Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Obserwatorzy gwiazd będą mieli okazję zobaczyć nową kometę pod koniec stycznia

Obserwatorzy gwiazd będą mieli okazję zobaczyć nową kometę pod koniec stycznia

Obserwatorzy często nie mają okazji dostrzec komety gołym okiem.

Ale pod koniec tego miesiąca — a może na początku lutego — nowo odkryta skała kosmiczna przemknie obok naszej planety i rozświetli nocne niebo.

Odkryta w marcu ubiegłego roku na orbicie Jowisza C/2022 E3 (ZTF) zbliży się do Słońca 12 stycznia i do Ziemi 2 lutego.

Komety są notorycznie nieprzewidywalne, ale jeśli utrzymają obecny trend jasności, powinny być łatwe do zauważenia za pomocą lornetki lub teleskopu.

Znajdź ten miesiąc! Odkryta w marcu ubiegłego roku na orbicie Jowisza C/2022 E3 (ZTF) zbliży się do Słońca 12 stycznia i do Ziemi 2 lutego.

Kluczowe fakty: KOMETA C/2022 E3

Ostatni występ z Ziemi: epoka lodowcowa

Najbliższe zbliżenie do Słońca: 12 stycznia

Najbliższe podejście do Ziemi: 2 lutego

Dalej widoczne: 50 000 lat

Odległość przy najbliższym podejściu: 26,4 miliona mil (42,5 miliona km) od Ziemi

Odkryć: marzec 2022 r

Zauważony przez: Zwicky Transit Facility w Kalifornii

Czy będzie to widoczne gołym okiem? Może

Gdzie szukać: Na porannym niebie na północnym wschodzie

Co więcej, może być widoczny gołym okiem, jeśli pod koniec miesiąca niebo jest ciemne.

Jeśli tak, byłaby to pierwsza kometa widoczna gołym okiem od czasu, gdy NEOWISE przeleciał obok Ziemi w 2020 roku, choć nie będzie tak spektakularna.

NEOWISE pozostawił długi, rozmyty ogon, podczas gdy E3 prawdopodobnie pojawi się jako szara smuga lub smuga na nocnym niebie.

Jednak żadne z nich nie dorównuje jasności Hale-Boppa, którą szeroko obserwowano w 1997 roku.

Astronomowie nie spodziewają się, że kometa C/2022 E3 ponownie odwiedzi Ziemię przez co najmniej kolejne 50 000 lat, po tym, jak była ostatnio widoczna podczas epoki lodowcowej.

READ  Wczesny Wszechświat powinien być usiany aktywnymi galaktykami, ale Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie mógł ich znaleźć

Jeśli chodzi o przelot na naszej planecie, nie będzie blisko. W rzeczywistości zbliżył się do Ziemi w odległości 26,4 miliona mil (42,5 miliona kilometrów) 2 lutego.

Obserwatorzy z półkuli północnej zauważą kometę na porannym niebie, gdy porusza się ona szybko z północnego wschodu na północny zachód i przechodzi między Małym a Wielkim Wozem w styczniu.

„Nie oczekuje się, że ta kometa będzie sceną, w której kometa NEOWISE powróci w 2020 roku” – powiedział Preston Dyches z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w filmie opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną.

Ale wciąż jest to świetna okazja, aby nawiązać osobisty kontakt z lodowym gościem z odległego zewnętrznego Układu Słonecznego.

Obserwatorzy gwiazd na półkuli południowej będą musieli poczekać trochę dłużej, aby rzucić okiem, ponieważ kometa C/2022 E3 będzie dla nich widoczna dopiero na początku lutego.

W marcu 2022 roku astronomowie odkryli nową skałę kosmiczną za pomocą kamery Wide Field Survey Camera w Zwicky Transit Facility w Kalifornii.

Od tego czasu nowa długookresowa kometa znacznie się pojaśniała i teraz przelatuje nad północnym gwiazdozbiorem Corona Borealis na przedświtowym niebie.

Pod koniec ubiegłego roku naukowcy wykonali pierwsze szczegółowe zdjęcie ukazujące nową, jaśniejszą zielonkawą komę C/2022 E3 z żółtym warkoczem pyłowym.

