Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Od miliardów lat na Ziemi nie było pożaru

Od miliardów lat na Ziemi nie było pożaru

Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, na której kiedykolwiek pojawił się ogień. Chociaż mogą istnieć wulkany wypychające gorącą magmę na powierzchnię Wenus, najgorętszej planety w Układzie Słonecznym, nigdy nie doszło tam do pożaru. Ani na Merkurym, ani na Jowiszu, ani na żadnej innej otaczającej nas planety, ani na żadnej innej gwieździe.

Tak naprawdę przez miliardy lat historii Ziemi nigdy nie było żadnego pożaru. Minęły miliardy lat, zanim możliwe stały się warunki pożarowe, a pierwsi mieszkańcy planety żyli w świecie bez ognia dłużej, niż można było sobie wyobrazić. Chociaż wulkany wytwarzały „fontanny ognia”, podobne do tych, które prawdopodobnie powstały na Io – i mogły pojawiać się dziwne płomienie gazu… wulkan Odbijanie – jest to wypychanie magmy i wyrzucanie jej z otworu wentylacyjnego, a nie sam ogień.

Około 2,4 miliarda lat temu ziemska atmosfera była prawdopodobnie gęstą mgłą metanu, powstałą w wyniku pojawienia się życia bakteryjnego na planecie. Następnie Wielkie wydarzenie utleniania Stało się to, gdy starożytne sinice zaczęły wytwarzać energię ze światła słonecznego, uwalniając tlen do atmosfery. Tutaj po raz pierwszy w atmosferze zaczął gromadzić się tlen cząsteczkowy, choć jego stężenie nie było wystarczające, aby doszło do spalania. Wielkie wydarzenie utleniające, czasami znane jako katastrofa tlenowa, prawdopodobnie pogrążyło Ziemię w chaosie Głębokie mrozy na całym świecie Tlen ten destabilizował metan, prowadząc do jego oczyszczenia i zaniku efektu cieplarnianego. Ziemia stała się zimna i pozbawiona ognia.

Nasz pierwszy zapis kopalny dotyczący ognia pochodzi ze środkowego ordowiku, miliardy lat później. Jeśli chodzi o ogień, jest dobry punkt. Czyli mniej niż 13 procent tlenu, a materiały roślinne nie będą się palić. Wszystko powyżej 35 procent będzie się palić tak dobrze, że lasy nie będą mogły rosnąć i przetrwać.

READ  Jest nowy plan przeniesienia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i przedłużenia jego życia

W okresie ordowiku, 470 milionów lat temu, pojawiły się pierwsze rośliny lądowe: Algi i wątrobowiec – Wyprodukowały więcej tlenu, aż w końcu wytworzyły go w wystarczającej ilości, aby same wzniecić pożar. W końcu około 420 milionów lat temu mamy pierwszy skamieniały dowód pożaru na Ziemi. węgiel Znaleziono w skałach z tego okresu. Ponieważ jednak poziom tlenu nadal ulega znacznym wahaniom, pierwsze pożary na dużą skalę miały miejsce dopiero niedawno 383 miliony lat temu. Od tego czasu pożary budzą wiele emocji.