Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa reklama kampanii polskiej partii rządzącej postawiła kanclerza Niemiec w niekorzystnym świetle

Nowa reklama kampanii polskiej partii rządzącej postawiła kanclerza Niemiec w niekorzystnym świetle

Konserwatywna partia rządząca w Polsce opublikowała w poniedziałek nową reklamę kampanii, która przedstawia kanclerza Niemiec Olafa Scholesa w niekorzystnym świetle.

Od 2015 roku władzę w Polsce sprawuje Prawo i Sprawiedliwość.

W nowym spocie kampanii lider partii Jarosław Kaczyński udaje, że odrzuca wezwanie Scholesa do podniesienia wieku emerytalnego w Polsce, co jest jednym z tematów sondażu z okazji wyborów.

Pytanie kierowane jest do głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej i jej lidera Donalda Tuska, byłego polskiego premiera i prezydenta UE utrzymującego dobre stosunki z Niemcami. Baza cywilna podniosła wiek emerytalny, zanim do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość.

Na miejscu zdarzenia Kaczyński rozmawia przez telefon komórkowy i mówi podszywającemu się pod pracownika ambasady Niemiec w Warszawie: „Proszę przeprosić prezydenta, ale kwestię (wieku emerytalnego) Polacy rozstrzygną w referendum. Nie ma tu kości słoniowej, te praktyki się skończyły. Udaje, że się wiesza.

Gest ten wskazuje, że Tusk jako premier Polski kierował się zaleceniami Niemiec i że obecny rząd nacjonalistyczny nie znajduje się pod wpływem zewnętrznym. Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości znajdują się także osoby starsze, które mają silne odczucia w związku z brutalną okupacją Polski przez Niemcy podczas II wojny światowej.

Nie jest jasne, czy jeśli partia poinformuje ambasadę Niemiec, zostanie to uwzględnione w negatywnej kampanii reklamowej. Biuro prasowe ambasady nie komentuje „bieżącej wewnętrznej debaty politycznej w Polsce”.

„Niemcy i Polska, jako partnerzy w sercu Europy, ponoszą wspólną odpowiedzialność za dobrosąsiedzkie stosunki oraz pozytywną współpracę transgraniczną i europejską” – oznajmiło dyplomatyczne biuro prasowe w e-mailu do The Associated Press.

Rząd Tuska wywołał oburzenie w 2012 roku, podnosząc minimalny wiek emerytalny do 67 lat, twierdząc, że w przeciwnym razie spowoduje to nadmierne obciążenie systemu emerytalnego.

Logo Amazona Prime

Uzyskaj dostęp do nieograniczonej transmisji strumieniowej filmów i programów telewizyjnych dzięki Amazon Prime Video

Zarejestruj się już teraz i skorzystaj z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego

Zapisać się

Po dojściu do władzy w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość obniżyło wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale jednocześnie zachęcało do dłuższej pracy, aby kwalifikować się do wyższych emerytur. Rząd wydał dużo na programy społeczne i bezpieczeństwo.

W nadchodzącym referendum polscy wyborcy zapytają, czy chcą podniesienia wieku emerytalnego.