Komety składają się z lodu, gazu i skał — często określanych jako gigantyczne kosmiczne góry lodowe — które zwykle pojawiają się w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego i poruszają się po długich orbitach.

Komety są notorycznie nieprzewidywalne, ale jeśli utrzyma się to przy obecnym trendzie jasności, powinno być łatwe do zauważenia za pomocą lornetki lub teleskopu

Komety są notorycznie nieprzewidywalne, ale jeśli utrzyma się to przy obecnym trendzie jasności, powinno być łatwe do zauważenia za pomocą lornetki lub teleskopu

W marcu 2022 roku astronomowie odkryli nową skałę kosmiczną za pomocą kamery Wide Field Survey Camera w Zwicky Transit Facility w Kalifornii.  Jest przedstawiona tutaj, na środku tego zdjęcia

W marcu 2022 roku astronomowie odkryli nową skałę kosmiczną za pomocą kamery Wide Field Survey Camera w Zwicky Transit Facility w Kalifornii. Jest przedstawiona tutaj, na środku tego zdjęcia

Drugi główny rodzaj skał kosmicznych, zwany asteroidami, jest zwykle wykonany z metalu lub skały i może pochodzić z dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym – w tym z dużej grupy asteroid leżących między Marsem a Jowiszem.

Kometa Neowise została po raz pierwszy zaobserwowana przez NASA Wide-field Infrared Telescope (NEOWISE) i nazwana jej imieniem w marcu 2020 roku.

Następnie lodowe ciało stało się widoczne z powierzchni Ziemi z półkuli północnej na krótki czas latem tego roku, ponieważ jego bliskość do Słońca spowodowała jego stopienie, uwalniając za sobą warkocze pyłu i gazu.

Podczas największego zbliżenia 23 lipca 2020 r. znajdowała się wciąż 64 miliony mil od planety.

Potem wrócił w kosmos z prędkością około 144 000 mil na godzinę i nie wrócił przez około 7 000 lat.

Kometa dociera do Słońca w tym miesiącu, zanim okrąży je i zbliży się do Ziemi

Kometa dociera do Słońca w tym miesiącu, zanim okrąży je i zbliży się do Ziemi

Kometa NEOWISE jest przedstawiona nad Libanem na zdjęciu udostępnionym przez NASA w 2020 roku

Kometa NEOWISE jest przedstawiona nad Libanem na zdjęciu udostępnionym przez NASA w 2020 roku

Jeśli podobał Ci się ten artykuł…

Wodne światy i gazowy gigant „w łonie matki” należą do dziwnych i cudownych nowych egzoplanet odkrytych w 2022 roku

Badanie wykazało, że Kometa Atlas może być pozostałością tajemniczej kuli ognia, która przetoczyła się 23 miliony mil od Słońca 5000 lat temu.

NASA prosi o pomoc w uratowaniu Hubble’a poprzez wyniesienie go na wyższą orbitę za pomocą prywatnego statku kosmicznego

Opis: Różnica między asteroidą, meteorytem i innymi kosmicznymi skałami

że asteroida Jest to duży kawałek skały pozostały po uderzeniach lub wczesnym Układzie Słonecznym. Większość z nich znajduje się między Marsem a Jowiszem w pasie głównym.

READ  Nowy przełom laserowy dla fal grawitacyjnych przetestuje podstawowe ograniczenia ogólnej teorii względności

a kometa Jest to skała pokryta lodem, metanem i innymi związkami. Ich orbity prowadzą ich daleko od Układu Słonecznego.

a meteor Astronomowie nazywają to błyskiem światła w atmosferze podczas spalania szczątków.

Ten sam wrak jest znany jako meteor. Większość z nich jest tak mała, że ​​po prostu wysycha w atmosferze.

Jeśli jakikolwiek taki meteoryt dotrze do Ziemi, nazywa się to a meteor.

Meteory, meteoroidy i meteoroidy zwykle pochodzą z asteroid i komet.

Na przykład, jeśli Ziemia przechodzi przez ogon komety, większość szczątków spala się w atmosferze, tworząc deszcz meteorytów.