Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Od początku do końca niedzielna premiera Falcona Heavy zapewniła oszałamiające efekty wizualne

Od początku do końca niedzielna premiera Falcona Heavy zapewniła oszałamiające efekty wizualne

Zbliżenie / Rakieta Falcon Heavy wystartowała około 10 minut po zachodzie słońca w niedzielę z Florydy.

Trevora Mahlmana

Falcon Heavy wystartował w niedzielę wieczorem po raz piąty od pięciu lat z Florydy. Jednak był to pierwszy start trzyrdzeniowego wzmacniacza o zmierzchu, a to rzadkie wieczorne światło dostarczyło zaskakujących nowych informacji na temat startu i powrotu rakiety.

Iluminację po zachodzie słońca można zobaczyć na powyższym zdjęciu wprowadzającym, które pokazuje czerwone barwy odbijające się od białych rdzeni i górnej sceny. Ten kolor wynika z tego, że rakieta jest wystarczająco wysoka, aby znajdowała się w linii wzroku ze słońcem.

Teraz druga najpotężniejsza rakieta na świecie po Space Launch System NASA, Falcon Heavy zawsze robi świetne show, uruchamiając jednocześnie 27 silników Merlin. Jest rekordzistą rakiety z największą liczbą silników pierwszego stopnia, która dotarła na orbitę – przynajmniej tak będzie, dopóki rakieta SpaceX Starship nie poleci jeszcze w tym roku.

Rakieta wystartowała w niedzielę o godzinie 17:56 ET (22:56 UTC).
Zbliżenie / Rakieta wystartowała w niedzielę o godzinie 17:56 ET (22:56 UTC).

Trevora Mahlmana

Niedzielny start został nazwany USSF-67 i wyniósł dwa ładunki na orbitę geostacjonarną dla Sił Kosmicznych USA. Był to drugi start Falcon Heavy przez Siły Kosmiczne, a start zaplanowano na wiosnę tego roku.

To ujęcie silnika pokazuje trzy oddzielne rdzenie rakiety, z których każdy jest zmodyfikowaną wersją rakiety SpaceX Falcon 9, z indywidualnym wałem.

27 silników Merlin napędza pierwszy stopień rakiety Falcon Heavy.
Zbliżenie / 27 silników Merlin napędza pierwszy stopień rakiety Falcon Heavy.

Trevora Mahlmana

Rakieta jest pokazana tutaj wznosząca się w niebo przed oddzieleniem wzmacniacza, co ma miejsce około 2 minut i 30 sekund po starcie. Po tym momencie boczne dopalacze oddzielą się od środka rakiety.

Falcon Heavy znajduje się wysoko nad wybrzeżem Florydy.
Zbliżenie / Falcon Heavy znajduje się wysoko nad wybrzeżem Florydy.

Trevora Mahlmana

Środkowy rdzeń następnie pali się przez dodatkowe 30 sekund, zanim nafta i ciekłe paliwo tlenowe zostaną wyczerpane. W międzyczasie boczne dopalacze muszą zatrzymać swój ruch do przodu i zmienić orientację z powrotem na lądowiska kilka kilometrów od miejsca startu.

READ  Wayne State podkreśla sukcesy studentów dzięki nowej przestrzeni. Odnowiona dotacja w wysokości 600 000 dolarów – Today@Wayne