Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Od Sputnika do Voyagera – Jak daleko zaszliśmy w kosmosie?

Od Sputnika do Voyagera – Jak daleko zaszliśmy w kosmosie?

Nieco ponad 60 lat temu, 4 października 1957 roku, ludzkość po raz pierwszy dotarła do gwiazd. Sputnik.

Pierwszy na świecie satelita był niczym innym jak nadajnikiem radiowym umieszczonym w piłce nieco większej niż piłka do koszykówki, ale nadrabiał to rozmiarami i prostotą uderzenia. Rozpoczęliśmy lata rywalizacji, badając najdalszy punkt w kosmosie.

Następny wielki krok: księżyc.

Apollo 11 po raz pierwszy umieścił ludzi na innym ciele niebieskim. Niecały rok później Apollo 13. To, co zaczęło się jako zagrażająca życiu katastrofa, stało się jednym z olśniewających momentów pomysłowości i sukcesu w NASA. Po szybkim powrocie załoga Apollo 13 okrążyła daleką stronę Księżyca, ustanawiając rekord najdalszej odległości, jaką ludzie kiedykolwiek osiągnęli – 248 655 mil od Ziemi.

Rekord ustanowiony dla najdalszych ludzi przemierzył Ziemię.

Mam nadzieję, że ten 50-letni rekord zostanie pobity w niedalekiej przyszłości, gdy załogowa eksploracja kosmosu rozszerzy się poza Międzynarodową Stację Kosmiczną – która orbituje zaledwie 240 mil nad Ziemią. Podczas gdy zarówno mężczyźni, jak i kobiety nie oddalali się od orbity Ziemi od lat siedemdziesiątych, bezzałogowe sondy podróżowały dalej niż my kiedykolwiek.

Wejdź do Voyagera I.

40 lat po wystrzeleniu, w odległości ponad 14 miliardów mil, Voyager prawdopodobnie na zawsze będzie najbardziej odległym od Ziemi obiektem stworzonym przez człowieka, ponieważ nadal będzie oddalał się od Słońca z prędkością prawie 35 000 mil na godzinę. Niesamowite jest to, że nadal działa… głównie. Kilka instrumentów nadal mierzy dane i wysyła je z powrotem na Ziemię; Ale jej aparat jest w trybie offline, został wyłączony w 1990 r. – dopiero po zrobieniu ostatniego zestawu zdjęć.

Pierwsze „zdjęcie rodziny Układu Słonecznego”. Mozaika przedstawiająca słońce i sześć planet, w tym naszą „bladoniebieski punkt”.

READ  Oto hack przedłużający, który dodaje dużo miejsca na blacie do Twojej małej kuchni

Słynny astrofizyk Carl Sagan ujął to najlepiej: „To jest dom. To my… pyłek zawieszony w promieniu słońca”. Miliardy mil i dziesięciolecia odkąd nasza kosmiczna podróż rozpoczęła się od Sputnika.

Meteorolog z Team Storm 2 David Dixon