Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ukazuje szczegóły Galaktyki Koło Wozu | nowości naukowe i technologiczne

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił nowe zdjęcie Galaktyki Koło Cartwella – wraz z dwiema mniejszymi galaktykami towarzyszącymi – powstałe w wyniku zderzenia galaktyk.

Obserwatorium orbitalne zostało uruchomione w grudniu ubiegłego roku i zostało niedawno uruchomione Cała masa nowych notatekw tym, jak się mówi, „najgłębszy” i najbardziej szczegółowy obraz wszechświata do tej pory.

Najnowsza obserwacja galaktyki Cartwheel została zaprezentowana naukowcom na NASA Wskazówki na temat tego, jak faktycznie uformował się dziwny krajobraz.

Czytaj więcej: Uderzenie meteoru spowodowało „znaczne, nieodwracalne” uszkodzenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Udostępnione wczesne obrazy wszechświata

Naukowcy uważają, że wygląda trochę jak koło wozu, ponieważ powstało w wyniku „intensywnego wydarzenia – zderzenia dużej prędkości między dużą galaktyką spiralną a mniejszą galaktyką niewidoczną na tym zdjęciu”.

Dodają: „Zderzenia wymiarów galaktycznych powodują serię małych i różnych zdarzeń między zaangażowanymi galaktykami; koło wozu nie jest wyjątkiem”.

Jej nietypowy kształt wyróżniają dwa wyraźne pierścienie, jeden jasny wewnętrzny, a drugi kolorowy zewnętrzny.

Pierścienie te rozszerzają się na zewnątrz od centrum kolizji galaktycznej „jak zmarszczki w kałuży po wrzuceniu w nią kamienia”.

To właśnie te charakterystyczne cechy skłoniły astronomów do zdefiniowania Galaktyki Koło Wozu jako galaktyki pierścieniowej, jednej z najrzadszych struktur galaktycznych widzianych z Ziemi.

Według NASA jasne jądro galaktyki – piasta koła – „zawiera ogromną ilość gorącego pyłu, a najjaśniejsze regiony są domem młodych, gigantycznych gromad gwiazd”.

„Z drugiej strony, zewnętrzny pierścień, który rozciąga się od około 440 milionów lat, jest zdominowany przez formowanie się gwiazd i supernowe. Gdy ten pierścień się rozszerza, wchodzi w otaczający gaz i prowadzi do powstawania gwiazd”.