Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Obserwuj krater pozostawiony przez niepożądane uderzenie przestrzeni kosmicznej na Księżyc

Na początku tego roku chińska rakieta startowa rozbiła się o powierzchnię Księżyca, stanowiąc rzadki przykład uderzenia w Księżyc kawałka sztucznego szczątku. Teraz miejsce tej katastrofy zostało sfotografowane przez NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, pokazując krater po uderzeniu.

Sonda była pierwotnie uważana za element sprzętu SpaceX, ale dalsze badania wykazały, że była to rozszerzona rzeczywistość z rakiety Long March 3C. Pocisk został wystrzelony w ramach chińskiej misji Chang’e 5 w 2014 roku, pomimo chińskich urzędników Zaprzeczył, jakoby booster należał do nichDowód kompozycja obiektu Sugerowano, że w rzeczywistości była to część chińskiego pocisku.

Obiekt rakietowy zderzył się z Księżycem 4 marca 2022 r. w pobliżu krateru Hertzsprung, tworząc podwójny krater o szerokości około 28 metrów w najdłuższym wymiarze. LROC NAC M1407760984R; Powiększ obraz 3x NASA/Goddard/Arizona State University

To zdjęcie, wykonane przez Lunar Reconnaissance Orbiter, zostało powiększone trzykrotnie, aby pokazać miejsce uderzenia rakiety w pobliżu krateru Hertzsprung.

W nieoczekiwanym skręcie uderzenie w rzeczywistości stworzyło dwa roztrzaskane kratery – jeden o szerokości 18 metrów, a drugi o długości 16 metrów. Ta niezwykła formacja nie była widziana w poprzednich uderzeniach rakiet w Księżyc, takich jak te kratery powstałe, gdy górne stopnie rakiety celowo zderzyły się z Księżycem podczas Misje Apollo.

„Podwójny krater był nieoczekiwany i może wskazywać, że korpus rakiety miał duże masy na każdym końcu” – powiedziała NASA Pisze. „Zużyta masa rakiety jest zwykle skoncentrowana na końcu silnika; pozostała część etapu rakiety składa się głównie z pustego zbiornika paliwa. Ponieważ pochodzenie korpusu rakiety pozostaje niepewne, podwójny charakter krateru może wskazywać na jego tożsamość. ”

Biała strzałka wskazuje lokalizację nowego otworu.
Krater (5,226° N, 234,486° E, wysokość 1863 m) uformował się na złożonym obszarze, gdzie uderzenie pocisku z basenu wschodniego obejmuje pogarszającą się północno-wschodnią krawędź Basenu Herzsprung (o średnicy 536 km). Nowy otwór nie jest widoczny w tym widoku, ale jego lokalizację wskazuje biała strzałka. Mozaika LROC WAC o szerokości 110 kilometrów. NASA/Goddard/Arizona State University

Chociaż sam efekt spowodował niewielkie uszkodzenia Księżyca i nie był powszechnie uważany przez naukowców za poważny problem, wskazywał na rosnący problem ze śmieciami kosmicznymi.

READ  Wymykająca się spod kontroli rakieta Elon Musk Space X, która ma uderzyć w księżyc, budząc obawy, że oszpeci jego znajomą twarz

Ponieważ śmieci, takie jak stare satelity, które już nie działają lub odrzucone stopnie rakietowe unoszą się na orbicie Ziemi, utrudniają wysyłanie nowych satelitów, a nawet zagrażają ludziom w kosmosie, takim jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co często im się zdarza, . Aby manewrować, aby uniknąć gruzu.

Rekomendacje redaktorów