Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa powierzchnia biurowa wymagana dla sektorów wzrostu gospodarczego

Nowa powierzchnia biurowa wymagana dla sektorów wzrostu gospodarczego

W pierwszym kwartale 2022 roku, wraz ze wzrostem aktywności w zakresie budowy nowych biur, pojawił się jasny punkt w branży.

Rozwój pracy w domu spowodował znaczne nakłady pracy związane z renowacją i dostosowywaniem przestrzeni biurowych do zmieniających się przestrzeni pracodawców.

Ale kwiecień 2022 Przegląd konstrukcji w Glennigan Wskazuje to również na ożywienie rozwoju nowych powierzchni biurowych, ponieważ wartość rozpoczętych projektów podstawowych wzrosła o 28% w pierwszym kwartale poprzednich trzech miesięcy i jest nieco wyższa niż przed rokiem.

Większe projekty biurowe, szczególnie w Londynie, odnotowały gwałtowny wzrost nowej aktywności budowlanej. Projekt rozpoczyna się od nowych działek biurowych o wartości ponad 100 mln funtów więcej niż podwojenie do 686 mln funtów w pierwszym kwartale w porównaniu z poprzednim rokiem. Na tej samej podstawie wartość pracy na nowych mniejszych i średnich obiektach – warta 20-50 mln funtów – wzrosła o 87% do 581 mln funtów.

Dane Glenigan pasują do ostatniego badania rynku nieruchomości komercyjnych RICS, które wskazuje na wyraźny wzrost popytu na biura w Wielkiej Brytanii w pierwszych trzech miesiącach tego roku, szczególnie na najlepsze powierzchnie w centrum Londynu.

Wśród respondentów ankiety saldo netto informujące o zwiększonym popycie inwestorów na biura wzrósł z +5% na koniec 2021 r. do +23% w pierwszym kwartale.

Chęć deweloperów do zaspokojenia popytu na nowe powierzchnie biurowe w Londynie, zwłaszcza w mieście, powoduje dużą aktywność budowlaną. Kapitał obliczeniowy projektu biurowego zaczyna się od 1 263 mln funtów w pierwszym kwartale, co stanowi ponad połowę wszystkich uruchomień w sektorze w całym kraju i wzrósł o 23% w ciągu ostatniego roku.

Niektóre z głównych nowych projektów biurowych w londyńskim City, które są w przygotowaniu, powinny wesprzeć dynamikę tego sektora. Szczegółowe plany zostały niedawno przyznane firmie Aviva Investors’ Fenchurch Development, wartemu 75,45 mln funtów projektowi w mieście, który obejmuje dwa nowe biura, a prace mają rozpocząć się jeszcze tego lata i potrwać przez dwa lata (ID projektu: 14252496).

READ  Odkryj 62 nowe księżyce krążące wokół Saturna, korzystając z innowacyjnej astronomii

W międzyczasie, po drugiej stronie rzeki od Square Mile przy St Thomas Street, Great Portland Estates przedstawił niedawno szczegółowe plany dotyczące wartej 120,7 miliona funtów inwestycji biurowej w New City Court. Polega ona na wyburzeniu budynków z lat 80. i budowie nowego 26-piętrowego biurowca o powierzchni ponad 55 000 mkw. Prace mają się rozpocząć w maju przyszłego roku i potrwają nieco ponad trzy lata (identyfikator projektu: 17160090).

Sektory rozwijające się w gospodarce tworzą najsilniejszy popyt na nową przestrzeń. W niedawnym raporcie agencji nieruchomości Savills na temat trendów w sektorze biurowym w Europie stwierdzono, że gry, technologie finansowe i nauki przyrodnicze staną się najszybciej rozwijającymi się sektorami najemców, zwłaszcza w przypadku powierzchni biznesowych o powierzchni od 500 do 1000 metrów kwadratowych.

Jednym z głównych projektów w przygotowaniu, odzwierciedlającym ten trend, jest warty 500 milionów funtów budynek Life Sciences na Canary Wharf North Quay, 22-piętrowy projekt na terenie North Quay, w sąsiedztwie nowej stacji Elizabeth Line. Program, wspólne przedsięwzięcie Kadans Science Partner i Canary Wharf Group, jest na etapie planowania wstępnego, a prace rozpoczną się na początku 2024 r. (ID projektu: 22120609).

Poza stolicą regiony Northwest i East Midlands wyróżniają się jako najbardziej obiecujące obszary dla nowej działalności biurowej. Pozwolenia na biura w East Midlands w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosły do ​​115 milionów funtów, co stanowi wzrost o ponad trzy kwartały w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Aprobaty wzrosły również o ponad jedną piątą na północnym zachodzie, do 211 mln funtów w pierwszym kwartale, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Prace nad jednym dużym projektem w okolicy, 18-piętrowym projektem biurowym w Manchesterze o wartości 80 milionów funtów, znanym jako The Alberton dla klienta Bruntwood Works, mają się rozpocząć jeszcze tej jesieni i potrwać przez 22 miesiące (identyfikator projektu: 22064566).

READ  Ukryte galaktyki, wyczerpany Mars i mnóstwo supernowych prowadzą tydzień w nauce