Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowy dokument ujawnia soczyste szczegóły oszustwa na 12 000 Bitcoinów

Bitcoin to zjawisko niedawne – technologia, która ma przełamać schemat. Jednak poniżej znajduje się jego opis w dokumencie telewizji publicznej Ostatnia noc w ramach oszustwa.

Głównym tematem dokumentu emitowanego w polskiej stacji TVP1 jest historia 10 tysięcy naiwnych inwestorów m.in. z Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Polski, którzy stracili bitcoiny o wartości ok. 100 mln euro.

W tym momencie było to równowartość 12 000 bitcoinów.

Wyjątkowa okazja inwestycyjna – Optioment

Kwestia opcji przedstawiona w filmie dokumentalnym Wielkie oszustwo bitcoinowezwiązanego z ogromnym oszustwem wartym setki milionów euro.

Kradzież kilku tysięcy bitcoinów przerodziła się w jeden z największych skandali kryptowalutowych w Europie przed 2020 r. Śledztwo opublikowali dziennikarze śledczy dziennika Die Presse.

Platforma przyciągnęła inwestorów, obiecując niesamowity zwrot gotówki za inwestowanie w Bitcoin. We wrześniu 2017 r. inwestorzy mogą liczyć na zwrot w wysokości 4% tygodniowo, blokując środki na dwuletni okres inwestycyjny.

Cały precedens polegał na odwzorowaniu wspólnego schematu marketingu wielopoziomowego.

Późniejsze żądania użytkowników sprawiły, że część przyznanych pieniędzy trafiała bezpośrednio do portfela w celu pozyskania nowych klientów.

Kalkulator wynagrodzeń Optioment | źródło: youtube

W tym postępowym okresie przedstawiciele Option postanowili organizować lokalne wydarzenia, w których często uczestniczyły setki zainteresowanych osób. Ta kampania PR zwiększyła również zainteresowanie zarabianiem pieniędzy dzięki petycji.

Dzięki systemowi prowizyjnemu inwestorzy starali się pozyskać do projektu jak najwięcej osób. Jednak w listopadzie 2017 r. platforma przestała działać zgodnie z przeznaczeniem. W rezultacie około 10 000 osób padło ofiarą przestępczości umysłowej.

Jeden z inwestorów wspomina moment, w którym zdał sobie sprawę, że został oszukany:

„Oczywiście byliśmy przerażeni. Zadzwoniłem i zapytałem, co się dzieje. Strona nie działa i nie ma żadnych płatności. Mój doradca inwestycyjny zawsze mi powtarzał: Nie martw się o stronę, tak po prostu jest”.

Około 12 000 bitcoinów zniknęło bez śladu. Przedstawiciele Platformy twierdzili, że byli ofiarami i nie przyznali się do winy. W chwili obecnej sprawa nie została rozwiązana.

READ  Ocalały z Holokaustu zamyka zakład krawiecki w Overland Park

Jeden z podejrzanych wyjechał na krótko przed upadkiem platformy Optioment w stałą podróż służbową do Turcji.

Oszustwo podsyciło negatywną narrację na temat bitcoina

Dokument o sprawie Optioment wskazuje, że kradzież Bitcoina i związana z nią afera wynikają z samej technologii Bitcoin, która jest traktowana jako istniejący zasób cyfrowy.

Faktem jest, że oszustwo Optioment nie ma nic wspólnego z samą technologią BTC, ale z działaniami oszustów. Bezprawnie nadużyli zaufania inwestorów. Technologia kryptograficzna nie jest podstawową przyczyną przestępczości.

Optioment był piramidą, w której pieniądze inwestorów były wykorzystywane do płacenia byłym uczestnikom aż do upadku systemu. Przestępstwo to było tradycyjną formą oszustwa finansowego polegającego na wyłudzaniu pieniędzy od naiwnych inwestorów.

Niestety, wielu inwestorów prawdopodobnie uzna ten dokument za lekcję „w co nie inwestować”. Ta sytuacja z pewnością nie przyspieszy powszechnej adopcji kryptowalut. Jednak inne oszustwa w ostatnich latach kosztują inwestorów więcej pieniędzy.

Od tego czasu Bitcoin dojrzał

Od sprawy Optioment minęło prawie pięć lat. Od tego czasu rynek kryptowalut dojrzał wykładniczo. Widzieliśmy wzrost liczby dostępnych kryptowalut i powszechny wzrost ich akceptacji w wielu krajach.

Wzrost ten był również napędzany przez rozwój innowacyjnych projektów blockchain, takich jak zdecentralizowane finanse (DeFi) i niezamienne tokeny (NFT).

Ponadto coraz więcej firm i instytucji finansowych zaczyna badać, jak wykorzystać technologie blockchain w unikalnych produktach finansowych.

Aby uzyskać najnowszą analizę Bitcoin (BTC) z BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zastrzeżenie

Zgodnie z wytycznymi Trust Project, BeInCrypto zobowiązuje się do dostarczania bezstronnych i przejrzystych raportów. Ten artykuł informacyjny ma na celu dostarczenie dokładnych i aktualnych informacji. Zaleca się jednak, aby czytelnicy niezależnie sprawdzili fakty i skonsultowali się z profesjonalistą przed podjęciem jakichkolwiek decyzji na podstawie tych treści.