zębów ujawnia istnienie wielu typów dinozaurów żyjących i żyjących w Arktyce

Odkrycie małych kości i zębów ujawnia istnienie wielu typów dinozaurów żyjących i żyjących w Arktyce

Jest to artystyczne przedstawienie tyranozaura z młodymi. Źródło: James Havens

W latach pięćdziesiątych naukowcy dokonali pierwszych nieoczekiwanych odkryć szczątków dinozaurów na zamarzniętych szerokościach polarnych. Teraz naukowcy piszą w czasopiśmie aktualna biologia 24 czerwca ujawnił pierwsze przekonujące dowody na to, że wiele gatunków dinozaurów nie tylko żyło na dzisiejszej północnej Alasce, ale także gnieździło się tam.

„Te dinozaury są najbardziej wysuniętymi na północ znanymi stworzeniami” – mówi Patrick Druckenmiller z Muzeum Uniwersytetu Alaski na północy. „Nie tylko wykazaliśmy obecność okołoporodowych szczątków – tylko w jaju lub wylęgu – jednego lub dwóch gatunków, ale udokumentowaliśmy co najmniej siedem gatunków lęgowych dinozaurów w Arktyce”.

Wcześniejsze badania w kilku innych miejscach dostarczyły kuszących dowodów na to, że jeden lub dwa niezidentyfikowane gatunki dinozaurów były w stanie zagnieździć się w pobliżu lub nad kręgami arktycznymi lub antarktycznymi, mówi, ale to badanie jest pierwszym, które pokazuje jednoznaczne dowody na gniazdowanie na bardzo dużych szerokościach geograficznych. . Warunki środowiskowe w tym czasie i miejscu sugerują ekstremalne sezonowe wyzwania, przy średniej rocznej temperaturze około 6°C (około 40°F). Było też około czterech miesięcy całkowitej zimowej ciemności z mrozem.

kości małego dinozaura

To zdjęcie przedstawia kości i zęby okołoporodowego dinozaura z formacji Prince Creek na północnej Alasce (grosz ma średnicę 19 mm). Źródło: Patrick Druckenmiller

Druckenmiller i współautor Gregory Erickson z Florida State University mają długoterminowy projekt dokumentujący starożytny arktyczny ekosystem formacji Prince Creek na północnej Alasce, w tym dinozaury, ssaki i inne kręgowce. Chcą też wiedzieć, jak tam żyli, biorąc pod uwagę trudne środowisko. Środowisko to także trudne miejsce do pracy.

„Sezon polowy w Arktyce jest krótki, a dostęp jest bardzo trudny — potrzebne są samoloty i małe łodzie”, mówi Druckenmiller. „Aby utrudnić sprawę, jedynym sposobem, aby zobaczyć skały, są strome klify wzdłuż największej rzeki północnej Alaski, Colville. Te urwiska są niebezpieczne i podatne na katastrofalne lawiny, co utrudnia bezpieczne znajdowanie i wydobywanie skamielin. W związku z tym skupiliśmy się na znalezieniu odrębnych horyzontów kości, w których możemy skuteczniej wykopać o wiele więcej kości.W trakcie tego procesu odkryliśmy również wiele nowych złóż mikroskamieniałości, które dostarczyły bogactwa nowej wiedzy o całym ekosystemie żyjącym w Arktyce ponad 70 milionów lat temu.”

Rzeka Colville

To zdjęcie przedstawia badacza Grega Ericksona wiercącego wzdłuż rzeki Colville na północnej Alasce. Źródło: Patrick Druckenmiller

W ciągu około dziesięciu lat ciężkiej pracy naukowcy, z pomocą kilku studentów rekrutowanych przez lata, znaleźli setki maleńkich kości dinozaurów, w tym maleńkie zęby osobników, które albo były jeszcze w jaju, albo dopiero się wykluły. Odkryte przez nich polarne dinozaury to roślinożercy o małych i dużych ciałach, w tym hadrozaury (dinozaury kaczodzioby), ceratopsy (dinozaury rogate i Leptoceratopsy), tesselozaury i mięsożerne (tyranozaury, trodontydy i dromeozaury).

READ  Rodzina Stritchen dzieli się historią Emmy Smith z rakiem piersi

„Nie tak dawno pomysł znalezienia jakichkolwiek dinozaurów na obszarach i środowiskach o tak wysokim ryzyku był niespodzianką” – mówi Druckenmiller. Dlatego odkrycie, że większość, jeśli nie wszystkie z tych gatunków również rozmnaża się w Arktyce, jest naprawdę niezwykłe. Zawsze byliśmy pytani: „Znalazłeś jakieś jajka?” Tak więc mamy i nadal odpowiadamy „Nie”. Ale mamy coś znacznie lepszego: same małe dinozaury”.

Odkrycia uzupełniają dowody na to, że dinozaury nie tylko spędzały czas na tych ekstremalnych szerokościach geograficznych, ale prawdopodobnie żyły tam przez cały rok. Ich dowody sugerują, że zarówno mniejsze dinozaury, jak i większe gatunki, takie jak kaczodzioby, rogate dinozaury i tyranozaury, które prawdopodobnie migrowały do ​​cieplejszego klimatu, osiedliły się w Arktyce.

„Całoroczna rezydencja w Arktyce to naturalny test fizjologii dinozaurów” – mówi Erickson. „Nie znaleziono jeszcze zimnokrwistych kręgowców lądowych, takich jak płazy, jaszczurki i krokodyle, tylko ptaki i ssaki stałocieplne – i dinozaury. Myślę, że to jeden z najbardziej przekonujących dowodów na to, że dinozaury w rzeczywistości były ciepłokrwiste. ”

Erickson mówi, że mają teraz nowe pytania o to, jak dinozaury przetrwały arktyczne zimy. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie mają unikalne strategie radzenia sobie z ciemnością, niskimi temperaturami i ograniczeniami żywieniowymi.

Więcej informacji na temat tego odkrycia można znaleźć w artykule Zespół badawczy odkrywa przedszkole dinozaurów arktycznych.

Odniesienie: „Zagnieżdżanie w skrajnych arktycznych szerokościach geograficznych przez nieptasie dinozaury” autorstwa Patricka S. Druckenmillera, Gregory’ego M. Ericksona, Donalda Brinkmana, Caleba M. Browna i Jaylene J. Eberle, 24 czerwca 2021 r. Dostępne tutaj. aktualna biologia.
DOI: 10.1016/j.cub.2021.05.041