Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oczekuje się, że zorza polarna będzie bardziej widoczna z powodu burzy słonecznej

Meteorolodzy ostrzegają, że burza słoneczna może spowodować wyjątkowo duże zaburzenia geomagnetyczne w okresie Bożego Narodzenia.

Rozbłysk słoneczny wypuścił w środę z atmosfery słonecznej naładowane magnetycznie cząstki i plazmę, która miała dotrzeć na Ziemię pod koniec czwartku.

Silne burze słoneczne mogą zakłócać działanie sieci elektrycznych i usług satelitarnych, ale najbardziej zauważalnym efektem jest zwykle zwiększenie intensywności zorzy polarnej.

Prognoza pogody kosmicznej Biura Meteorologii ostrzegała przed „poświatą średniego poziomu” w ciągu ostatnich 24 godzin, która może wywołać burzę geomagnetyczną od późnego czwartku do piątku.

Brytyjskie Biuro Met poinformowało w Prognoza klimatu.

„Dalsza analiza jest również potrzebna dla CME, który opuścił Słońce około 19:30 GMT 21 grudnia, ponieważ może to mieć składnik zorientowany na Ziemię”.

Prognoza została rozszerzona na Boże Narodzenie w aktualizacji z piątkowego poranka Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Według sieci pogody kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ciągu ostatniego tygodnia słońce było niezwykle aktywne, a kilka aktywnych regionów wytwarza rozbłyski słoneczne.

Chociaż żaden z nich nie spowoduje większości zaburzeń obserwowanych na Ziemi, naukowcy ostrzegają przed tak zwaną gigantyczną burzą słoneczną w nadchodzących latach, która może pogrążyć świat wapokalipsa online”.

Takie zdarzenie zakłóciłoby ziemskie pole magnetyczne, które chroni przed naładowanymi cząsteczkami emitowanymi przez słońce, znanymi jako wiatr słoneczny.

(Anthony Spencer/Getty Images)

Naturalny cykl życia i zanikanie Słońca oznacza, że ​​mniej więcej raz na 80-100 lat wiatry te przeradzają się w poważne zjawiska pogodowe.

Ostatnie duże burze słoneczne miały miejsce w latach 1859 i 1921, powodując w tym czasie poważne uszkodzenia sieci telegraficznej.

Globalne poleganie na technologii w kolejnych latach oznacza, że ​​kolejna poważna burza może spowodować większe zakłócenia, a badania przeprowadzone na początku tego roku ostrzegają, że trwałość podmorskich kabli internetowych na takie zjawiska pogody kosmicznej nie została jeszcze przetestowana.

READ  Badanie wykazało, że bliskość terenów zielonych może pomóc w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet