Dzieło Jacka Malczewskiego, znanego polskiego malarza działającego w XIX i na początku XX wieku, zostało sprzedane na aukcji za 17 milionów złotych (3,6 miliona euro) – nowy rekord sprzedaży dzieła sztuki w Polsce.
Jednak sprzedaż na sztuki, w temacie Rzeczywistość (Rzeczywistość w języku polskim) została wstrzymana po pojawieniu się wątpliwości co do statusu prawnego jej własności na rzecz niezidentyfikowanego oferenta.
Rzeczywistość Obraz olejny na płótnie, powstały w 1908 roku, przedstawiający szopkę bożonarodzeniową. Ostatni raz pokazano go publicznie w czerwcu 1926 roku na jubileuszowej wystawie Malczewskiego w Towarzystwie Sztuk Pięknych we Lwowie (obecnie Lwów, Ukraina).
Obok Jezusa, Maryi i aniołów na obrazie znajdują się trzej przedstawiciele polskich powstań przeciwko obcemu panowaniu w XIX wieku, autoportret artysty oraz Stańczyk, postać często przedstawiana w polskiej literaturze i sztuce jako humorysta. Zasugerował, że powinniśmy patrzeć tylko na niebezpieczeństwa, przed którymi stoi kraj.
„Rzeczywistość Jeden z najwspanialszych obrazów Malczewskiego” – powiedziała Agata Skub, szefowa warszawskiego domu aukcyjnego DESA Unicum.
„[It] Dotyka najważniejszych tematów, które trapiły Malczewskiego: twórczości artysty, patriotycznego celu sztuki” – dodał. „Wizerunek Stańczyka, błazna polskich monarchów… stawia Rzeczywistość W tej samej lidze co najlepsi Stańczyka Za pomocą Jan Matejko I Stańczyka Leona Wysołkowskiego”.
Kontrowersje pojawiły się w zeszłym miesiącu, gdy na wniosek Ministerstwa Kultury prokuratura nakazała przewiezienie obrazu do Muzeum Narodowego, ponieważ ministerstwo miało wątpliwości co do legalności przewiezionego z Polski do Niemiec obrazu. W latach pięćdziesiątych.
Chociaż postanowienie prokuratury zostało uchylone na początku tego miesiąca, sprzedaż obrazu pozostaje w toku, a jego status prawny jest utrzymany. Obraz nie jest skatalogowany Ewidencja dzieł skradzionych w czasie wojny i nigdy nie był w kolekcji publicznej.
Jak poinformował dom aukcyjny, dzieło Malczewskich od początku znajdowało się w rękach tej samej rodziny ze Śląska, która po wojnie wywiozła obraz do Niemiec w ramach programu łączenia rodzin – podał RMF24.
Wnuk pierwotnego właściciela otrzymał obraz na swoje 18. urodziny iw lutym, mając już 60 lat, zdecydował się go sprzedać. Nadawca TVN podobno próbował go sprzedać na eBayu w Austrii w zeszłym roku.
Teraz, jeśli sprzedaż dojdzie do skutku, pobije poprzedni rekord sprzedaży dzieł sztuki w Polsce, ustanowiony w zeszłym roku. Bambini Założona przez nieżyjącą już polską rzeźbiarkę Magdalenę Abakanowicz, została sprzedana na aukcji w Warszawie za 13,6 mln zł.
Rekord najdroższego dzieła polskiego artysty został pobity w 2020 roku Tamara Sembika Sprzedano go za 16,3 miliona funtów w Christie’s w Londynie.
Główny kredyt fotograficzny: Wikimedia Commons (w domenie publicznej)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Hiszpania i Polska wycofują się ze wspólnych ćwiczeń wojskowych, WIE
Wysokie paprocie wyprzedzają Polskę i zdobywają pierwsze zwycięstwo w European Tour
Tall Ferns pokonało Polskę i wygrało pierwszą trasę koncertową