Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowy sygnał FRB wystrzelony prawie 2000 razy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, wywołując tajemnicę: ScienceAlert

Odkryliśmy dziwny nowy sygnał w przepaści czasu i przestrzeni.

Powtórzenie Wybuch radiowy Źródło, które odkryto w zeszłym roku, zarejestrowano, wyrzucając 1863 wybuchy ognia w ciągu 82 godzin, w sumie 91 godzin obserwacji.

To nadmierne zachowanie naukowców pozwoliło na to Rozróżnia nie tylko galaktykę, w której znajduje się źródło i jej odległość od nas, ale także to, czym jest źródło.

Obiekt nosi nazwę FRB 20201124A, odkrytej za pomocą Five Hundred Meter Aperture Spherical Radio Telescope (FAST) w Chinach i opisanej w nowym artykule prowadzonym przez astronoma Heng Shu z Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach.

Większość dotychczasowych dowodów wskazuje na istnienie magnetara-A. gwiazda neutronowa Z bardzo silnymi polami magnetycznymi – jako źródło emisji FRB jak ten.

Jeśli FRB 20201124A rzeczywiście pochodzi od jednego z tych dzikich kosmicznych potworów, to wygląda na niezwykły okaz.

„Te notatki sprowadziły nas z powrotem do deski kreślarskiej” Mówi astrofizyk Bing Zhang Z Uniwersytetu Nevady w Las Vegas.

„FRB są wyraźnie bardziej tajemnicze, niż sobie wyobrażaliśmy. Potrzeba więcej wielofalowych kampanii obserwacyjnych, aby ujawnić naturę tych rzeczy”.

szybkie wybuchy radiowe Jest to źródło zdumiewające dla astronomów, odkąd odkryli je 15 lat temu w archiwalnych danych z 2001 roku: skok w niewiarygodnie potężnych emisjach radiowych trwający tylko oko.

Od tego czasu odkryto więcej: milisekundowe rozbłyski fal radiowych, które w tym momencie uwalniają aż 500 milionów słońc.

Większość zarejestrowanych rekordów pobiła się tylko raz, co utrudnia ich badanie (nie wspominając o zrozumieniu). Wykryto kilka powtórzeń, które przynajmniej pomogły naukowcom wyśledzić je do macierzystych galaktyk.

Wtedy, w 2020 roku, nastąpił przełom. Po raz pierwszy nastąpiła szybka eksplozja radiowa Został odkryty wewnątrz Drogi Mlecznej – skłoniło astrofizyków do prześledzenia zjawiska do aktywności magnetara.

Ten najnowszy przykład wyjątkowego FRB jest kolejnym przykładem rzadkiego wzmacniacza. W czasie krótszym niż dwa miesiące obserwacji, FRB 20201124A dostarczył astronomom największą próbkę danych z szybkich impulsów radiowych o większej polaryzacji niż jakiekolwiek inne źródło FRB.

READ  Chińscy astronauci spacerują w kosmosie przed nowym laboratorium na stacji kosmicznej

Polaryzacja odnosi się do kierunku fal świetlnych w przestrzeni trójwymiarowej. Badając, jak bardzo zmienił się ten kierunek od czasu, gdy światło opuściło swoje źródło, naukowcy mogą zrozumieć środowisko, przez które przeszło. Silna polaryzacja wskazuje na przykład na silne środowisko magnetyczne.

Na podstawie bogactwa danych dostarczonych przez FRB 20201124A astronomowie byli w stanie wywnioskować, że źródłem jest magnetar.

Ale było coś dziwnego. Sposób, w jaki polaryzacja zmieniała się w czasie wskazuje, że siła pola magnetycznego i gęstość cząstek wokół magnetara oscylowały.

„Jestem jak kręcenie filmu otaczającego źródło FRB, a nasz film ujawnił złożone, dynamicznie ewoluujące środowisko magneto, którego nigdy wcześniej nie wyobrażano sobie”. Chang. wyjaśnia.

„Takie środowisko jest zupełnie nieoczekiwane dla izolowanego magnetara. W pobliżu silnika FRB może znajdować się coś innego, być może towarzysz binarny”.

Dane sugerują, że ten towarzysz może być gorącą, niebieską gwiazdą typu Be, często spotykaną u towarzyszy gwiazd neutronowych. To był tego dowód umieść w osobnym arkuszuKierował nim astronom Fein Wang z Uniwersytetu Nanjing w Chinach.

Ale było też coś dziwnego.

Jako rodzaj gwiazdy neutronowej, magnetary są zapadniętymi jądrami masywnych gwiazd, które po wyczerpaniu paliwa do spalania i wytworzeniu ciśnienia zewnętrznego, zapadają się pod wpływem własnej grawitacji.

Takie gwiazdy szybko spalają swoje paliwo, mają krótkie życie i wyrzucają swoją zewnętrzną materię w postaci supernowej, gdy jądro zapada się.

Ponieważ ich życie jest tak krótkie, uważa się, że te młode gwiazdy magnetarowe znajdują się w regionach, w których wciąż zachodzi proces formowania się gwiazd. Gwiazdy przeżywają swoje krótkie życie i umierają, tworząc więcej chmur materii, aby rodzić więcej gwiazd. To piękny kosmiczny krąg życia.

Ale FRB 20201124A został znaleziony w galaktyce bardzo podobnej do Drogi Mlecznej. W domu nie ma zbyt wielu formacji gwiazd, więc w pobliżu niezwykłego nowego przyjaciela FRB nie powinno być również gwałtownego wzrostu gwiazd.

READ  Rozpoczyna się wyścig o kosmos z Szetlandów

FRB 20201124A Nie jedyne źródło FRB Można go znaleźć w galaktyce, która jest stosunkowo pozbawiona formowania się gwiazd.

Rosnąca liczba sugeruje, że może nam brakować pewnych istotnych informacji, pewnych luk w naszym zrozumieniu magnetarów FRB, sposobu ich powstawania i lokalizacji, w których się znajdują.

Ale charakterystyka źródeł oznacza, że ​​mamy nowe miejsce do szukania odpowiedzi. Prace Wanga i współpracowników sugerują, że układy podwójne gwiazda neutronowa-b mogą być jednym z najlepszych miejsc do poszukiwania szybkich sygnałów przypominających rozbłyski radiowe.

Oba artykuły zostały opublikowane w charakter temperamentu A Połączenia z naturą.