Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe wytyczne ESG mogą ożywić polski rynek kapitałowy

Nowy zestaw wytycznych dotyczących raportowania ESG (Environmental, Social and Governance) może wzmocnić pozycję polskiego rynku kapitałowego – już największego w Europie Środkowo-Wschodniej – w miarę jak inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi czynników pozafinansowych.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała pierwszy zestaw ESG (Environmental, Social and Governance) Instrukcje dotyczące raportowania Dla inwestorów i spółek giełdowych, wraz z przewodnikiem po raportowaniu środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego.



Wytyczne zostały opracowane we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Steward Redcoin, specjalistyczną firmą konsultingową, która działa na całym świecie, doradzając organizacjom w zakresie wpływu i zrównoważonego rozwoju. Wytyczne mają na celu sprostanie niektórym wyzwaniom stojącym przed inwestorami i finansami branży, zarówno pod względem ustawodawstwa, jak i świadomości Rosnąca opinia publiczna, która staje się coraz bardziej wrażliwa na to, jak firmy radzą sobie z kwestiami ESG.

Wytyczne podkreślają jednak również nowe możliwości biznesowe, takie jak rosnący popyt na zrównoważone produkty i usługi, aspiracje firm do bycia atrakcyjnymi pracodawcami, a także zmiany zachowań klientów.

„Wytyczne zawierają praktyczne porady i rozwiązania oparte na uznanych międzynarodowych standardach sprawozdawczości niefinansowej” – mówi członek zarządu GPW Isabella Olsioska.

„Wytyczne zostały opracowane przy udziale kilku instytucji rynku kapitałowego, które rozumieją potrzebę podniesienia standardów sprawozdawczości w zakresie zarządzania środowiskowego, społecznego i instytucjonalnego. Zapewnią one MŚP mapę drogową do pomiaru ich wpływu na środowisko przy jednoczesnym określeniu kodeksu dobrych praktyk dla liderów rynku ”.

Globalny program działania Wytyczne dotyczące raportowania ESG wyjaśniają, dlaczego ujawnienia informacji na temat ESG są ważne, czym tak naprawdę są i jak rozpocząć raportowanie.

Jednak raportowanie jest złożonym procesem, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Aby sprostać potrzebom swoich interesariuszy, firmy muszą znaleźć rozwiązania, które najlepiej pasują do ich modeli biznesowych i sektorów biznesowych. Wytyczne opisują proces krok po kroku z praktycznego punktu widzenia.

READ  Rozpoczyna się Konferencja Foresight na temat wojny i przyszłości Europy - Visegrad Insight

GPW planuje zaoferować szereg inicjatyw informacyjnych skierowanych do eksporterów, w tym webinaria i szkolenia.

Wzmocnienie polskiego rynku kapitałowego

Z perspektywy międzynarodowej wytyczne powinny wzmocnić pozycję polskiego rynku kapitałowego – największego już w Europie Środkowo-Wschodniej – oraz zainteresowanie inwestorów spółkami notowanymi na GPW.

Inwestorzy muszą wiedzieć, jak chętne są firmy do zarządzania środowiskowymi, społecznymi i instytucjonalnymi czynnikami ładu korporacyjnego, które mogą stać się warunkiem wstępnym dostępu do kapitału. Poprawa jakości sprawozdań dotyczących zarządzania środowiskowego, społecznego i instytucjonalnego będzie wspierać transformację gospodarczą zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.

„Wytyczne mają na celu wsparcie przejścia na neutralną klimatycznie, zieloną, konkurencyjną i sprzyjającą integracji gospodarkę oraz pozycjonowanie GPW jako lidera zrównoważonego rozwoju w regionie” – mówi Grzegorz Zieliński, Dyrektor Regionalny na Europę Środkową i kraje bałtyckie w Europejskim Banku. do odbudowy i rozwoju.

„Wytyczne, które opracowaliśmy, opierają się na szerokim zaangażowaniu wielu interesariuszy z Polski i międzynarodowych inwestorów” – dodaje Wouter Scheepens, partner, Steward Redqueen. „Naszym celem było zbudowanie na podstawie przepisów Unii Europejskiej i międzynarodowych ram raportowania zrównoważonego rozwoju w sposób, który zadowoli polskich emitentów i inne zainteresowane strony korzystające z tego produktu”.


W przeciwieństwie do wielu platform z wiadomościami i informacjami, Pojawiające się w Europie Wolny do czytania i zawsze będzie. Nie ma tu zapory. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy stowarzyszeni ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji handlowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Wasze wsparcie pomoże nam dalej rozpowszechniać informacje o tym wspaniałym regionie.

Możesz wnieść swój wkład Tutaj. Dziękuję Ci.

Wschodząca Europa wspiera niezależne dziennikarstwo