Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe prawo medialne rozproszy odkrycia za granicę – The Hollywood Reporter

Polska przygotowuje się na kolejne zawirowania polityczne, ponieważ parlament rozpoczyna dziś debatę na temat kontrowersyjnej ustawy o własności mediów zagranicznych, która zdaniem krytyków ma pozbawić prawa do głosu TVN24, ostatnie niezależne źródło informacji w kraju.

Przed dyskusją we wtorek wieczorem w Warszawie i 80 innych miastach w całej Polsce odbyły się masowe demonstracje poparcia dla TVN24. Demonstracje były prowadzone przez Komitet Obrony Demokracji i wspierane przez kilka grup wolności prasy i praw człowieka, które widzą najnowsze środki jako część represji przez prawicowy rząd w Polsce, nie tylko w sprawie wolności słowa, ale także więcej rozłożysto. Prawa Kobiet i Obywateli LGBTQ+ w Państwie. Demonstranci skandowali hasło: „Wolność mediów, wolni ludzie, wyzwól Polskę”.

Setki polskich dziennikarzy i redaktorów podpisało także list otwarty wzywający rząd do zaprzestania „niszczenia wolności mediów w naszym kraju”.

Ustawa, wprowadzona przez polską partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość, zakazuje pozaeuropejskiej własności polskich spółek medialnych. Rząd wykorzystał bezpieczeństwo narodowe jako powód projektu ustawy, argumentując, że konieczna jest ochrona polskich mediów przed inwestycjami rosyjskimi, chińskimi czy arabskimi.

„Musimy chronić Polskę przed wejściem różnych podmiotów z wrogich nam krajów” – powiedział AP Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ale główną konsekwencją uchwalenia ustawy byłoby zmuszenie amerykańskiej firmy nadawczej Discovery Inc. O sprzedaży swojego największego udziału w grupie TVN, która prowadzi TVN24. TVN jest wyceniany na około 2 miliardy dolarów i stanowi największą inwestycję amerykańską w Polsce.

Discovery, który jest w trakcie masowych negocjacji dotyczących fuzji z WarnerMedia, które mają zakończyć się w połowie 2022 roku, złożył wniosek o odnowienie istniejącej 10-letniej licencji medialnej TVN 18 miesięcy temu. Ale firma wciąż czeka na zgodę KRRiT. Licencja kanału na Discovery wygaśnie 26 września.

„Poważnym problemem jest upolitycznienie odnowienia koncesji TVN24 na działalność, podobnie jak głosowanie, które w tym tygodniu odbędzie się w polskim parlamencie – nie tylko dla nas jako firmy, ale dla Polaków, dla polskiej gospodarki. Jan Brik Peret, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział w oświadczeniu: Do każdej firmy inwestującej w Polsce”. rolę wiodącego niezależnego dostawcy wiadomości w kraju. Nieprzewidywalne ramy regulacyjne powinny być przedmiotem wielkiej troski wszystkich potencjalnych inwestorów rynkowych. Mam nadzieję, że polscy organizatorzy i politycy w końcu podzielą ten pogląd”.

READ  Test DNA wykazał, że Polka to nie Madeleine McCann

Wielu obserwatorów porównuje polskie prawo do podobnych ustaw antyzagranicznych uchwalonych na sąsiednich Węgrzech, które, jak twierdzą krytycy, pomogły węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbánowi umocnić władzę i wyeliminować media krytyczne wobec jego reżimu.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​prawdopodobnie przekroczymy punkt, w którym nie ma powrotu do kleptokratycznego autorytaryzmu. Partia rządząca obiecała nam Budapeszt i to robi.

W przypadku uchwalenia ustawa może nadwyrężyć stosunki handlowe i polityczne między Stanami Zjednoczonymi a Polską, a także postawić polski rząd na kursie kolizyjnym z Unią Europejską.

Kontrowersje wokół nowej ustawy mogą zagrozić przyszłości koalicji trójpartyjnej. We wtorek premier Polski Mateusz Morawiecki z Prawa i Sprawiedliwości zdymisjonował swojego zastępcę Jarosława Gowena, lidera mniejszego członka koalicji Accord, za krytykę ustawy, co skłoniło partię do formalnego wycofania się z rządu.

Opozycyjna Platforma Obywatelska, kierowana od lipca przez byłego premiera RP i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, chce wykorzystać kwestię wolności mediów jako warunek podziału koalicji rządzącej.