Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oczyszczanie nieba z kosmicznych śmieci

Jeśli masz zamiar stać się postacią w filmie kosmicznym, takim jak „Kosmiczni kowboje” lub „Gravity”, zwróć uwagę na przestrzeń śmieci; Wszyscy to wiedzą. Ale nie wszyscy wiedzą, że ta fabuła nie jest już fikcyjna.

Pamiętaj Matt Desch, dyrektor generalny irydPosiada 66 satelitów, które zapewniają komunikację głosową i transmisję danych rządom, przedsiębiorstwom, ruchowi lotniczemu i żegludze.

W 2009, Nieprawidłowy rosyjski satelita zderzył się z satelitą irydowym.

Reporter David Pogue Desch zapytał: „Więc jak duże są szkody?”

„Cóż”, odpowiedział, „to całkowicie zniszczyło naszego satelitę”.

Katastrofa irydu była sygnałem alarmowym dla przemysłu kosmicznego. „Istnieje około 130 milionów malutkich kawałków, które są mniejsze niż rozmiar twojego kciuka” – powiedział Desch. „I przy prędkości 17 000 mil na godzinę mogą wyrządzić szkody”.

Śmieci na niskiej orbicie okołoziemskiej stały się stałym zagrożeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. w maju, Tam astronauci odkryli dziurę w gigantycznym ramieniu robota stacji. Na szczęście ramię nadal działa, ale to był łut szczęścia… tym razem.

news-20210528-canadarm2-kolaż-ssi-og.jpg
Kosmiczne śmieci pozostawiły krater w Canadarm2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA / Kanadyjska Agencja Kosmiczna


„Siły Powietrzne, Siły Kosmiczne, stale monitorują szczątki na niskiej orbicie okołoziemskiej” – powiedział astronauta Mike Hopkins w kwietniu na pokładzie stacji kosmicznej. „Czasami musimy przesunąć stację, czasami nie [constantly] Coś, o co zawsze się martwimy i coś, o czym musimy pamiętać”.

A jeśli nie ma czasu na przemieszczenie stacji kosmicznej? Według astronautki Peggy Whitson, która spędziła w kosmosie więcej czasu niż jakikolwiek Amerykanin: „Musisz więc schować się, wsiąść do pojazdu ratunkowego i być gotowym do opuszczenia stacji.

„Mój drugi lot, myślę, że musieliśmy wykonać jeden manewr, aby uniknąć wraku, a podczas mojego ostatniego lotu zrobiliśmy trzy lub cztery. Jest tam coraz więcej rzeczy”.

John Crasides profesor Uniwersytet w Buffalo Specjalista od śmieci kosmicznych. „Jest takie stare powiedzenie, że przestrzeń jest duża. Już nie. Z dnia na dzień maleje!” On śmiał się.

Jak wielu ekspertów, Crassidis jest zaniepokojony zespołem Kesslera. „W 1978 Donald Kessler był inżynierem w NASA” – powiedział. „I przewidział, że szczątki zderzą się z innymi szczątkami, co może spowodować więcej szczątków. Myślę, że za 50 lat, gdybyśmy nic nie zrobili, prawdopodobieństwo kolizji byłoby tak duże, że nawet nie warto było umieszczać tam satelitów. My zdecydowanie nie chcę tego robić.”

„Więc jakie są sugestie dotyczące uporządkowania naszej pracy w tym miejscu?” – zapytał Bug.

„W tej chwili jest wiele propozycji” – powiedział Crasidis. „Niestety żaden z nich nie może zostać wdrożony”.

Ale to nie znaczy, że ludzie nie próbują. W 2018 roku eksperymentalny satelita europejski o nazwie Usuwanie depresji Udało mu się umieścić fałszywy kawałek gruzu w sieci; I zacznij się nazywać astralny Wymyśl kilka sposobów na oczyszczenie niechcianej przestrzeni.

„Nikt z nas nie sądzi, że będzie to łatwe, ale wszyscy wiemy, że trzeba to zrobić” – powiedział Chris Blackerby, dyrektor operacyjny Astroscale.

W marcu firma uruchomiła satelitę o nazwie Elsa-DZostał zaprojektowany do zbierania każdego śmiecia kosmicznego, który był wyposażony w specjalną płytkę magnetyczną. Tego lata spróbujesz złapać fałszywego martwego satelitę.

„Jest ramię, które wyjdzie na zewnątrz z magnesem na końcu, i przyklei się do tego satelity” – powiedział Blackerby.

Pogue zapytał: „Ale nawet gdybyś mógł zasilać całą technologię i nawet jeśli mógłbyś znaleźć sposób, aby za to zapłacić, ile problemów może naprawdę rozwiązać Astroscale?”

Nigdy nie usuniemy każdego kawałka gruzu – odparł Blackerby. „Wierzymy jednak, że podejmując te kroki, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko przyszłych operacji na orbicie”.

Matt Desch z Iridium nie jest przekonany do tych wysiłków: „Technologia może pomóc. Niestety, nie może pomóc szybko i nie może pomóc znacząco. przestrzeń.”

podczasi Główne pasy ruchu satelitarnego wkrótce osiągną zasięg Wiele bardziej zatłoczony. Firmy takie jak Starlink Elona Muska uruchamiają ogromne konstelacje gwiazd – tysiące maleńkich satelitów – zaprojektowane w celu zapewnienia dostępu do Internetu na całym świecie.

Desch powiedział: „Wiele innych rządów na świecie ma plany stworzenia własnych, ogromnych klastrów. I nie ma żadnych zasad, które pozwoliłyby nam wszystkim skutecznie współpracować. To znaczy, nie ma nawet najprostszej rzeczy, która zapewniłaby, że ludzie nie lataj na tej samej wysokości, po prostu pytaj o problemy.”

Pugh zapytał: „Gdybyś mógł machnąć swoją magiczną różdżką i rozwiązać problem, jak wyglądałyby części tego rozwiązania?”

„Uważamy, że najważniejsze to nie tworzyć więcej [debris] „Podczas gdy wciąż staramy się znaleźć rozwiązanie techniczne” – powiedział Desch. Jeśli więc masz problem z satelitą, nie uruchamiaj kolejnego.

„Inną naprawdę ważną rzeczą jest to, że musi istnieć dużo współpracy i koordynacji między wszystkimi w przestrzeni.Każdy musi przekazywać informacje. Możesz sobie wyobrazić, że Rosjanie i Chińczycy mają problem z koordynacją, przekazując wszystkie informacje o ich lokalizacji satelitów USAF”.

„W pewnym sensie to stara ludzka historia” – powiedział Pugh. „Niezależnie od tego, czy pozbywamy się plastiku, wyrzucamy chemikalia, czy spalamy paliwa kopalne, tak naprawdę nie myślimy o odpadach, które zostawiamy”.

– Masz rację – powiedział Desch. „To znaczy, to się nazywa tragedia wspólnego pastwiska. LEO jest globalnym zasobem, który wszyscy musimy chronić na przyszłość, ponieważ nie dostaniemy kolejnego”.


w celu uzyskania dalszych informacji:


Historia wyprodukowana przez Amola Mahatri. Redaktor: Ed Givenish.

READ  NASA publikuje nową mapę nadchodzącego zaćmienia Słońca