Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe zdjęcia Marsa w Chinach pokazują potężny (ale tajny) program kosmiczny tego kraju – TechCrunch

Z budżetem 24 miliardów dolarów i dziesiątkami aktywnych misji wysokiego szczebla, nie jest zaskoczeniem, że NASA jest najbardziej widoczną z dziesiątek rządowych agencji kosmicznych na świecie. Jednak chiński program kosmiczny jest szybko ewoluującym supermocarstwem i czy to z powodu napięć politycznych, czy też skrupulatnej kontroli informacji przez rząd, często nie poświęca mu się należytej uwagi.

W tym tygodniu Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) opublikowała serię zdjęć Marsa w wysokiej rozdzielczości wykonanych przez sondę kosmiczną Tianwen-1, która przybyła na Czerwoną Planetę w lutym 2021 roku i od tego czasu krąży wokół niej. Na ponad 1300 orbitach Tianwen-1 sfotografował całą planetę w najdrobniejszych szczegółach, od lodowatej Antarktydy, przez 2485 milową dolinę Valles Marineris, po wysoki na 59 055 stóp wulkan Ascarius Mons.

Podczas gdy Stany Zjednoczone dysponują niezawodnym łazikiem do eksploracji Marsa i innymi statkami kosmicznymi, które przez lata robiły zdjęcia planety, pełny przegląd powierzchni w ramach chińskiego programu byłby cenny dla naukowców i planistów kolonii na całym świecie, gdyby kraj ten udostępnił zdjęcia na duża skala. Ale to tylko ostatni sukces rozwijającego się programu kosmicznego z ambitnymi celami na następne pięć lat – i może nie jest nawet najbardziej imponujący.

Fakt, że Tianwen-1 dotarł do Marsa, jest niezwykły, ponieważ była to pierwsza samodzielna międzyplanetarna misja Chin. (Chiny wzięły udział w nieudanej wspólnej misji z Rosją, Phobos-Grunt/Yinghuo-1, która została wystrzelona w 2011 roku, ale nigdy nie opuściła orbity Ziemi). prawie 50% A Według NASA.

Dolina Valles Marineris na Marsie, sfotografowana przez chińskiego Tianwen-1.

Tianwen 1 przewoził również łazik Zhurong, który wylądował na Marsie 15 maja 2021 r., czyniąc Chiny trzecim krajem lądującym na Marsie, po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. (Uwaga: chociaż sowiecki statek wylądował na powierzchni, nigdy nie zadziałał.) Z drugiej strony Zhurong badał basen Utopia Planitia od ponad roku, chociaż w zeszłym miesiącu przeszedł on w stan hibernacji.

READ  Ukryte galaktyki, wyczerpany Mars i mnóstwo supernowych prowadzą tydzień w nauce

Bliżej domu, Chinom udało się również na powierzchni Księżyca, stając się pierwszym krajem, który podjął próbę łatwego lądowania za pomocą sondy po ciemnej stronie Księżyca, która nigdy nie jest zwrócona w stronę Ziemi. I udało jej się. Lądownik Chang’e 4 dotarł na powierzchnię Księżyca 3 stycznia 2019 roku, przewożąc łazik Yutu-2, który aktywnie bada krater Von Kármán.

wiercenie Mars

Wiercenia w regionie Terra w Arabii na Marsie, jak sfotografowała chińska firma Tianwen-1.

A nawet bliżej domu niż Księżyca, Chiny rozwijają teraz własną stację kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej – Chiny mają w szczególności zakaz wstępu na Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodu 2011 Ministerstwo Obrony Prawa który zabrania NASA współpracy z narodem bez specjalnego zezwolenia. Pierwszy moduł został wystrzelony z chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, Tianhe, w maju 2021 roku, a Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna sugeruje, że ostatnie dwa moduły, Mingtian i Wentian, powinny zostać wystrzelone do końca tego roku. Od tego czasu dwie załogi astronautów (chińska wersja astronautów) wykonały długoterminowe misje na stacji, podczas gdy trzecia załoga przebywa na pokładzie od sześciu miesięcy.

Brak zainteresowania chińskim programem kosmicznym jest prawdopodobnie spowodowany brakiem przejrzystości rządu. Wiele misji nie jest ogłaszanych do ostatniej chwili, a szczególnie niebezpieczne misje zwykle nie są transmitowane w telewizji – w ten sposób awarie mogą być dość ciche. Inne agencje i prywatne firmy zajmujące się lotami kosmicznymi są bardziej zaangażowane w swoje obecne i przyszłe projekty, dzieląc się zarówno sukcesami, jak i porażkami. (Na przykład NASA zawsze zapewnia transmisję na żywo z krytycznych dla misji momentów, takich jak starty i lądowania).

Biegun południowy Marsa

Biegun południowy Marsa, sfotografowany przez chińską firmę Tianwen-1.

Ale przy tak dużym sukcesie CNSA coraz wyraźniej przedstawia swoje plany. W styczniu 2022 r. administracja opublikowała białą księgę pt „Chiński program kosmiczny: perspektywa 2021”, Dzielenie się osiągnięciami od 2016 roku i planami na najbliższe pięć lat. Co ciekawe, CNSA również potwierdziła niektóre ze swoich niepowodzeń w białej księdze. Zauważył, że tylko 183 z ponad 400 prób uruchomienia w latach 2016-2021 zakończyło się sukcesem.

READ  Ostatnie starania Kirkby Stephena o zachowanie przez właściciela przestrzeni na zewnątrz

Patrząc w przyszłość na następne pół dekady, Chiny planują wystrzelić Teleskop Kosmiczny Xuntian, który będzie trzymał się Stacji Kosmicznej Tiangong; Misja zwrotu próbki asteroidy ZengHe; I wiele sond księżycowych. Chiny zintensyfikowały również planowanie załogowej misji księżycowej, która może uczynić z nich drugi kraj, w którym ludzie będą lądować na Księżycu.

Oczywiście w przemyśle kosmicznym terminy realizacji projektów są często opóźnione, ale chiński program kosmiczny wydaje się być zajęty kilka lat wcześniej.