Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe dane ujawniają niezwykłe globalne ocieplenie w Arktyce |  kryzys klimatyczny

Nowe dane ujawniają niezwykłe globalne ocieplenie w Arktyce | kryzys klimatyczny

Nowe dane ujawniają niezwykłe tempo globalnego ocieplenia w biegun północnysiedem razy szybciej niż średnia światowa.

Ocieplenie występuje na Morzu Północnym Barentsa, regionie, w którym podejrzewa się, że szybkie ocieplenie powoduje wzrost ekstremalnych warunków pogodowych w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Naukowcy stwierdzili, że ocieplenie w tym regionie było „wczesnym ostrzeżeniem” przed tym, co może wydarzyć się w pozostałej części Arktyki.

Nowe dane pokazują, że średnie roczne temperatury w regionie rosną w ciągu roku nawet o 2,7°C na dekadę, przy czym szczególnie wysokie wzrosty w miesiącach jesiennych sięgają 4°C na dekadę. To sprawia, że ​​Północne Morze Barentsa i jego wyspy są najszybciej znanym miejscem ocieplenia na Ziemi.

Ostatnie lata widziały Temperatury znacznie powyżej średniej zarejestrowany w Arktyce, gdzie wytrawni obserwatorzy opisali sytuację jako „szaloną”, „dziwną” i „po prostu szokującą”. Niektórzy klimatolodzy ostrzegają przed Bezprecedensowe wydarzenia mogą wskazywać szybciej I bardziej gwałtowne załamanie klimatu.

Wiadomo było już, że kryzys klimatyczny spowodował, że temperatury w Arktyce rosły trzy razy szybciej niż średnia światowa, ale nowe badania pokazują, że sytuacja jest bardziej ekstremalna w niektórych miejscach.

Dane stacji pogodowej ujawniają niezwykłe ocieplenie w niektórych częściach Arktyki

Lód morski dobrze odbija światło słoneczne, ale topi się. To pozwala ciemnemu oceanowi wchłonąć więcej energii. Utrata lodu morskiego oznacza również, że nie ogranicza już zdolności cieplejszej wody morskiej do ogrzewania powietrza Arktyki. Wraz z utratą większej ilości lodu nagrzewa się ciepło, tworząc pętlę sprzężenia zwrotnego.

„Spodziewaliśmy się ekstremalnego ocieplenia, ale nie na taką skalę, jaką odkryliśmy” – powiedział Ketil Isaksen, starszy badacz z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego, który kierował pracami. „Wszyscy byliśmy zaskoczeni. Ze wszystkich innych punktów obserwacyjnych na kuli ziemskiej są to najwyższe wskaźniki ocieplenia, jakie do tej pory zaobserwowaliśmy”.

„Szersze przesłanie jest takie, że sprzężenie zwrotne z topniejącego lodu morskiego jest wyższe niż wcześniej pokazano” – powiedział. „To wczesne ostrzeżenie przed tym, co dzieje się w pozostałej części Arktyki, jeśli topnienie będzie trwało nadal i co prawdopodobnie wydarzy się w nadchodzących dziesięcioleciach”. Światowi naukowcy powiedzieli w kwietniu, że Natychmiastowe i głębokie cięcia w emisji dwutlenku węgla i inne gazy cieplarniane w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.

READ  Trump groził przez New York AG grzywną za oszustwo cywilne: na żywo

„To badanie pokazuje, że nawet najlepsze możliwe modele nie oszacowały tempa ocieplenia Morza Barentsa” – powiedziała dr Ruth Mottram, klimatolog z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego, która nie jest częścią zespołu. „Wydaje się, że widzimy, jak przenosi się do nowego systemu, ponieważ staje się mniej Arktyczny, a bardziej Północny Atlantyk. Teraz jest naprawdę na krawędzi i wydaje się mało prawdopodobne, aby lód morski utrzymał się w tym regionie znacznie dłużej”.

Szukaj, Opublikowane w Raportach Naukowych, na podstawie danych z automatycznych stacji pogodowych na wyspach Svalbard i Franz Josef Land. Jak dotąd nie przeprowadzono tego w ramach standardowego procesu kontroli jakości i nie zostało to upublicznione.

W rezultacie uzyskano wysokiej jakości zestaw pomiarów temperatury powietrza na powierzchni z lat 1981-2020. Naukowcy doszli do wniosku: „Tempo ocieplenia regionalnego dla północnego regionu Morza Barentsa jest wyjątkowe i odpowiada 2 do 2,5-krotności średniej ocieplenia Arktyki i 5 do 7 razy średnie globalne ocieplenie.”

W czasie istniała bardzo silna korelacja między temperaturą powietrza, utratą lodu morskiego i temperaturą oceanu. Szybki wzrost temperatur miałby bardzo duży wpływ na ekosystemy, powiedział Isaksen: „Na przykład tutaj, w Oslo, co dekadę mamy wzrost temperatury o 0,4 stopnia Celsjusza i ludzie naprawdę czują, że warunki śniegowe zanikają w zimie. dzieje się dalej na północ, poza zasięgiem”.

Isaksen powiedział, że nowe informacje na temat tempa ogrzewania w regionie pomogą innym naukowcom zbadać, w jaki sposób zmiany w Arktyce wpływają na ekstremalne warunki pogodowe w gęsto zaludnionych obszarach na niskich szerokościach geograficznych. Istnieją dowody na to, że gwałtowne nagrzewanie się zmienia wiatry strumieniowe, które otaczają biegun i wpływają na niesprzyjające warunki pogodowe.

„Utrata lodu morskiego i ocieplenie w szczególności Morza Barentsa zostały wyizolowane w poprzednich pracach jako szczególnie istotne dla zmian w zimowej cyrkulacji atmosferycznej związanej z ekstremalnymi zimowymi zjawiskami pogodowymi” – powiedział profesor Michael Mann z Penn State University. my. „Jeśli ten mechanizm jest prawidłowy i Jest co do tego kontrowersjeTo kolejny sposób, w jaki zmiana klimatu może prowadzić do nasilenia niektórych rodzajów ekstremalnych zjawisk pogodowych [and which] Nie jest dobrze uchwycony przez obecne modele”.

READ  „Wnuczka” Putina ucieka z Rosji na kilka godzin przed aresztowaniem przez agentów