Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ocalały z Holokaustu, który doprowadził do pomnika Yatha Washema 94 Polska radziecka Białoruś Uniwersytet w Tel Awiwie Nazistowskie Niemcy umiera

Ocalały z Holokaustu, który doprowadził do pomnika Yatha Washema 94 Polska radziecka Białoruś Uniwersytet w Tel Awiwie Nazistowskie Niemcy umiera

Yitzhak Arad, ocalały z Holokaustu i uczony, który był dyrektorem pomnika Holokaustu Yat Washem przez ponad dwie dekady, zmarł w wieku 94 lat, poinformowało w czwartek centrum.

Arad był przewodniczącym Yath Washham od 1972 do 1993 roku i pozostał w centrum aż do ostatnich dni, służąc jako wiceprzewodniczący Rady Yath Washham.

Yitzhak Rudniki urodził się w 1926 roku w mieście wówczas w Polsce, obecnie część Litwy

Jego rodzice byli wśród 6 milionów Żydów zabitych przez nazistowskie Niemcy i ich sojuszników podczas II wojny światowej. Uciekł i w 1943 roku w wieku 16 lat wstąpił do partii radzieckiej. Był z nimi do końca wojny, walcząc z nazistami na Białorusi i Litwie.

W 1945 r. Wyemigrował do Izraela i służył w armii izraelskiej, głównie w armii pancernej. Został szeroko publikowanym naukowcem zajmującym się II wojną światową i Holokaustem, wykładał na Uniwersytecie w Tel Awiwie i był profesorem gościnnym na Uniwersytecie Joshiva w Nowym Jorku.

W 2004 roku Yath Washem przyznał mu doroczną nagrodę Buchman Memorial Prize za książkę „Historia Holokaustu: Związek Radziecki i terytoria anektowane”. Jego książka z 2009 roku, The Massacre in the Soviet Union, zdobyła National Jewish Book Award.

„To, co wydarzyło się w przeszłości, może wydarzyć się ponownie każdemu człowiekowi w dowolnym momencie” – powiedział Arad podczas pracy nad projektem fotograficznym w Yath Wash w zeszłym roku.

„Mów bardzo jasno: nie zaliczaj się do morderców, nigdy nie znajdziesz się wśród ofiar” – powiedział.

Arath „należy do znikającego pokolenia, pokolenia, które przeżyło, dyskryminatorów, bojowników IDF, bojowników pamięci” – powiedział Ronan Plot, prezes Yath Wash.

„Każde pożegnanie osoby, która przeżyła Holokaust, jest przypomnieniem, że zadanie przypomnienia spoczywa teraz jeszcze bardziej na naszych barkach” – powiedział.

Arad przeżyły dzieci, wnuki i prawnuki.