Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

nowa perspektywa |  Literacki

nowa perspektywa | Literacki

Rozwiertaki, myśliciele i wykonawcy: ludzie, miejsca i idee naszych czasów Zbiór artykułów dr Arifa Azada opublikowanych w różnych gazetach i magazynach w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Książka ma na celu ujawnienie różnych aspektów bieżących problemów politycznych, społecznych i literackich i jest niezwykłym opisem niektórych osób, które wywarły wpływ na dyskurs intelektualny zarówno lokalnie, jak i globalnie. Dzięki jasnemu pojmowaniu zagadnień, nowoczesnej wrażliwości i racjonalnemu podejściu, Aref tka i analizuje fakty w sposób, który wzbudza ciekawość czytelników i zwiększa ich rozumienie współczesnego świata. Autorka bez wulgarnych określeń wyjaśnia zagadnienia w realistycznym stylu. Zabiera czytelników w podróż, badając problemy, a nie zajmując się szybkimi odpowiedziami. Kwiecisty język, świeże perspektywy i pogodny styl autora przypominają prozę Khaleda Hassana.

Pierwsza część książki omawia współczesny dyskurs w literaturze światowej. Niektóre artykuły, takie jak The Treatment of Night in Literature and Nations oraz National Literature, dają nowe spojrzenie na symbolikę i politykę literatury. Uchwycił kolonialne dziedzictwo Naipaula i przedyskutował debatę między miłośnikami języka angielskiego a autorami postkolonialnymi na temat jego referencji artystycznych i idei politycznych. Jego Esej o Szekspirze 400 lat później pięknie ukazuje znaczenie i wpływ poety na ludzkie idee i teatr w Pakistanie i na całym świecie.

Druga część dotyczy filmów, seriali i twórców filmowych. Szczegółowy komentarz do ich filmów, idei politycznych i sztuki oferuje czytelnikom tych wspaniałych artystów. Tutaj Aref oświetla ukryte piękno sztuki. Na przykład, omawiając film o Annie Kareninie, Arif wyjaśnia, jak twórczo poruszane są w filmie tematy wiary, miłości, oddania, moralności i wolności jednostki.

Trzecia część zawiera przegląd niektórych znaczących książek. Recenzja książki Jeremy’ego Corbyna, znanego osobiście Arefowi, zawiera szczegółowy opis tego człowieka i jego środowiska politycznego. W tej sekcji omówiono również narkoman Wielka zapomniana, ale niedawno odkryta na nowo powieść o życiu na kampusie i jego niezadowoleniach. W części czwartej Arif przedstawia dogłębną analizę różnych ruchów politycznych i ich wpływu na życie w różnych częściach świata. Obejmuje to wpływ ruchów antyradykalnych, narodowowyzwoleńczych i socjalistycznych z 1968 r. na politykę światową, wzrost i upadek rewolucji rosyjskiej sto lat później, wzrost prawicy w Europie, Berniego Sandersa i współczesny krajobraz polityczny. Pakistan.

Aref Azad integruje fakty i analizuje je w sposób, który wzbudza ciekawość czytelników i dodaje wartość do ich rozumienia współczesnego świata.

Część książki poświęcona jest niezwykłym magazynom progresywnym, takim jak lotosA Punkt widzenia A południe. lotoswydawany z Bejrutu, redagowany przez Fayeza Ahmeda Fayeza i reprezentował postępowe głosy z całego świata, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu. Punkt widzenia, tygodnik wydawany z Lahore, kierowany przez redaktora naczelnego Mazhara Ali Khana i jego zespół wybitnych dziennikarzy, takich jak profesor Amin Mughal, I.A. Rehman i Zafar Iqbal Mirza, dzielnie oparł się przemożnemu strachowi przed Zia-ul- Reżim Haq w Pakistanie. Kolejny odcinek, składający się z podróży Arefa przez Warszawę i trasę Zagrzeb-Belgrad, dostarcza dogłębnej analizy zmieniających się społeczeństw na Bałkanach.

