Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe referendum w sprawie niepodległości Szkocji nie będzie mądre

– To nie czas na rozmowę o rozpadzie naszego kraju – powiedział brytyjski premier w rozmowie z The Telegraph.

„Ludzie naprawdę chcą zmierzyć się z naszą gospodarką i wspólnie wyjść z kryzysu” – dodał. Podkreślił, że „tego właśnie chcą ludzie”.

Referendum niepodległościowe

Szkocka Partia Narodowa (SNP) wygrała wybory parlamentarne w Szkocji. Jednak dokładne wyniki dotyczące liczby grzywien są nadal nieznane.

Poprzednie referendum niepodległościowe odbyło się w 2014 roku, w którym 55 procent Szkotów zdecydowało się pozostać w Wielkiej Brytanii. Lider SNP Nicola Sturgeon uważa, że ​​od tego czasu sytuacja polityczna uległa dramatycznej zmianie. Szkoci głosowali przeciwko niepodległości, bojąc się opuszczenia Unii Europejskiej. Ponieważ Wielka Brytania opuszcza wspólnotę europejską, Nicholas Sturgeon uważa, że ​​Szkoci mają prawo do ponownego zabrania głosu w tej sprawie. Kiedy Boris Johnson nie wyrazi zgody na przeprowadzenie referendum, Sąd Najwyższy będzie prawdopodobnie zmuszony do rozstrzygnięcia sprawy.

Wspieraj zielenie

John Swinney, wicepremier Szkocji i poseł Szkockiej Partii Narodowej, powiedział w wywiadzie dla radia BBC, że nawet jeśli Szkocka Partia Narodowa nie uzyska niezależnej większości (65 mandatów), Zieloni poprą kolejną propozycję referendum o niezależności. W poprzednich wyborach SNP liczyła 61 posłów.

Zobacz: Drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Rząd przedstawił projekt ustawy

Ponad 170 myślicieli ze wszystkich państw członkowskich UE podpisało wspólny apel do władz UE, aby w przypadku odzyskania przez Szkocję niepodległości kraj ten został natychmiast włączony do grupy. Załóżmy, że Szkocja jest w Unii Europejskiej od ponad 30 lat i żadna szkocka prowincja nie głosowała „za” Brexitem.

Wnoszący odwołanie zwracają uwagę, że Rada Europejska wydała już takie potwierdzenie w sprawie Irlandii Północnej. Gdyby kraj głosował „za” przystąpieniem do Republiki Irlandii w przyszłości, natychmiast stałby się również częścią unii.

READ  Backstreet Boys szukają „Najlepszego pola golfowego w Cincinnati”

wys / prz / BBC / The Telegraph

Czytaj więcej