Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe postępy w polskim projekcie Orlen Synthos SMR: nowy atom

Nowe postępy w polskim projekcie Orlen Synthos SMR: nowy atom

17 marca 2023 r

Plan Orlen Synthos Green Energy dotyczący kilkudziesięciu małych reaktorów modułowych w całej Polsce nabrał podwójnego rozmachu – zgody Komisji Europejskiej na utworzenie joint venture oraz umowy o współpracy przy projekcie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(fot. gov.pl)

Umowa Orlen Synthos Green Energy oraz Umowa Narodowej Agencji Środowiska określają cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny i biznesowy projektu, harmonogram jego realizacji oraz nakłady inwestycyjne.

Celem jest zbudowanie 10 000 megawatów mocy w latach 2029-2036. Początkowo planowano budowę elektrowni SMR – z wykorzystaniem GE Hitachi BWRX-300 SMR – w 10 wybranych lokalizacjach.

Narodowy Fundusz Środowiska powiedział:Elektrownia Jądrowa SMR może powstać w ciągu 24-36 miesięcy na terenie zajmującym zaledwie 10% powierzchni lądu Duża elektrownia jądrowa. the Atomowa wyspa zajmowałaby tylko rozmiar boiska piłkarskiego. Biorąc pod uwagę znacznie niższe nakłady inwestycyjne oraz szybkość budowy modułowego reaktora BWRX-300, program budowy sieci małych elektrowni jądrowych jest obecnie najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na przejście polskiej elektroenergetyki i ciepłownictwa w kierunku dekarbonizacji i osiągnięcia zerowa emisja gazów cieplarnianych”.

Projekt otrzymał również oddzielną płatność od Komisji Europejskiej, która zatwierdziła w pełni funkcjonalne wspólne przedsięwzięcie rafinerii ropy naftowej i sprzedawcy benzyny. Polski Koncern Naftowy Orlen SA i Synthos Green Energy SA, które opracowują i wdrażają zeroemisyjne technologie energetyczne, tworzą Orlen Sythos Green Energy.

„Komisja stwierdziła, że ​​proponowane przejęcie nie wzbudzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę jego bardzo ograniczony wpływ na rynek. Transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury przeglądu fuzji” – poinformowała Komisja Europejska w oświadczeniu.

W zeszłym miesiącu Daniel Opajtec, dyrektor generalny Orlin, polskiej spółki paliwowej będącej w 49,9 proc. Zdaniem Polski drzwi agencji informacyjnej, celem jest osiągnięcie tej liczby do 2038 roku.

READ  Ukraina i Rosja: co musisz wiedzieć teraz

Zbadane i napisane przez World Nuclear News