READ  Ballard's Beach Resort na Block Island wznawia zawieszenie licencji na alkohol i rozrywkę

Część VII rzuca światło na niektóre z wielkich pakistańskich osobistości, takich jak ZA Bhutto, Suhrawardis, SM Burke, Alys Faiz, Patras Bokhari, Nawabzada Nasrullah Khan i Malik Meraj Khalid. Wśród lewicowych przywódców politycznych i intelektualistów ten rozdział odnosi się do życia Alice Fayez, szejka Muhammada Rashida. Znany również jako Baba Socialism, dziennikarz Abdullah Malik, naukowiec Hamza Alawi i Zuhairab Ahmed. Hamzah Alvi przedstawił przełomową analizę rozwiniętego stanu Pakistanu. Zafaryaab Ahmed kiedyś reprezentował lewicowego młodzieżowego ducha Lahore. Ci, którzy znają Zafriaba, chcieliby przeczytać ten artykuł o tej kochającej, zabawnej, inteligentnej i nieustępliwej aktywistce z obozu socjalistycznego w Pakistanie. Arif składa również hołd radykalnemu i niezwykle utalentowanemu przywódcy trockistowskiemu, który zawsze kipi pasją malowania świata na czerwono – dr Lal Khan. Wreszcie kolorowa narracja Nightingale of Pakistan, wszechstronnie utalentowanej artystki Noor Jehan, dodaje uroku tej wielkiej sali sław.

Ostatnia część dotyczy ludzi, którzy wywarli wpływ na dyskurs polityczny i literacki na całym świecie. Podczas gdy Naipaul w tej części reprezentuje pogląd o białej supremacji, Sivanandan, działacz antyrasistowski, podkreśla nastroje antykolonialne na całym świecie. W tej sekcji znajdują się także wielcy giganci literatury, tacy jak Philip Roth i Norman Mailer, wybitny historyk marksistowski Eric Hobsbawm, marksistowski uczony i tłumacz poezji Weisa Victora Kiernana, dziennikarka Joan Didion oraz wielki teoretyk polityki i polski myśliciel Kołakowski. Ta sekcja staje się bardziej interaktywna z ważnymi obrazami życia teoretyków polityki i praktyków, takich jak Fidel Castro, Nelson Mandela, Tony Bean, Edward Kennedy, Helmut Kohl, Joyti Basso i Christopher Hitchens.

Arif ma racjonalistyczne podejście do życia, pod wpływem nowoczesnego zmysłu – opartego i inspirowanego lokalnymi i globalnymi ruchami praw człowieka. Praca pokazuje głębokie zrozumienie Aref, różnorodne kontakty z różnymi instytucjami akademickimi oraz praktyczne uczestnictwo we współczesnych ruchach społecznych i politycznych. Po raz pierwszy spotkałem Arifa, gdy był młodym studentem medycyny w Lahore i był zapalonym czytelnikiem literatury angielskiej – i zawsze był zaangażowany w dyskusje literackie i polityczne. Następnie przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie brał udział w kampaniach na rzecz praw człowieka przeciwko rasizmowi, na rzecz praw imigrantów i praw politycznych grup zmarginalizowanych. Później studiował politykę publiczną w Birkbeck College, gdzie wykładał również Eric Hobsbawm. Następnie uczęszczał na Uniwersytet w Umeå w Szwecji, aby uzyskać tytuł magistra zdrowia publicznego. Pracował w Pakistanie i na Bliskim Wschodzie z MSF jako doradca ds. polityki publicznej i ekspert ds. zdrowia.

READ  Co nowego w serwisie Netflix i 10 najlepszych premierach: 6 kwietnia 2022 r.

Książka ukazuje intelektualną podróż człowieka o dużym zainteresowaniu literaturą i bogatym doświadczeniu w pracy jako socjolog i działacz praw człowieka, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Książka: Marzyciele, myśliciele i wykonawcy: ludzie, miejsca i pomysły w naszych czasach

Autor: dr Arif Azad

Wydawca: IRD-IIU, 2022

Strony: 285

Cena: 750 rupii


Referencje Powieściopisarz i tłumacz