Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe śpiwory NASA mogą zapobiec „zmiażdżeniu” gałek ocznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Potrzeba zostania astronautą Idealne widzenie 20/20, ale niestety skutki przestrzeni kosmicznej mogą spowodować powrót astronautów na Ziemię za pomocą pogorszenie wzroku. Teraz naukowcy z UT Southwestern Medical Center opracowali śpiwór, który może zapobiegać lub zmniejszać te problemy, skutecznie wchłaniając płyn z głów astronautów.

Ponad połowa astronautów NASA, którzy byli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez ponad sześć miesięcy, ma problemy ze wzrokiem w różnym stopniu. W jednym przypadku astronauta John Phillips wrócił z sześciomiesięcznej podróży wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2005 roku ze wzrokiem obniżonym z 20/20 do 20/100. BBC wzmiankowany.

Na przykład w przypadku wieloletnich podróży na Marsa może to stać się problemem. Główny badacz dr Benjamin Levine powiedział BBC.

Południowo-zachodnie Utah / NASA

Płyn ma tendencję do gromadzenia się w głowie podczas snu, ale na podłodze grawitacja ciągnie go w dół ciała, gdy wstajesz. Jednak przy niskiej grawitacji kosmosu w głowie gromadzi się ponad pół galona płynu. To z kolei wywiera nacisk na gałkę oczną, powodując spłaszczenie, które może prowadzić do upośledzenia wzroku – zaburzenia zwanego neurogennym zespołem oka związanym z lotami kosmicznymi lub SANS. (Dr Levine odkrył SANS, lecąc z chorymi na raka samolotami bez równoważnej grawitacji. Nadal mieli w głowach porty do chemioterapii, co dało naukowcom punkt dostępu do pomiaru ciśnienia w ich mózgach.)

Aby zwalczyć SANS, naukowcy połączyli siły z producentem sprzętu outdoorowego REI, aby opracować śpiwór, który pasuje w talii i dopasowuje się do dolnej części ciała. Następnie uruchamiane jest urządzenie ssące przypominające odkurzacz, które wciąga płyn w kierunku stóp i zapobiega jego gromadzeniu się w głowie.

Około 12 osób zgłosiło się na ochotnika do przetestowania technologii, a wyniki były pozytywne. Zanim NASA wprowadzi technologię na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, trzeba odpowiedzieć na kilka pytań, w tym o optymalny czas, jaki astronauci powinni spędzać każdego dnia w śpiworach. Muszą również ustalić, czy każdy astronauta powinien używać jednego, czy tylko tych, którym grozi rozwój SANS.

READ  Ogromna chińska rakieta startowa spada z powrotem na Ziemię • The Record

Jednak dr Levine ma nadzieję, że SANS nie będzie problemem, zanim NASA będzie gotowa do podróży na Marsa. „Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej krytycznych dla misji problemów medycznych, które zostały odkryte w ciągu ostatniej dekady dla programu kosmicznego” – powiedział w oświadczeniu.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.