Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Obrońcy twierdzą, że w zgromadzonym przez nazistów archiwum masońskim powinno ujawnić się więcej tajemnic”.

Bosnan, Polska (AFP) – Naziści zgromadzili obszerne archiwum faktów historycznych dotyczących masonerii w Europie podczas wojennej antymasońskiej operacji udoskonalania.

Od wglądu kobiet w loże masońskie po znaki muzyczne używane podczas zamkniętych ceremonii, Drove – mieszczący się w starej bibliotece uniwersyteckiej w zachodniej Polsce – rzucił już światło na mało znaną historię.

Jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby w pełni zbadać wszystkie 80 000 obiektów od XVII wieku do okresu przed II wojną światową.

„To także jedno z największych archiwów masońskich w Europie” – powiedziała kuratorka Ileana Krosińska, która rozpoczęła pracę nad dziesiątkami papierowych pudełek, które nie zostały jeszcze odpowiednio sklasyfikowane.

„To wciąż tajemnica”, powiedział AFP, która została założona przez kuratorów kilkadziesiąt lat temu i była przechowywana w bibliotece UAM w Bosnanie.

Początkowo tolerowani przez nazistów, w latach 30. XX w. poddani zostali masoni, uważani za liberalnych intelektualistów, których tajne kręgi mogły stać się ośrodkami oporu.

Gdy wojska nazistowskie posuwały się naprzód podczas II wojny światowej, włamywano się do schronisk, a ich członków więziono i zabijano w Niemczech i gdzie indziej.

Ileana Krosinska, kierownik kolekcji, pozuje podczas zbierania dokumentów historycznych masonerii w Europie zebranych przez nazistów w Bosnańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej w Bosnanie, zachodnia Polska 22 grudnia 2021 r. (Janek Skorsiński / AFP)

Pod dowództwem Heinricha Himmlera, wielkiego doradcy nazistowskiego i przywódcy SS, kolekcja została zebrana i przetworzona w kilka małych archiwów z europejskich lóż masońskich schwytanych przez nazistów.

Jest postrzegana przez badaczy jako bezcenne repozytorium historii codziennych działań lóż w całej Europie, od menu na uroczystości po podręczniki.

„Górnictwo informacji”

Polecane druki, kopie tekstów i list członków oraz archiwa lóż masońskich w Niemczech. Na niektórych dokumentach wciąż znajdują się nazistowskie pieczątki.

READ  Amazon uruchamia sprzedaż detaliczną w amazon.pl w Polsce

„Naziści nienawidzili masonów” – powiedział AFP Andrzej Karpowicz, który zarządzał kolekcją od trzech dekad.

Powiedział, że ideologia nazistowska była z natury „antymasońska” ze względu na jej antyintelektualne, antyelitarne tendencje.

Sześć lat po zbudowaniu pierwszej loży w Anglii, biblioteka prezentuje niektóre wybrane pozycje, w tym pierwsze wydanie wczesnej konstytucji masońskiej, napisanej w 1723 roku.

„To jedna z naszych najdumniejszych rzeczy” – powiedziała Krosińska.

Najstarsze dokumenty w zbiorze są drukowane na temat Różokrzyżowców z XVII wieku – głębokiego ruchu duchowego uważanego za prekursora masonów, z różą w jego centrum.

Kopia pierwszej masońskiej konstytucji, Konstytucje wolnomularzy, napisanej przez Jamesa Andersona i opublikowanej w 1723 roku, jest wystawiana podczas historycznej wystawy dokumentalnej masonerii zebranej przez nazistów w Europie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Bosnanie. 22 grudnia 2021 w Poznaniu, zachodnia Polska. (JANEK SKARZYŃSKI / AFP)

W miarę nasilania się alianckich bombardowań w czasie wojny kolekcja została przeniesiona z Niemiec do obrony i podzielona na trzy części; Dwóch wywieziono teraz do Polski, a jeden do Czech.

Obszar pozostawiony w Sławie Śląskiej w Polsce został zajęty przez władze polskie w 1945 roku, podczas gdy reszta została zajęta przez Armię Czerwoną.

W 1959 r. formalnie powołano Polską Zbiory Masońskie jako archiwum i zaczęli ją czytać obserwatorzy – w tym czasie wolnomularstwo było w kraju zakazane w okresie komunizmu.

Ta kolekcja jest otwarta dla badaczy i innych zwiedzających, w tym przedstawicieli niemieckich lóż masońskich, którzy chcą odtworzyć przedwojenną historię.

To „kopalnia informacji, w której można kopać do woli” – powiedział Karpovich.

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby dostarczać wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. Podobnie jak inne serwisy informacyjne, nie znosiliśmy Pay. Ale ponieważ gazeta, którą tworzymy, jest tak droga, zapraszamy do przyłączenia się czytelników, którzy stali się ważni dla Times of Israel. Czasy społeczności Izraela.

READ  Ocalały z Holokaustu, który doprowadził do pomnika Yatha Washema 94 Polska radziecka Białoruś Uniwersytet w Tel Awiwie Nazistowskie Niemcy umiera

Korzystając z The Times of Israel, możesz wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie Bez reklam, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać